Alcatraz – ako to dnes vyzerá v najznámejšej väznici

5/5 - (8 votes)

Ak niekto porušil pravidlá na slobode, išiel do väzenia. Ak niekto porušil pravidlá vo väzení, išiel do Alcatrazu – najznámejšej a najprísnejšie stráženej väznice na svete. Ak by ste si museli vybrať iba jednu vec, ktorú v San Franciscu navštíviť, naša rada je jasná: Alcatraz.

Alcatraz – tento malý ostrov v sanfranciskom zálive začal byť zaujímavý počas zlatej horúčky, kedy bol pre zvýšenú frekvenciu lodí v zálive, na ostrove postavený maják (bol prvým majákom na západnom pobreží USA). Vďaka jeho polohe sa stal dôležitým pre obranu mesta, preto si tam armáda postavila vojenskú pevnosť. V rokoch 1934 až 1963 na ostrove fungovala rovnomenná federálna väznica. Dnes je domovom vzácnych rastlín aj vtákov, ktorých tam je snáď miliarda. Bacha, aby vás neoznačkovali. 🙂

Väznica dnes funguje ako múzeum. Pri jej návšteve máte na výber rôzne varianty lístkov – denná prehliadka, nočná prehliadka a prehliadka spojená s návštevou Angel Island. My sme si vybrali najlacnejší variant a Alcatraz sme si pozreli cez deň, pričom za jeden lístok sme zaplatili 37 $. Lístky treba kupovať s predstihom, aspoň mesiac dopredu, a to na presne stanovený čas. Lístky nakupujte len cez jediného oficiálneho predajcu na stránke: alcatrazcruises.com.

Loď smer Alcatraz odchádza z Pieru 33 a je dobré byť tam v predstihu a pomaly sa postaviť do rady, aby sa vám ušli dobré miesta na lodi. Plavba trvala asi 20 minút. Z lode je parádny výhľad na ostrov aj na samotné San Francisco. Ak si chcete plavbu užívať na palube, nezabudnite na poriadne bundy. 🙂

Po zakotvení na ostrove si nezabudnite na rozpise pozrieť, kedy odchádzajú spiatočné ferry späť do mesta. Hlavne tú poslednú, aby ste to nezmeškali. Rezervujte si dostatok času, my sme tu strávili určite minimálne 3 hodinky. Potom si už pokojne môžete začať užívať prehliadku. Prebieha samostatne. Ak chcete, a budete rozumieť, vyzdvihnite si sluchátka, v ktorých vám hlasy v rôznych jazykoch budú komentovať prehliadku.

Dozviete sa aj kopu zaujímavostí. Napríklad aj príbeh troch väzňov a ich dokonalého plánu úteku. Nikdy sa neprišlo na to, čo sa s nimi stalo. Ak sa neutopili a prežili, sú jediní, ktorým sa to podarilo.

Uvidíte neuveriteľne maličké cely (v jednej sa môžete aj odfotiť), samotku, sprchy, jedáleň, kanceláriu riaditeľa, ale aj dvor s ihriskom.

Na ihrisku sú schodíky, na ktorých sedávali väzni pri vychádzkach. Platilo pravidlo, že čím väčší „boss“, tým vyššie sedel, lebo bol odtiaľ výhľad na San Francisco.

Nechceme vám o Alcatraze prezrádzať veľa, ale určite je viac ako len väznica. Na záver teda len pár zaujímavých faktov:

  • Pre niekoho bol ostrov domovom. Žili tu rodiny bacharov v malých domčekoch. Mali svoje záhradky aj obchod. Dokonca takmer vôbec nezamykali svoje domovy. Každý deň sa deti plavili do mesta do školy a poobede prichádzali späť. Nikdy nevideli žiadneho väzňa.
  • Na Alcatraze neboli vykonané žiadne popravy, ale celkovo bolo spáchaných 5 samovrážd a 8 vrážd. 15 väzňov zomrelo prirodzenou smrťou.
  • Väzňom pri sprchovaní tiekla zásadne teplá voda. Bolo to z dôvodu, aby si nezvykli na studenú vodu a aby im prípadný útek zmaril chladný záliv San Francisco Bay.
  • Alcatraz nikdy nenaplnil svoju kapacitu. Priemerný počet väzňov na ostrove bol 260 a maximálny 302. Kapacita väzenia je až 336.
  • Z väzenia sa pokúšalo ujsť 36 väzňov, 23 chytili, 6 bolo zastrelených a 2 sa utopili. Ďalších 5 nikdy nebolo nájdených.
  • Uväznení tu boli Al Capone aj Robert Stroud (The Birdman).
  • Al Capone hrával vo svojej cele na banjo.
  • Väzenie bolo zatvorené kvôli vysokým prevádzkovým nákladom.
  • Žraloky v zálive nie sú „ľudožrúti“.

O tom, ako sme sa dostali do San Francisca, čo sme videli, ako to dopadlo s Golden Gateom a ako nás prekvapil čínsky bezdomovec, sa dočítate v článku:  San Francisco za 3 dni.

A keď už budete v tej Kalifornii, nezabudnite, že je tam toho na objavovanie ešte oveľa viac. Mrknite naše videjko. 🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *