Ako hľadáme lacné letenky a ako hľadajú letenky nás

4.9/5 - (11 votes)

Pri plánovaní dovolenky alebo cesty na vlastnú päsť bývajú práve letenky tým najväčším „žrútom“ rozpočtu. Prísť a kúpiť prvú, ktorú vidím, pár dní pred odletom nie je zrovna najlacnejší spôsob. Ak máš konkrétny termín a destináciu, možno ťa bude zaujímať, ako a kedy hľadáme letenky my.  A ak si flexibilný, tak si prečítaj, ako si môže lacná letenka nájsť teba.  🙂

„Vždy je na palube lietadla niekto, kto zaplatil za letenku menej než ostatní. Buď to ty.“

Ako si hľadáme lacné letenky?

Vyhľadávače leteniek využívaj len vtedy, ak si viazaný nejakým termínom alebo vysnívanou destináciou. Inak skús radšej sledovať akcie a lovcov lacných leteniek, o ktorých píšeme nižšie.

Všeobecné pravidlá pre získanie čo najlacnejších leteniek:

 • Ak sa dá, cestuj mimo sezóny. Vyhneš sa tak preplneným turistickým oblastiam a celkovo tam budú všetky služby výrazne lacnejšie. V exotike zima nebude, práveže sa skôr vyhneš nevydržateľnému hicu. 🙂 Dažďové obdobia tiež väčšinou znamenajú len pár minútové prehánky.
 • Cestuj bez podpalubnej batožiny. Existuje veľa tipov a trikov, ako sa zbaliť len do príručnej batožiny a nemusíš tak doplácať za veľký kufor, zvlášť pri nízkonákladovkách. Nám sa to zatiaľ tiež nepodarilo. 😀
 • Letenky nekupuj príliš skoro (radšej sleduj akcie a lovcov lacných leteniek), ale ani príliš neskoro. Všeobecne platí, že najvhodnejší čas na kúpu letenky je 2-4 mesiace pred odletom. Taktiež sú letenky vraj lacnejšie počas týždňa (napríklad utorok, štvrtok) oproti víkendu.

Medzi cestovateľmi sú najobľúbenejšie tieto vyhľadávače:

 • pelikan.sk – asi najznámejší slovenský predajca leteniek množstva leteckých spoločností do blízkych aj vzdialených kútov sveta. Je možné vyhľadávať letenky z viacerých letísk naraz, ale aj hotely, prenájom áut alebo celé dovolenky. Občas poteší peknými akciami. Cez pelikána sme si kúpili napríklad letenky do Kalifornie (Los Angeles), kde sme strávili celé leto 2017.
  Facebook/Pelikan.sk

 • kayak.com – populárny vyhľadávač leteniek, pričom sa oplatí vyhľadávať aj na stránkach s doménami iných krajín, napr kayak.es alebo kayak.de, kedy môžu na rovnaký let ponúkať rôzne ceny. Dá sa však hľadať odlety len z jedného letiska.

 • momondo.com – prehľadne graficky zobrazuje ceny za let v rôznych termínoch, avšak inak nie je príliš flexibilný.

 • azair.eu – populárny vyhľadávač s mnohými možnosťami pre filtrovanie, výhodný hlavne pre vyhľadávanie letov po Európe.

 • kiwi.com – veľmi flexibilný vyhľadávač, na ktorom oceňujeme hlavne možnosť nastavenia príletu „hocikam“, ale aj flexibilné nastavovanie dátumov, napríklad aj na „hocikedy“. Odlety je možné nastaviť z konkrétnych letísk alebo krajín, alebo zvoliť odletové miesto graficky na mapke pomocou kruhu. 🙂

Nikdy nie je na škodu navštíviť aj stránky nízkonákladových leteckých spoločností. Lietajú po Európe za pekné ceny. Výhodné sú hlavne vtedy, ak nepotrebujete so sebou ťahať aj podpalubnú batožinu, a prežijete nejakú tú hodinku bez stravy.

Práve cez ružovučký wizzair sme našli letenky na Island za pekných 78 € .. Ak ťa zaujíma táto krajina, mrkni aj na náš článok  Island s príručnou batožinou za menej ako 600 €?  Náš itinerár a podrobný rozpočet! 

Kopa vyhľadávačov poskytuje možnosť nastaviť „strážiaceho psa“. Určíš si miesto, kam hľadáš letenku (prípadne aj miesto odletu alebo termín) a dostaneš email vždy, keď sa zmení cena letenky, prípadne keď cena klesne pod tvoju požadovanú hodnotu. Super prehľadnou stránkou, ktorú na to využívame my je aj  flightor.com.  Navyše každý deň zverejňuje množstvo aktuálnych lacných leteniek, ale aj celých pobytov a dovoleniek. Takže, ak nevieš kam chceš ísť, tu si isto vyberieš. 🙂

 Ako si letenky hľadajú nás?

Základom pre získanie naozaj lacnej letenky je časová flexibilita a ochota cestovať „hocikam“. Takže, ak ti je jedno kedy a kam poletíš, máš vyhraté.  🙂 Len počkáš, aká letenka si ťa nájde.

Letecké spoločnosti veľakrát poskytujú rôzne akcie, na ktoré sa oplatí vyčkať. Občas sa však super cena objaví práve z dôvodu chyby (či už ľudského faktora, alebo aj nejakého programu),  a je tak možné letenku kúpiť za naozaj smiešny peniaz. Vtedy sa hovorí o chybne nacenenej letenke alebo o chybovom tarife.

Náš tip: Ak sa chybová letenka objaví, musíš byť naozaj rýchly, pretože väčšinou je možné ju zakúpiť len pár minút. Takže príliš dlho neváhaj a kupuj.  Plať rýchlo online kartou a nezabudni mať vopred nastavený dostatočný limit!

Ak to stihneš, solídna letecká spoločnosť ti letenku ponechá (len vo výnimočných prípadoch sa stane, že to stornujú).  Určite odporúčame po kúpe takejto letenky počkať pár týždňov, či náhodou nebude zrušená, a až potom začať s rezerovaním ďalších vecí, ako sú ubytko alebo auto. Ak ti aj letenku nakoniec stornujú, nemaj strach, peniaze ti vrátia na účet a ty číhaj ďalej. 🙂

Ich nevýhodou môže byť však to, že nikdy nevieš, kedy sa takáto letenka vyskytne a hlavne do akej destinácie. S touto nevyspytateľnosťou súvisí aj to, že odlet býva z rôznych európskych letísk.

Aby sa ti však podarilo takúto letenku v tom množstve vyhľadávačov a ponúk objaviť, musíš mať naozaj pevné nervy, kopu času a hlavne šťastie. Pre nás, lenivých a v týchto veciach menej zdatných, sú tu však ľudia, ktorí chybové letenky hľadať naozaj vedia a živia sa tým. Dokonca sa o ne veľmi radi podelia.

Super prehľadne to robí aj už vyššie spomínaná stránka  flightor.com.  Ďalej sú to:

 • Cestujlevne.com – snáď denne zverejňujú rôzne akcie, chybové tarify a lacné letenky do rôznych kútov sveta z okolitých letísk. Aby ti nič z toho neušlo, môžeš si do google chrome pridať ich plugin, ktorý ťa upozorní na každú letenku. 🙂 Práve vďaka týmto chalanom sme boli vo vysnívanom Mexiku. Kúpili sme chybne nacenenú letenku z Milána do Cancúnu a späť za necelých 315 € na osobu, dokonca aj s prioritným nástupom do lietadla.  🙂
  Nedávno aj vynovili svoju internetovú stránku, kde je kopa cestopisov z rôznych krajín a ďalšia kopa informácií pre cestovateľov.
  Ich stránka na facebooku: Facebook/cestujlevne.com
  Ich skupina na facebooku: Dovolená bez cestovky – letenky a vše okolo cestování
 •  Letenkyzababku.skslovenský portál, ktorý pravidelne zverejňuje tipy na akcie a lacné letenky do celého sveta. Vďaka nim bola Rebeka v Amsterdame a napísala nám o tom článok. Tiež prostredníctvom ich stránky môžete nájsť spolucestujúceho.
  Ich stránka na facebooku: Facebook/letenkyzababku
  Ich skupina na facebooku: Letenky za babku PLUS
 • Kadetade.comweb plný cestopisov a cestovateľských informácií a hlavne akčných leteniek predovšetkým z okolia Slovenska.
  Facebook/kadetade
 • Secret flyinglacné letenky z rôznych krajín do ešte rôznejších krajín.
 • Pelipecky.skweb od predajcu Pelikán, kde sú opäť rôzne akčné letenky, výpredaje, kombinácie leteniek, ale aj cestovateľské reportáže.
  Facebook/pelipecky.sk

Je super sledovať stránky týchto „lovcov lacných leteniek“ 🙂 Okrem leteniek zverejňujú často aj rôzne cestovateľské články, cestopisy, získavame tak prehľad o cenách leteniek do rôznych destinácií. A tiež ide o veľkú motiváciu, lebo možno práve takto objavíš krajinu, ktorú budeš túžiť navštíviť. Mnohé ponúkajú možnosť automatického upozornenia cez email, ak sa objaví lacná letenka do tebou vybranej destinácie. My máme všetkých olajkovaných na facebooku, a tak vieme o rôznych akciách a chybách veľmi rýchlo.  Vhodné je tiež nastaviť si facebook tak, aby ti ich príspevky ukazoval na nástenke ako prvé.

