Víkend v Amsterdame

5/5 - (1 vote)

Prvý článok do rubriky VAŠE PRÍSPEVKY nám zaslala Rebeka, ktorá sa aj s kamoškami vybrala do Amsterdamu. Nazbierali tam mnohé skúsenosti a teraz sa o ne s nami podelili.
Ďakujeme. 🙂 

Sú prázdniny, všetci sú rozlietaní po dovolenkách, táboroch a rôznych akciách. A tu pomedzi to všetko mi príde zaujímavá správa od spolužiačky Katky: „Čauko, sú lacné letenky do Amsterdamu, stačí si vybrať dátum. Ideme?“ A tak sa to začalo. Náš malý výlet do Amsterdamu sme naplánovali na začiatok decembra, čiže sme na pár mesiacov aj vypustili z hláv, že niekam pôjdeme. Ku sklonku novembra sme sa však už nevedeli dočkať, pretože sme všetky túžili navštíviť toto kanálmi popreplietané mesto už dlhú dobu. Neváhajte si zabookovať letenky aj niekoľko mesiacov skôr, ono vás to neskôr i tak prekvapí. A hlavne, keď sa objaví nejaká dobrá cena, netreba váhať. 🙂

Cesta

Dnes už je možné letenky zohnať naozaj lacno, preto sme ani neuvažovali nad iným spôsobom dopravy. Vlastne sme sa rozhodli ísť do Amsterdamu preto, lebo Katka našla na stránke www.letenkyzababku.sk spiatočné letenky len za 46€ z Viedne. Cesta tam nám vyšla na skvelý čas, akurát sme mohli pozorovať západ slnka a po zotmení sme pod sebou videli rozsvietené mestá.  Ak ste ešte neleteli za tmy, určite to čo najskôr absolvujte!
Z letiska sme mali vopred zakúpené lístky na vlak na najbližšiu stanicu k hostelu, odkiaľ sme prešli už pešo (vďaka Bohu za google maps a internet v mobile). Pozor, vo veľkých mestách sa lístky na letisko líšia od bežných jednorazových lístkov, aj keby ste cestovali len jednu zastávku.

Čo sme navštívili?

Amsterdam, ako mesto múzeí, diamantov a kanálov toho ponúka mnoho. My sme sa rozhodli navštíviť múzeum voskových figurín Madame ThussaudsThe Dungeon, kde nám herci predstavili históriu Holandska strašidelno-zábavnou formou. Bol to skvelý zážitok, herci nás aktívne zapájali do celého deja, Majku dokonca upálili ako čarodejnicu, ale najlepšie na tom všetko bolo to, aké vážne tváre si herci dokázali zachovať popritom, ako sme sa všetci smiali. A Madame Thussauds? Kto by sa nechcel odfotiť so svojimi obľúbenými hercami, športovcami, hudobníkmi, idolmi či osobnosťami z histórie. Odporúčam vziať dobrý foťák, nech vaše fotky stoja za to.

Lístky na obe atrakcie sme si zakúpili kombinovane cez internet, čo nás vyšlo lacnejšie ako keby lístky kupujeme na mieste a na každú atrakciu zvlášť.  Ďalšia výhoda kúpy cez internet – nemusíte čakať v rade, iba si zakúpite lístok na konkrétny čas – odporúčam tam byť aspoň 10 minút pred vstupným časom. Ak ste navštívili The Dungeon v nejakom inom európskom veľkomeste, možno by ste mohli zvážiť navštíviť niečo iné – história je síce vždy iná a herci vás vždy ohúria skvelým výkonom, ale ja odporúčam túto atrakciu navštíviť raz a radšej dať potom prednosť iným zaujímavým miestam.  My sme sa rozhodli navštíviť aj neslávne známu štvrť Red Light District, čo je štvrť plná cofeeshopov, striptíz klubov a výkladov s nahými ženami. Všade je cítiť marihuanu a ulice sú tam v noci preplnené. Nie je na škodu, keď si na svoje veci budete dávať väčší pozor.  Zvyšok času sme si proste užívali mesto, navštívili Sunday Market (ten býva každú prvú nedeľu v mesiaci), vyskúšali typické hrubé french fries, odfotili sa pri nápise IAMsterdam (jeden nájdete na letisku Schiphol a druhý pri Rijksmuseum), zvečnili sa s veterným mlynom a nakúpili magnetky v obchodíkoch so suvenírmi.
Nebojte sa vyliezť aj na samotný nápis, lezú tam takmer všetci. 🙂

Mňa aj tak najviac očarilo amsterdamské klzisko. 🙂

Čo ešte navštíviť?

Je veľa miest, ktoré sme za tých pár dní nestihli navštíviť, ale vy ich možno uprednostníte a my sa určite kvôli niektorým z nich ešte vrátime. 🙂

Vondelpark – je to najväčší park v meste, voľne tam žijú papagáje, v parku sa nachádza Filmové múzeum.
Dom Anny Frankovej – úkryt rodiny, ktorý bol však krátko pred koncom vojny prezradený a celá rodina, okrem Otta Franka, bola vyvraždená. V dome je k dispozícii k nahliadnutiu aj Annin originálny denník.
Rijksmuseum – Holandské národné múzeum s množstvom významných malieb ako napr. Nočná hliadka od Rembrandta. My sme si pozreli aspoň budovu múzea zvonku, ktorá vás spolu s parkom určite očarí.
Canal Cruise – vyhliadková plavba trajektom po mestských kanáloch je aj dobrý spôsob, ako spoznať mesto. Plavby sú tu turistami veľmi obľúbené, na výber je mnoho variantov. Ak sa však len chcete previezť  trajektom a neplatiť nič, skúste bezplatný trajekt, ktorý premáva denne cez rieku Ij.
Maják – v okolí Amsterdamu sa nachádza viacero majákov, ale sú pomerne ďaleko od centra. Nás od takejto prechádzky k majáku odradila cesta a mrazivá zima.
Koncerty zdarma – každý utorok o 12.30 v Národnej opere alebo každú stredu o 12.30 v koncertnej hale Royal Concertgebouw si môžete vychutnať koncert zdarma. Ak obľubujete jazzovú hudbu, nenechajte si ujsť koncerty v Bimhuis, ktoré sa konajú každý štvrtok od 22.00.
Free walking tours – tieto prehliadky sú väčšinou organizované miestnymi, ktorí vám počas asi dvoch hodín ukážu najvýznamnejšie miesta v meste. Prehliadky začínajú na Dam square každý deň od 10:00 do 14:00. Poznávacia značka – červené tričko.
Diamond factories – nájdete tu veľa tovární na spracovanie diamantov, päť z nich ponúka prehliadky zdarma. Prehliadky sa zväčša konajú denne od 9.00 do 17.00.

 Ubytovanie

Napriek tomu, že mnoho ľudí má voči hostelom predsudky a očakáva špinu a oveľa menší komfort ako v hoteloch, naša skúsenosť s hostelom The Dutchies v Amsterdame taká nebola. Bývali sme asi jednu zastávku vlakom od centra,  pár metrov od supermarketu a za tri noci sme zaplatili 45€ na osobu. Avšak tu sme mali trochu šťastie – pôvodne sme mali bývať v dievčenskom hosteli Hostelle, ale keďže sa v čase našej návštevy prerábal, vybavili nám ubytovanie v The Dutchies za pôvodnú cenu, inak by bola cena pravdepodobne o niečo vyššia. Sprchy a toaletu sme mali cez chodbu a musím povedať, že tam bolo veľmi čisto a nikdy sa nám nestalo, že by sme museli čakať v rade na sprchu. Izby boli zariadené veľmi vkusne, každá trochu inak, v tej našej bola na stenách tapeta s Audrey Hepburn. V našej izbe bolo 8 postelí a každá z nás mala k dispozícii ešte skrinku na zámok. Dvere na izbách boli na štvormiestny kód, to bolo srandy kým sme prišli na to, že ešte pred zadaním kódu treba stlačiť tlačítko clear. 😀

Avšak, ak sa chystáš na výlet do Amsterdamu sám, odporúčam pozrieť ubytovanie na airbnb, alebo couchsurfingu – zasa by ťa výlet vyšiel o niečo lacnejšie.

Doprava

Ak neholdujete bicyklom, alebo vás odrádza od bicykla zima (ako nás), tak si dajte pri preprave hromadnou dopravou pozor, akou spoločnosťou budete cestovať a zakúpte si adekvátny lístok.

Turistom (aj nám 😀 ) sa zväčša stáva, že si kúpia lístok na vlak spoločnosti NS, avšak potom cestujú vlakom spoločnosti GVB. Vo vlaku vám nikto lístok kontrolovať nebude, ale ak by ste natrafili na revízora, pripravte sa na vysokú pokutu. Keďže sme v Amsterdame strávili necelé štyri dni a zväčša sme chodili pešo, kupovali sme si jednorazové lístky. Ak plánujete dlhší pobyt v Amsterdame, je pre vás zrejme lacnejším variantom OVchipkaart, ktorá stojí 7,50€, je platná po dobru piatich rokov a minimálny vklad je 20€. Avšak existujú aj 24, 48 alebo aj viachodinové OVchipkaart, ktoré platia v autobusoch, električkách a v metre. Treba si dobre zvážiť, koľko budete cestovať, a podľa toho si vybrať najvýhodnejší lístok. Pripravte sa – doprava v Amsterdame nie je veľmi lacná. Ak sa rozhodnete pre OVchipkaart, nezabudnite sa pri ceste akoukoľvek formou verejnej dopravy vždy prihlásiť (chipping-in) a odhlásiť (chipping-out), ak tak neurobíte, bude vám daná pokuta 4€.

Strava

Nakoľko sme cestovali len s príručnou batožinou, nedoviezli sme si so sebou žiadne wifonky a podobné srandy, ale nakúpili sme si potraviny (raňajky, večere) v supermarkete vedľa nášho hostela. Celé dni sme trávili v meste, a preto sme skúmali, kde by sme sa mohli najlacnejšie naobedovať. No a ako najlacnejšia alternatíva sa ukázali staré známe fastfoody. V reštauráciách v centre mesta by sme za obed zaplatili minimálne raz toľko ako za menu v nejakom fastfoode. A odporúčam vyskúšať Holanďanmi veľmi obľúbené hrubé french fries, ktoré podávajú s rôznymi druhmi omáčok. A naozaj dávajú velikánske porcie 🙂

Zaujímavosti

  • Vedeli ste, že v Amsterdame sa môžete prihlásiť na školu DJ-stva?
  • Amsterdam je zmesou viac ako 150-národností, čo z neho robí najmultikultúrnejšie mesto na svete.
  • Holandskí muži s priemernou výškou 184 cm patria medzi najvyšších na svete, zatiaľ čo ženy s priemernou výškou 170 cm medzi druhé najvyššie na svete.
  • Holanďania patria podľa štúdií OECD medzi najšťastnejšie národy v Európe.
  • Pri návšteve Holandska sa s miestnymi určite dohovoríte, keďže 9/10 Holanďanov ovláda angličtinu, mnohí aj nemčinu.
  • Približne 20% detí v Holandsku sa stále rodí doma, nie v nemocnici.
  • CD, DVD sa Blu-ray boli vyvinuté holandskou spoločnosťou Philips.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.