Čo je ESTA? Ako vyplniť formulár?

5/5 - (9 votes)

Ak cestujete do USA, je nutné mať nejaké povolenie, aby vás do tejto krajiny pustili. Najčastejšie si ľudia myslia, že je nutné mať víza. Avšak vo veľa prípadoch stačí len vyplniť jednoduchý online formulár a môžeme spoznávať USA aj bez víz. ESTA je teda povolenie na vstup do USA bez nutnosti žiadať o víza.

Kto môže požiadať o ESTA, kedy, a čo to stojí?

Týmto spôsobom môžu cestovať turisti alebo osoby cestujúce za obchodnými účelmi  a to v prípade, ak ich pobyt nebude dlhší ako 90 dní. Nutnosťou je mať biometrický pas. Ak ho nemáš, je možné ho vybaviť  na ktoromkoľvek pasovom oddelení s poplatkom minimálne 33€. Vo väčšine prípadov býva žiadosť schválená takmer okamžite (nám schválili ESTA o pár sekúnd), odporúča sa však nenechávať si to na poslednú chvíľu a požiadať o ESTA najneskôr 3 dni pred cestou. Poplatok za žiadosť je 14$.

Platnosť ESTA a úprava údajov

Schválená žiadosť je platná 2 roky.  Je možné teda opakovane vstupovať do USA, avšak vždy maximálne na 90 dní.  Vstupovať je možné samozrejme aj za iným účelom cesty, ako si pôvodne vo formulári uviedol.  Počas doby platnosti si môžeš drobné údaje (kontakt, miesto pobytu) v schválenej ESTA upraviť. Stačí sa prihlásiť na rovnakej stránke, na ktorej sa vybavuje. Novú žiadosť však treba vybaviť v prípade, ak sa zmení niektorá zo základných informácií (máš nový pas, nové meno a pod.) a samozrejme,  keď vyprší jej platnosť.
Naša skúsenosť: ESTU sme si vybavovali pri ceste do Mexika kvôli prestupu na území USA. Zvolili sme teda pri vypĺňaní ako účel prestupu „tranzit“. O pár mesiacov sme cestovali na leto do Kalifornie. ESTA bola stále platná, ale ešte od Mexika tam nebolo zadané žiadne miesto pobytu. Kvôli účelu cesty „tranzit“ ani žiadne nové nešlo vložiť. Báli sme sa, že bude na imigračnom pohovore prúser.  Nevedelo nám v tom poradiť dokonca slovenské ani americké veľvyslanectvo. 😀 Radili nám vybaviť si novú ESTU, čo je ale úplná blbosť. Na jedno číslo pasu môže existovať len jedna platná ESTA. Ale stresovali sme zbytočne. Majú to vymyslené. 🙂 Pri prílete do USA ťa čakajú mašinky, do ktorých vkladáš pas a zadávaš aktuálny účel cesty.

Viac info, čo ťa čaká pri prílete do USA.

Ako vyplniť formulár?

Vyplnenie online formulára je veľmi jednoduché a zaberie zhruba 10 – 15 minút.

1. Priprav si biometrický pas (je nutnosťou) a platobnú kartu.
2. Vyplň formulár cez stránku www.esta.cbp.dhs.gov Ide o oficiálnu slovenskú verziu. (Pozor, internet je plný všelijakých „falošných“ stránok na vyplnenie ESTA, preto radšej inú neskúšaj.)
3. Klikni na „Nová žiadosť“ a potom na „Jednotlivá žiadosť“.

4. Nasledujú rôzne info, upozornenia a prehlásenia. Pre možnosť pokračovania je treba všetko potvrdiť.
5. V ďalšom kroku vyplníš svoje osobné údaje ako meno, priezvisko, miesto narodenia, adresu, číslo cestovného pasu, rodné číslo (národné identifikačné číslo), mená a dátumy narodenia rodičov, informácie o zamestnaní, kontaktné údaje a pod.
Všetko vypĺňaj „po anglicky“, teda bez diakritiky. Pri každom políčku je aj šedý otáznik pre nápovedu.6.
V nasledujúcom kroku vyplňuješ informácie o svojej ceste – teda, za akým účelom do USA cestuješ, či tu len prestupuješ, kde budeš bývať. Vyplň aj kontaktné údaje v prípade núdze.

7. Ďalej odpovedz pravdivo na nasledujúce otázky. Najlepšie je samozrejme všade dať „nie“. 🙂

8. Nakoniec si poriadne skontroluj všetky údaje, potvrď a zaplať  14 dolárov pomocou kreditnej alebo debetnej karty. Pritom uvedieš dátum expirácie a číslo karty (nedaj sa nachytať, políčko sa volá „číslo účtu“, ale myslí sa tým číslo karty 🙂 ). Odporúča sa spraviť si screenshot tejto stránky a uložiť na email.

9. Po úhrade ťa presmeruje na stránku s rozhodnutím:
Authorization Approved – ESTA bola schválená 🙂 Deje sa tak vo väčšine prípadov, tak žiadny strach.
Authorization Pending – čaká sa na rozhodnutie, skontroluj si výsledok neskôr.
Travel not authorized – žiaľ, ESTA bola zamietnutá. Jedná sa väčšinou len o výnimočné prípady (ak si napríklad na niektorú z otázok spôsobilosti odpovedal „áno“, si terorista a pod.) Pre vstup do USA musíš požiadať o víza.

10. Povolenie sa nachádza len na stránke, nepríde ti nikam na email. Nie je nutné ho tlačiť, colníci si všetko nájdu v systéme po predložení pasu. Môžeš si ho však pre istotu vytlačiť alebo uložiť v mobile, pretože sa môže stať, že o predloženie požiada letecká spoločnosť.


POZOR!
1.
ESTA povolenie je potrebné mať aj v prípade, ak do USA necestujete a len tam prestupujete. (Napríklad ako my, keď sme leteli do Mexika s prestupom v Miami, museli sme vybavovať ESTA).

2. Schválenie ESTA ešte neznamená, že získavate povolenie na vstup do krajiny. Ide len o povolenie do USA vycestovať. O povolení alebo zamietnutí vstupu rozhodne imigračný úradník, s ktorým absolvuje krátky pohovor každý hneď po prílete do USA.

O tom, ako prebieha takýto pohovor a na čo sa ťa budú pýtať  sa dozvieš v článku Imigračná kontrola – pohovor s imigračným úradníkom pri vstupe do USA.

Takže žiadny strach, získanie povolenia ESTA je naozaj veľmi jednoduché a rýchle!
Šťastnú cestu a užite si Ameriku! 🙂 Sleduj, čo sme tam za celé leto zažili my! 🙂

Vybláznili sme sa v Los Angeles, navštívili San Francisco aj tajomný Alcatraz, vyhrali 72 centov v kasíne v Las Vegas a zažili najdobrodružnejší týždeň počas nášho roadtripu po západe USA.

A ak ešte nemáš letenku, možno ti pri hľadaní pomôže náš článok Ako hľadáme lacné letenky a ako hľadajú letenky nás.

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *