Medzipristátie v meste módy – Miláno za jeden deň

5/5 - (4 votes)

Ako sa dostať z letiska Malpensa do centra mesta? Na čo Miláno láka turistov a čo sa tam oplatí navštíviť? Stačilo nám tých pár hodín v tejto talianskej metropole?

Letenky, ktoré sme zohnali do Mexika, mali odlet aj prílet na letisko Malpensa v Miláne. Pri ceste tam sme na tomto letisku strávili noc, pri ceste späť sme sem prileteli už doobeda, preto sme si nasledujúci let domov naplánovali až na večer. Mali sme tak pred sebou pár voľných hodín na preskúmanie toho najznámejšieho, čo toto mesto ponúka.

My sme cestovali aj s veľkými kuframi, čiže prvou úlohou bolo nájsť úschovňu.  To šlo celkom ľahko, pretože na letisku bola pekne značená pomocou šípok.  Je otvorená od 6:00 do 22:00 každý deň a za odloženie jedného kufra zaplatíte 6 €. Ak cestujete len s príručnou batožinou, máte to o to ľahšie.

Ďalším krokom bolo dopraviť sa do centra mesta, ktoré je od letiska vzdialené viac ako 50 km. Najpohodlnejšia je cesta vlakom, ktorý jazdí z oboch terminálov až na stanicu v centre – Cadorna, a to každých 30 minút.  Lístky sa kupujú v automate. Najlepšie je kúpiť si rovno aj obojsmerný lístok, ten vyjde 20€ na osobu. Ak by ste kupovali lístky zvlášť, tak za každý zaplatíte 13€.  Pred príchodom vlaku označíte lístok pri vstupne na eskalátor a ním sa odveziete dole na nástupište. Vlak prišiel presne na čas a bol veľmi pohodlný a vyhriaty, čo sme náramne ocenili, keďže sme prileteli vyhriati z Mexika a dážď a sneh v Miláne nám jaksi nevoňali. O cca 40 minút sme vystúpili na zastávke Cadorna. Náš cieľ bol jasný – dostať sa na to slávne námestie s tou slávnou katedrálou.  Odtiaľto sa dalo ísť na námestie metrom 3 zastávky alebo aj jednoducho pešo za cca 10 minút.

Vybrali sme si druhý variant a tak sme sa teda túlali upršanými uličkami, prešli viacero prechodov pre chodcov a o chvíľu dorazili na najväčšie a hlavné námestie Milána Piazza del Duomo.

Má rozlohu okolo 17 000 m2 a v jeho blízkosti sú takmer všetky dôležité kultúrne pamiatky, galérie, múzeá. To je výhodou Milána – všetko podstatné je na jednom mieste.  Okrem toho je tu neskutočné množstvo holubov, ktorý okupujú nielen sochu kráľa Viktora Emanuela II z roku 1896, ale celé námestie a sadajú na ruky turistov, ktorí sa ulakomia odhodiť im nejakú pochúťku.

Čo však ihneď upútalo našu pozornosť je 107 metrov vysoká pýcha nielen námestia, ale celého mesta a krajiny a (vraj) štvrtá najväčšia katedrála na svete – Duomo di Milano, po slovensky Milánsky Dóm. Je to ozajstný symbol celého mesta a centrum záujmu turistov. Paríž má Eiffelovku, Rím má koloseum, a Miláno má Duomo. Žiadny strach, túto katedrálu nemáte šancu prehliadnuť. Je obrovská, biela a mramorová, má 135 všakovakých vežičiek a nespočetné množstvo sôch a sošiek na každom snáď centimetríku svojej plochy. Na viacerých stránkach sme sa dočítali, že vstup je zdarma. Avšak v čase našej návštevy sa už platilo vstupné 3€ .

Počkali sme si v rade cca pol hodinu, vojaci nám prehľadali batohy (nesmiete mať sklo, nože, zbrane a podobné srandy) a mohli sme vstúpiť.  Neuveriteľne vysoký strop, ďalšia várka sôch od výmyslu sveta, veľa stĺpov, ornamentov,  obrovské farebné okná, sviečky, oltáre … no jo, proste gotika jak sa patrí. 🙂

Veľkým lákadlom je aj možnosť vyjsť na strechu a vychutnať si výhľad široko-ďaleko, najkrajší vraj pri západe slnka. 🙂  My sme sa tam však neštverali, keďže v tom čase pršalo a výhľad cez mraky by nebol až taký zážitok.

V cene lístka za 3€ je aj vstup do múzea Museo del Duomo, ktoré sa nachádza samozrejme na námestí len pár krokov od katedrály. Ďalšie množstvo sôch a obrazov nás už tak masívne neohúrilo, pri čom sme sa však pristavili bol (oveľa) zmenšený drevený model katedrály cez celú miestnosť.

Múzeum sme prefrčali za pár minút a vydali sme sa presne oproti poprechádzať sa po svetoznámom obchodnom centre z roku 1877 – Galéria Viktora Emanuela II. Je to vlastne veľká zastrešená ulica s podlahou z mozaiky, má až 4 poschodia a medzi viacerými reštauráciami, kaviarňami a bytmi tu sídlia obchody najvychýrenejších módnych značiek ako sú Prada, Armani, Luis Vuitton, Versace, Gucci a ďalšie, ktoré si, zvlášť tu, nikdy nebudeme môcť dovoliť. 😀 Podobne ako tu prítomný jediný 7 hviezdičkový hotel v Európe. Ak trpíte na nedostatok luxusu, môžete sa ísť takisto poprechádzať po známej ulici Via Monte Napoleone s podobnými exkluzívnymi obchodmi s exkluzívnymi cenami. 🙂 Je pár blokov odtiaľto. Ak si z mesta módy chcete napriek tomu odniesť nejaký ten kúsok, skúste to skôr na ulici Via Torino, kde sú vraj už normálnejšie značky a normálnejšie ceny.

Ale aby sme neodbočovali ďaleko z nášho námestia …Keď prejdete týmto zastrešeným nákupným centrom, dostanete sa k azda najslávnejšiemu divadlu na svete –  La Scala. Z vonku budova ničím nevyniká. Krásne zapadá medzi ostatné vysoké starodávne šedivé budovy, ktorých sme postretali v uliciach Milána habadej. Nečudo, keďže divadlo pochádza už z roku 1778.  Zvnútra je to však vraj ale úplne iná káva. Divadlo je bohato vyzdobené a luxusné.  Ak si chcete užiť nejaké známe predstavenie so slávnymi hercami, kúpte si lístok radšej v dostatočnom predstihu a pripravte sa na to, že cena sa môže vyšplhať od desiatok až po tisícky eur.

To je všetko, čo sme stihli my za tých pár hodín popozerať. Je to asi trojica najznámejších pamiatok v meste a všetky sú na jednom námestí pár metrov od seba.  Ak by ste však mali viac času (kľudne stačí jeden deň) môžete vyhľadať ďalšie zaujímavosti, ako napríklad:

Bazilika svätého Ambrózia – jeden z najstarších kostolov v Taliansku. Púta pozornosť svojou červenou farbou. Pochádza z roku 386 a bol viackrát rekonštruovaný.

Da Vinciho obraz Posledná večera – tento Leonardov skvost je vystavený v kostole Santa Maria delle Grazie. Jedná sa o jeden z turisticky najžiadanejších cieľov, a vstupenky je nutné si zaobstarať týždne vopred.

Výstava vynálezov Leonarda Da Vinciho – Leonardo nebol len umelec, ale aj vynálezca, preto môže byť aj táto výstava zaujímavá. Je možné tu  vidieť ponorku, stroj času atď. Nachádza sa kúsok od divadla La Scala.

Futbalový štadión San Siro – tak konečne niečo aj pre chlapov. Obrovský štadión až pre 85 700 divákov, ktorého zvláštnosťou je to, že je to štadión dvoch klubov – AC Miláno a Inter Miláno. Nekonajú sa tu len významné futbalové zápasy, ale občas aj nejaký ten koncert.

Parco Sempione – konečne zeleň, ktorá poskytne oddych od ulíc veľkomesta. Záhrady, vodné plochy, cyklistické trasy a všetko krásne upravené. Ako stvorené na oddych po náročnom dni.

Navyše sa tento park nachádza kúsok od vlakovej stanice Cadorna, odkiaľ  sa opäť môžete nalodiť na vlak smer letisko (odchádzajú vždy v 27. a 57. minúte)  a odletieť kam vás srdce ťahá. 🙂

P.S. A keď už budete v tom Miláne, kúpte nám prosím magnetku v tvare špagiet. My blbí sme si ju zabudli kúpiť. 🙁

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *