Ako prvé na našom cestovateľskom zozname v USA bolo práve San Francisco. Čo tam po tom, že bolo od nášho letného „domova“ v Huntington Beach vzdialené takmer 700 km? Pretože sme od začiatku vedeli, že toto mesto si nechceme nechať ujsť, nenechali sme si ujsť ani výpredaj lístkov cez Megabus.
Na ich stránkach niekedy môžete naraziť na až neuveriteľne nízke ceny lístkov a cestovať tak po Amerike (ale aj Kanade a UK; jeho obdobou v Európe je Flixbus) takmer zadarmo. Vika na podobnú akciu natrafila cez „lovcov lacných leteniek“ tri mesiace dopredu, ale žiaľ jednosmerné lístky za 1$ na osobu už boli vypredané, preto sme sa museli buchnúť po vačku a zaplatiť za jeden lístok až 3$! Vďaka nízkej cene za lístky sme si dovolili aj luxus – miestenky, ktoré stáli cca 2 $ na osobu jednosmerne.
Musím podotknúť, že cestovať do SF busom bol dobrý ťah, pretože na rozdiel od Los Angeles sa tu mestskou dostanete všade a pomerne lacno, ale zaparkovať auto pri rôznych atrakciách a v centre mesta by bol problém. Dostať sa tam autobusom nie je zložité – megabus tam jazdí každú hodinu, a cesta trvá cca 6 – 7 hodín. Autobusy megabusu sú dvojposchodové, celkom pohodlné, čisté a nájdete tam aj klímu, polohovateľné sedadlá, televízor a WC. V prípade potreby vám väčšiu batožinu uložia do batožinového priestoru hneď pri nástupe. Z našej skúsenosti autobusy chodia poloprázdne, vďaka čomu sme si počas cesty presadali a vyberali miesto, z ktorého je momentálne najkrajší výhľad na okolie. 😛
Počasie + doprava
Neviem, čo všetko si zvyknete zisťovať o miestach, ktoré sa chystáte navštíviť, ale po našej skúsenosti v San Franciscu vám odporúčame vždy si preveriť počasie bez ohľadu na to, že o miestnom počasí máte nejakú predstavu. My sme si z nevysvetliteľného dôvodu mysleli, že v San Franciscu bude podobne horúco ako v Huntington Beach. Šak Kalifornia, nie? 😀 Po vystúpení z autobusu bolo ešte celkom teplo a veľmi sme nerozumeli, prečo domáci nosia bundy. V priebehu hodiny sme (trasúc sa v krátkych rukávoch od zimy) pochopili, že nezobrať si bundy bol veľmi zlý nápad. 😀 Od smrti na podchladenie nás zachránil fakt, že sme boli ubytovaní cez airbnb a naši čínski hostitelia nám ochotne požičali bundy. ĎAKUJEME! ♥ Inak, miestni si nevedia vynachváliť počasie v San Franciscu, ktoré je celý rok takmer rovnaké, preto sa radšej vyhnite kritizovaniu.
Po príchode sme museli vyriešiť, ako sa dostaneme k nášmu skromnému ubytovaniu (o tom neskôr). Od šoféra autobusu sme zistili, že pri cestovaní MHD po meste máme dve možnosti:
- platiť za každý lístok zvlášť, ale musíme mať vždy pripravenú presnú sumu, pričom jedna cesta busom stojí 2,75 $,
- môžeme si zakúpiť clippercard, ktorá platí takmer na všetky dopravné prostriedky v meste. Dokonca vrátane historických cable cars, kde jedna cesta stojí obyčajne až 7 $. Ak by ste si chceli skontrolovať, kde všade platí, môžete tak urobiť na: clippercard.com.
Náš tip: Clippercard je možné zakúpiť v reťazcoch Walgreens, Whole food market a v zákazníckom centre Clipper. My sme sa rozhodli pre 3-dňovú clippercard, ktorá stojí 32 $ + 3 $ poplatok za kartu. Mohli sme sa teda celé dni vyvážať krížom-krážom celým San Franciscom, koľko sme len chceli. K dispozícii sú aj viacdňové karty, napr. 7-dňová, ktorá stojí 42 $.
Pri doprave a orientácií nám nenahraditeľne pomáhal mobil s dátami, kde sme cez google maps stále hľadali spoje mestskej dopravy. Bolo to bezproblémové.
Čo sme zistili o mestských autobusoch a trolejbusoch?
- Ak chcete, aby vám šofér zastavil na najbližšej zastávke, musíte zatiahnuť za žltú (prípadne bielu) šnúrku natiahnutú na oknách pozdĺž celého autobusu.
- Nezistili sme, či je to pravidlo alebo náhoda, ale najčudnejší ľudia z autobusu vždy sedia v rohu vzadu. 😀
- Ste na bicykli a už nevládzete? Nevadí, môžete si ho naložiť dopredu autobusu na stojan pre bicykle. Každý bus uvezie až dva bicykle.
- Ďalšou milou vymoženosťou busov v San Franciscu je to, že sa dokážu znížiť, keď nastupuje starší človek s palicou alebo žena s kočárom. Vďaka tomu sa výška autobusu úplne vyrovná výške chodníka. To by mohli zaviesť aj u nás, čo poviete?
Ubytovanie
Ubytovanie sme hľadali naozaj dlho, lebo s cenami to tam je katastrofa. Uvažovali sme aj o bývaní v susednom Oaklande (vraj najnebezpečnejšie mesto v Kalifornii). Nakoniec sme sa zhodli, že bude lepšie bývať priamo v San Franciscu. Aj tu sme využili populárne airbnb.com a ubytovali sa u „zdejších“, ktorí, mimochodom, pochádzali z Číny. Z miest, ktoré sme počas leta v USA navštívili, bolo toto ubytovanie najdrahšie. A to sme dokonca bývali na okraji mesta v časti Daly City, a náš hostiteľ nám dal ešte aj zľavu. Za tri noci sme za nás troch zaplatili spolu 210 dolárov (cca 178 €), čo je na mestské pomery veľmi lacné.
Nedá sa však nepovedať, že to bolo asi najhoršie ubytovanie, aké sme za celé leto v Amerike mali. Dôvodom je, že ubytovanie bolo ďaleko od centra a mali tam naozaj bordel (taký ste ešte nevideli 😀 ). Domáci však boli ochotní, milí, o čom svedčí aj to, že nám bez problémov požičali bundy. Vždy nám poradili, kam sa ísť najesť, čo si v meste nenechať ujsť, a iné vychytávky. Výhodou tiež bolo, že náš hostiteľ ubytovával viacero ľudí naraz, a tak sme mohli podebatovať s Austrálčanmi, či dokonca Slovákmi (kto by to bol povedal, že sa s nejakými Slovákmi z vedľajšieho mesta stretneme práve v Amerike? 😛 ).
Náš tip: Ak chceš aj ty bývať u domácich všade po svete a ešte nie si na airbnb zaregistrovaný, choď na to cez náš pozývací link: www.airbnb.cz/c/viktoriab165
Dostaneš tak ZADARMO vstupný kredit 25 € na svoje prvé ubytovanie.
A teraz konečne kúsok z toho, čo sme v San Franciscu videli,…
Golden Gate
Ten sme vlastne až tak nevideli 😀 Most, ktorý bol dlho najdlhším visutým mostom (dnes je to japonský Akashi-Kaikyo Bridge), avšak stále mu patrí titul najfotografovanejší most na svete. Fotky s mostom, ktorý si zahral vo viacerých filmoch ako niektoré slávne hviezdy, nám prekazila hustá hmla, ktorá sa počas našej návštevy od mosta neuráčila vzdialiť. Možno to bolo spôsobené aj tým, že štatisticky je v mesiacoch júl a august v meste najväčšia hmla.
Autobusy chodia priamo k mostu, tak sme mali dosť síl prejsť sa po moste a obdivovať ho poriadne zblízka. V čase našej návštevy ho akurát začínali znovu natierať zo severnej strany, takže sme sa poriadne nadýchali farby. Viete o tom, že akonáhle dokončia natretie mosta, je nutné začať opäť od začiatku? Raz darmo, má predsa až 2 737 m! Prejsť sa po moste pešo môžete zadarmo, ale ak by ste sa chceli previesť na druhú stranu autobusom , pripravte si 4 $ na jednu cestu (túto cestu clippercard nepokrýva). Je to drahšie zrejme aj preto, lebo na moste sa platí mýto.
Ak by ste sa rozhodli pre ubytovanie v Oaklande, každý deň by ste si mohli užiť cestu po dvojpodlažnom moste Bay Bridge. Škoda, že tento nie je tým slávnym mostom, pretože hmla sa mu po celý čas akosi vyhýbala. 😛
Pier 39
Ďalším, turistami často vyhľadávaným miestom, je mestská časť Fisherman’s Wharf a to najmä Pier 39. Niet divu, toto dlhé drevené mólo s množstvom obchodíkov, reštaurácií s rôznymi rybárskymi špecialitami a kolotočom stojí za návštevu.
Najväčšou atrakciou boli pre nás jednoznačne tulene, ktoré zvyknú v okolí móla leňošiť a zadarmo sa predvádzať.
Chinatown
Ak sa vám počas potuliek mestom bude zdať, že ste sa akosi náhle ocitli v Šanghaji, nenechajte sa oklamať, zrejme ste zablúdili do Chinatown. Táto mestská časť začína veľkou bránou – Dragon´s Gate (na Bush Street a Grant Street) v typickom čínskom štýle.
Pokračuje uličkami preplnenými gýčovými sochami a inými drobnosťami. Ulice, lemované charakteristickými lampami, zdobia červené lampáše.
Pravdupovediac, niekedy sme mali pocit, že celé San Francisco je jeden veľký China Town. Verte nám, v meste je naozaj veľká koncentrácia „ryžožrútov“. Aj my sme sa k nim pridali, a nažrútili sa v jednej z mnohých reštaurácií.
Alcatraz
Ak by ste si museli vybrať iba jednu vec, ktorú v San Franciscu navštíviť, naša rada je jasná: Alcatraz. Ako to v tejto najslávnejšej väznici vyzerá dnes, si prečítajte v samostatnom článku.
Mrakodrapy
V jeden deň sme sa úmyselne zatúlali aj medzi mrakodrapy do Financial District a pokúšali sme sa za účelom krásneho výhľadu do nejakého dostať. Žiaľ, nepodarilo sa. Jeden recepčný nám povedal, že kedysi bol možný prístup do jediného z mrakodrapov, dnes však dovnútra môžu ísť len ľudia, ktorí tam pracujú. Za povšimnutie však stoja mrakodrapy Millennium Tower (povráva sa, že sa nakláňa a prepadáva) a Transamerica Pyramid – najvyšší z mrakodrapov v San Franciscu.
Medzi vysokánskymi budovami nás oslovil jeden ázijský bezdomovec snažiac sa zistiť odkiaľ sme. Typoval, že sme Francúzi, tak sme mu prezradili našu národnosť s očakávaním, že nebude tušiť, o akom štáte rozprávame. Po chvíľke rozmýšľania na nás s úsmevom hovorí: „aa, halušky?“ To nás dostalo, ale on pokračoval. Keď videl, že nerozumieme tak rýchlo niečo načmáral na papierik a podal nám ho. Na papieriku stálo: „Ivita Radičová“, pýtal sa náš, či už je na dôchodku. 😀
Coit Tower
Ak chcete počas návštevy trochu potrápiť aj nohy, určite sa vyberte na kopec vo štvrti Telegraph Hill. Na jeho vrchole nájdete vežu Coit Tower, na ktorej stavbu zanechala vo svojom závete peniaze istá Lillie Hitchcock Coit. Keďže Lillie za svojho života podporovala hasičov a sama k nim patrila, veža predstavuje poctu sanfranciským hasičom, čo pripomína aj oranžové osvetlenie v noci. Na vežu sa môžete dostať z viacerých miest. My sme zvolili cestu, ktorá vedie z Levi’s Plaza (pripravte sa na subjektívne nekončiace množstvo schodov). Vstup do veže je spoplatnený sumou 8 $ pre dospelých, 5 $ pre študentov a seniorov a deti do 4 rokov to majú zdarma.
Vstup zvyčajne tiež vyžaduje dlhé státie v rade. Nás dlhý rad odradil, ale cestu hore neľutujeme, pretože výhľad spod veže za to stál. Z vrcholu je možné vidieť v celej svojej kráse aj Golgen Gate, ak práve nie je zahalený v hmle.
Lombard Street
Z veže je zároveň možné vidieť autá prechádzajúce ulicou Lombard Street, ktorá je vraj najkľukatejšou ulicou sveta. Ulica je logicky jednosmerkou (už aj takto dáva autám zabrať) s maximálnou rýchlosťou 5 míľ za hodinu (cca 8 km/h). Ak máte po ruke auto, tak ju určite zaraďte do svojej trasy.
Painted Ladies
Ďalej sme sa presunuli na Alamo Square, obzrieť si najznámejšie domy v meste – prezývané Painted Ladies alebo Postcard Row. V skutočnosti výraz „painted ladies“ pomenúva všetky domy vo Viktoriánskom či Edwardiánskom štýle namaľované vo svetlých farbách, ktoré môžete nájsť nielen v San Franciscu, ale aj v mnohých iných mestách. Čím je Postcard Row taký výnimočný? Mnohé z „paničiek“ mesta boli zničené veľkým zemetrasením v roku 1906, avšak tento rad zostal stáť a postupne sa stal symbolom mesta. Výnimočná je tiež lokalita – z kopca nevidíte iba domy, ale v pozadí vidno Financial District a centrum mesta (downtown). Hneď pred nimi je malý príjemný park, odkiaľ si domčeky všetci fotia. Vedeli ste, že domy sa objavili vo viac ako 70 filmoch, reklamách, či seriáloch? Aj vám chodia po mysli seriály Monk či Full House? 🙂
Cable cars
Medzi všetkými pamiatkami sa môžete pohybovať pomocou unikátnych cable cars, ktoré počas návštevy San Francisca nemôžete vynechať za žiadnych okolností! Sú totiž jediné svojho druhu na svete. Ak sa chcete zviesť, naskočíte na zastávke, zaplatíte (alebo máte clipper card) a vyskočíte, kedy chcete.
Okrem historického vzhľadu sú zaujímavé aj tým, ako fungujú. O princípe fungovanie cable cars sa môžete dozvedieť aj v Cable Car Museum, do ktorého je vstup zadarmo.
Navyše sú tam priamo umiestnené aj navíjacie stroje, ktoré poháňajú káble umiestnené v zemi, na ktoré sa potom tieto vozidlá pripájajú. Cable cars sa nedokážu pohybovať samé, ale len pomocou uchytenia na kábel posúvajúci sa v zemi. Káble sa počas celého dňa pohybujú rýchlosťou 9,5 míl za hodinu. Mesto disponuje 40 takýmito vozidlami, avšak v priemerný deň je ich v obehu maximálne 26. V meste jazdia dva typy cable cars: single-ended, ktoré premávajú na uliciach Powell – Mason a Powell – Hyde. Na konci ulice sa musia manuálne otočiť na „točni“, čo väčšinou pozoruje kopa divákov. Druhým typom sú double-ended cars, ktoré nemusia byť manuálne otáčané a nájdete ich jazdiť po ulici California Street. Múzeum nájdete na Mason Street a napriek tomu, že je celkom malé, na návštevu odporúčame vyčleniť si aspoň polhodinu.
Ďalšie možnosti
Ak budete v meste dlhšie, môžete navštíviť Golden Gate Park, kde vraj nájdete bizóny, holandské mlyny a budovu Academy of Sciences so „záhradou“ na streche. V prípade, že vás zaujíma architektúra alebo umenie, môžete tiež navštíviť Palace of Fine Arts alebo honosnú budovu mestskej radnice – City Hall.
Keď už budete v tomto meste, možno Vám srdce zapiští odfotiť sa pri dome sestier zo seriálu Čarodejnice (Charmed), ktorého dej sa odohráva v San Franciscu. Smola. Tento typický sanfranciský domček by ste tu hľadali márne. Nachádza sa totiž v Los Angeles na 1329 Carrol Avenue.
Ide síce o súkromný dom, ale tete, ktorá telefonovala na balkóne, bolo úplne jedno, že sme sa tam fotili. Len nás upozornila na okolo pobehujúcich „rakúnov“ (medvedíkov čistotných), vraj sú nebezpečný :-O (ak ste videli Guardians of the Galaxy, tak viete…).
V San Franciscu sme strávili 3 dni. Pre nás to bolo ideálne a pozreli sme si všetko, čo sme plánovali – zvoniace cabel cars, typické domčeky, nekonečne stúpajúce uličky. Samozrejme, sú tam veľmi krásne miesta a určite stoja za návštevu. Ďalej od centra nás však mesto vôbec neohúrilo. Je plné odpadkov, bezdomovcov, žobrákov a divných existencií.
Ak si z nášho článku nezoberiete nič, zapamätajte si prosím aspoň jedno: Fakt si nezabudnite bundu! 🙂
Zaujímavosti:
- Oficiálny názov farby mosta Golden Gate Bridge je International orange.
- Čínske koláčiky šťastia boli vynájdené japonským občanom San Francisca.
- San Francisco bolo súčasťou Mexika až do Americko-Mexickej vojny v roku 1848.
- 29. augusta 1966 Beatles odohrali svoj posledný koncert v Candlestick Park, San Francisco.
- Počas zlatej horúčky tu boli vynájdené džínsové rifle Levi Straussom. Navrhol ich pre baníkov, ktorí potrebovali pevné, ale pohodlné oblečenie.
- Zo všetkých veľkých miest USA má práve San Francisco najväčší počet bezdomovcov na jednu osobu (čo môžeme len potvrdiť).
- Originálny názov mesta je Yerba Buena, čo znamená dobrá bylina.
- V SF majú svoje sídla firmy ako airbnb, či uber a neďaleko mesta aj facebook a google.
- Pod veľkou časťou San Francisca sú pochované staré lode z čias zlatej horúčky.
- V San Franciscu nájdete viacej psov ako detí. Podľa údajov oddelenia pre sčítanie ľudu a oddelenia starostlivosti o zvieratá je v San Franciscu asi o 10 000 psov viac ako detí.
- K mestu patria aj neobývané Farallonské ostrovy, ktoré ležia v Tichom oceáne, asi 43 km západne od San Francisca.
Ak si plánujete požičiať auto, určite cestou po západe USA nevynechajte národný park Sequoia s najväčšími stromami na svete. USA ponúka aj ďalšie unikáty – najväčší kaňon – Grand Canyon, najväčší oceán – Tichý oceán, jedno z najhorúcejších miest sveta – Death Valley, najslávnejšie mesto hazardu Las Vegas, mekku filmu a celebrít – Hollywood … krajina ako stvorená na spoznávanie a objavovanie. ♥ Môžete sa inšpirovať aj našim roadtripom.