Pekne v tomto smere môže poslúžiť aj mobilná aplikácia od nejrychlejsiletenky.cz  Zhromažďuje akciové a chybné letenky z kopu domácich aj zahraničných serverov a posiela upozornenia priamo na mobil. Základná verzia je zdarma, pre náročnejších cestovateľov je možno výhodnejšia rozšírená verzia za poplatok 1 € mesačne alebo 10 € ročne.

Ďalšie facebookové skupiny:

 • Dovolenky bez cestovky • LetenkyAk nemáš čas, alebo sa ti nechce, hľadať zvlášť letenky, ubytovanie a všetko organizovať, Dominik Kravec vytvára zaujímavé ponuky na dovolenky a zverejňuje ich v tejto svojej skupine. Ponúka dovolenky s letenkami, ubytovaním, jedlom, transferom, poistením a pod. za veľmi výhodné ceny. Dokonca ti pripraví aj „dovolenku na mieru“ podľa tvojich požiadaviek, keď mu napíšeš na email kravecd@gmail.com. Cena takejto ponuky na mieru je 5 € na osobu. Podľa našich skúseností sa však oplatí radšej sledovať jeho ponuky v skupine.  🙂

 • Tour de Svet – Lacné cestovanie cestovateľ Martin Hanzel vytvoril skupinu, aby mohol informovať o rôznych spôsoboch lacného cestovania. Zverejňuje lacné letenky s tipmi na ubytovanie a radí pri cestovaní.

 A čo cestovky?

Predtým, ako sme prvýkrát vyrazili na vlastnú päsť do Mexika, sme využívali na dovolenky cestovné kancelárie. Viacerým to môže vyhovovať najmä z dôvodu, ak nemajú čas si sami zvlášť kupovať letenky, ubytovanie, transfer a pod. Všeobecne platí, že takéto cestovanie je dosť drahé. Aj týmto spôsobom je však možné nájsť lacnejší variant. Osvedčili sa nám tieto cestovky:

 • Karibik – cestovná agentúra – tiež sa oplatí sledovať ich facebookovskú stránku. Občas vedia prekvapiť peknou last minute ponukou. My sme takú objavili v jedno poobedie v roku 2014, a tak sme už večer nečakane cestovali do Grécka na ostrov Thasos na 7 dní s letenkami, transferom, ubytovaním, poistením a polpenziou za 230 € na osobu.
  Facebook/karibik-cestovná agentúra
 • Airstop.cz – stránka na facebooku toho veľa užitočného neponúka. Avšak dovolenky za celkom sympatické ceny je možné nájsť na ich webe. Ide o dovolenky cez nemecké a rakúske cestovné kancelárie, ale všetko v pohode vybavíte aj po slovensky či česky. V tomto prípade sme cez nich kupovali „first minute“ dovolenku. Teda objavila sa v ponuke už vo februári 2015, pričom na Kanáre sme odlietali až v septembri. Išlo o ostrov Gran Canaria s letenkami, parkovaním na letisku, ubytovaním a all inclusive na 7 dní za príjemných 390 € na osobu
  Facebook/airstop.cz

Oplatí sa mať na FB lajknuté možno aj iné cestovné kancelárie. Okrem toho, že občas môžu prekvapiť peknou last alebo first minute ponukou, aspoň máš stále prehľad o tom, za aké ceny ľudia bežne cestujú. Hneď som vtedy viac motivovaná na cestovanie na vlastnú päsť! 😀

Takže si nastavte „strážiaceho psa“, hľadajte, číhajte, kupujte, cestujte a zbierajte zážitky, nie veci! 🙂

Aby sme ťa nakopli ku kúpe letenky, pridávame videá z našich ciest. Nechaj sa inšpirovať. 🙂

One Reply to “Ako hľadáme lacné letenky a ako hľadajú letenky nás”

 1. Perfektný článok 😉 ja sa často prepŕvam webmi leteckých spoločností a podarilo sa mi viac krát natravit na skvelé ceny leteniek len treba cestovat mimo víkendov, cez týžden su letenky lacnejšie…ak niekto plánuje letiet za ocean do USA tak odporúčam aj tento článok 😉 https://estavisa.sk/letenky-do-usa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.