Imigračná kontrola – pohovor s imigračným úradníkom pri vstupe do USA

4.8/5 - (9 votes)

Prvý vlastný let alebo vôbec vstup do Spojených štátov amerických stále vzbudzuje veľa otázok. Po tom, čo sa odhodláš kúpiť si konečne letenku, a po tom, čo zistíš, že s najväčšou pravdepodobnosťou vlastne vôbec nepotrebuješ víza, ale stačí ti len vyplniť jednoduchý online formulár, čiže potvrdenie ESTA  … tak  si už myslíš, že si zahojený a ideš do USA. Hehe … má to však ešte jeden háčik. Malinký.  🙂

A tým je rozhovor s imigračným úradníkom, ktorý musí absolvovať každý pri vstupe do USA (dokonca aj vtedy, ak v USA nezostávaš, ale tam len prestupuješ). A presne tento týpek má tú moc rozhodnúť o tom, či ťa do tejto krajiny pustí, alebo si zase pekne posedíš v lietadle pri ceste späť domov … a to dokonca bez udania dôvodu.
Cieľom je samozrejme zabrániť vstupu osobám, ktoré sú nejakým spôsobom nebezpečné, podozrivé, chceli by v USA nelegálne pracovať, nesú si bombu v batožine a pod.

Automatické mašinky namiesto ručne vypisovaných formulárov

Pri lete do USA sme čakali, že budeme vyplňovať formuláre už v lietadle, ako to bolo donedávna zvykom. To však už asi neplatí, lebo si pre nás prichystali modernejšiu verziu. Pri prílete do Spojených štátov tvoje kroky povedú najskôr k takým mašinkám. Mieri k nim mega veľa ľudí zo všetkých pristátych lietadiel,  čiže proste choď s davom. Určite ich neminieš. Ak sa ponáhľaš a chceš sa dostať čo najskôr aj k mašinke, aj k pohovoru, pokús sa sedieť v lietadle čo najviac vpredu. Keď si teda už na rade,  priložíš na mašinku svoj pas, aby ťa vedela identifikovať. A potom už len jednoducho odklikávaš svoje odpovede, prečo cestuješ do USA, či máš vybavenú ESTA, víza, či cestuješ ešte s niekym blízkym a pod. Zoberie ti odtlačky prstov, odfotí ťa a vypľuje papierik s tvojim xichtíkom. Je to veľmi rýchle a  jednoduché a v prípade núdze tam behajú aj nejakí tí asistenti, ktorí ti poradia, ak si na tom s angličtinou ešte biednejšie ako my.

Takto to prebiehalo, keď sme do USA leteli prvý raz po ceste do Mexika. Keď sme sem leteli druhý raz, stráviť nezabudnuteľné leto, tak nás letušky Swiss airlines nútili vyplňovať formuláre v lietadle. Bolo to samozrejme úplne zbytočné, nikto ich nikde nepýtal a pokojne ich môžeš skrčiť a zahodiť. Vyplňujú ich len tí, čo necestujú na povolenie ESTA.  Zvyšok s mašinkami prebiehal rovnako až na to, že už nevyplula papierik s našou fotkou.

Teraz  od mašiniek už môžeš pokračovať na pohovor.

Je to vlastne obrovská hala s veľa chlievikmi, v ktorých čakajú úradníci. Pri každom býva väčšinou dosť veľká rada, tak ak máš na práci aj niečo lepšie, ako tu čakať, radšej sa poponáhľaj. Rýchlosť, akou sa vybavíš závisí úplne, ale úplne od daného úradníka a jeho zvedavosti. S niektorým môžeš debatovať aj 15 minút, s iným si vybavený za dve. 🙂

A teraz, ako to vlastne prebieha

Ak cestuješ aj s niekym iným, pristúpte k úradníkovi spoločne. Postupne predložíte pasy a papierik z mašinky. Úradník sa môže spýtať hocičo, avšak zaujímajú ho predovšetkým tieto veci:

 • Prečo cestujete do USA?
  Napr. turistika, road trip, spoznať New York, pozrieť si národné parky a pod.
 • Ako dlho sa tu zdržíte?
  Napr. dva mesiace.
 • Kde budete bývať?
  Uvedieš názov hotela.
 • Máte v USA príbuzných?
 • Kde pracujete?
 • Kedy sa vraciate späť? Máte spiatočnú letenku?
 • Koľko máte so sebou peňazí?

Základnými pravidlami, ako prejsť týmto pohovorom, je predovšetkým hovoriť pravdu.  Tiež by si mal byť pokojný, príjemný, usmievať sa. Ak by si bol v strese, môže to vzbudiť podozrenie,  že niečo skrývaš alebo tajíš. Navyše, je to úplne zbytočné. 🙂 Odpovedaj stručne a jednoducho. Náš pohovor, ako väčšina, prebiehal úplne v pohode. Úradník bol milý, popýtal sa pár typických otázok (prvýkrát sme to mali jednoduchšie, lebo sme v USA len prestupovali na ceste do Mexika, napriek tomu sme však mohli vyjsť aj z letiska), zobral zase odtlačky prstov,  odfotil nás, skontroloval pas, dal nám pečiatky a poprial šťastnú cestu.

Ak by si sa predsa len zdal úradníkovi z nejakého dôvodu podozrivý, pošle ťa na detajlnejší pohovor. To je však veľmi zriedkavá situácia. A ešte zriedkavejšie je, že ťa rovno posadia do lietadla domov. Preto žiadne stresy. 🙂

A čo keď neviem po anglicky?

V dnešnej dobe je už fakt zázrak stretnúť niekoho, kto je na angličtinu väčšie jelito ako my dvaja. A keďže sme ten pohovor zvládli bez problémov my, tak sa nemáte čoho báť. Úradník hovoril zreteľne a pomaly. Kľudne stačí, ak hovorí anglicky len jeden z vašej bandy, ten môže robiť „tlmočníka“. A ak si fakt netrúfaš, tak si môžeš napísať odpovede na otázky na papier a potom ho len predložiť s ospravedlnením, že nehovoríš po anglicky.  🙂 Nebude to problém.

Už máš teda všetky dôležité info. Uži si Ameriku! Ak je to tvoj sen, kúp si tú letenku a choď! Kedy, ak nie teraz?  🙂 Čo všetko sme tam za celé leto zažili my si  pozri v nasledujúcom videjku. Cestopisy z USA nájdeš tu, a ako sakra zohnať tú letenku zasa tu.

P.S. Nezabudni si pred odchodom vybaviť tú spomínanú ESTA! Tu máš aj návod krok za krokom:  Čo je ESTA? Ako vyplniť formulár? 

 

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *