Mexiko 3. časť: Lákadlá Playa del Carmen

5/5 - (4 votes)

Posledných 5 nocí na Yucatáne sme strávili v meste Playa del Carmen, kam sme sa z Cozumelu, prostredníctvom ferry, doplavili. Hoci sme počas našej svadobky v Playi bývali najdlhšie, celkovo sme tam strávili najmenej času. A to z dôvodu, že každý deň bol príležitosťou niekam vyraziť a navyše čas v Mexiku sa nám už poriadne krátil. 🙁 Našťastie stále, až dokonca, bolo čo vidieť a objavovať. 🙂

More a pláže

Začnime plážou, ktorú sme mali najbližšie od ubytovania (5min pešo). Úzka, preľudnená, farba mora bola pekná, čiže dal sa čas tráviť aj tam, no myslíme, že viac sa oplatí zájsť na pláž južnejšie za prístavom (10 min pešo), ktorá bola podstatne širšia a celkovo sympatickejšia, aspoň pre nás. Pozvoľný vstup do mora a mierne vlny určite potešia, priezračnú čistotu vody na šnorchlovanie ale nemožno očakávať. Nesie názov Playacar a pre mnohých je veľmi populárna.

Vzdialenejším plážam od mesta sa povenujeme v zážitkoch nižšie.

Ubytovanie

Playa del Carmen sa dá určite ubytovať na mnohých miestach, či už v hoteli, alebo cez airbnb. My sme cez internet natrafili na Slováka Michala, ktorý je spolumajiteľom hostela Tres Mundos (tri svety). Spoločné korene sme neváhali využiť a boli sme vďační za všetky Mišove rady, ktorými nás zásobil už dlho pred našou cestou. Dostali sme samostatnú izbu s kúpeľňou za 600 pesos (26,79€) na noc pre oboch. Izby so spoločnou kúpeľňou na chodbe stoja menej.


Umiestnenie v meste bolo fajn (blízko na bus aj collectivo stanicu, k trhom, k pláži aj supermarketu), ale treba si uvedomiť, že hovoríme o hosteli. To znamená, že ubytovacie podmienky majú veľmi skromný charakter. V izbe boli postele, okno, klíma + kúpelka s WC. To je asi tak všetko. My sme na izbe v podstate iba prespávali, takže s bývaním sme nemali  najmenší problém. Pokiaľ ste mladí, študenti, alebo niekto kto chce ušetriť, nebudete mať problém ani vy. 🙂

Ľudia pracujúci (aj prespávajúci) v Tres Mundos, sú veľmi otvorení, spoločenskí, radi spoznávajú nových ľudí a delia sa o zážitky. V rámci služieb hostelu vám pripravia aj raňajky, síce jednoduché (toasty a ovocie), ale potešia. Dá sa skrze nich sprostredkovať aj nejaký výlet, napr. do Chichén Itzá.

Prelička: 2 týždne pred našou cestou do Mexika, sme sa dočítali o zabití 5-tich ľudí v klube Blue Parrot, ktorý je od Tres Mundos iba 650m. :O Michala sme sa na to pýtali a hovorí: „Hej, to sa tu občas stáva… Keď pôjdete po (tej a tej) ulici, tam vám začnú aj drogy ponúkať, fungujú tam gangy, ktoré sa medzi sebou lynčujú. Ale pokiaľ v nich nie si zapletení, nemalo by sa ti nič stať. Pre turistu je to tu bezpečné…“
Čo z toho vyplýva priatelia? Že keď už sa potrepete takú diaľku, tak dovolenkovať, obdivovať prírodu a nekmotriť sa so žiadnymi gangami!

Strava

Bez výčitiek svedomia odporúčame využívať supermarkety (napr. WALMART), fast foody, či mobilných predavačov jedla. Vybavíte nimi raňajky aj večere za slušné ceny.
Reštaurácie sme využívali k naobedovaniu sa. Vyskúšali sme lacnejšie aj drahšie, jedlo zodpovedalo cenovej kategórií, takže je to na vás. Ale stačí sa len prejsť ulicou a veľmi ochotní čašníci vám budú svoje menu tlačiť do rúk, takže popri vychádzke sa rozhodnete kam zamieriť a čo si dať. Nás sa tiež jednému podarilo zlákať do reštiky, pretože bola na streche a bol odtiaľ fajnový výhľad. 🙂

Obedy nás v prepočte vychádzali od 12 do 25€ za oboch. (Viac info, nie len o jedle, nájdete TU)

Zážitky, výlety

Playa del Carmen žila turistami, nákupmi, zábavou a každý večer šikovní „Mayovia“ predvádzali dobové tance a rituály, na ktoré sa dobre pozeralo (hlavne keď sa na lanách vešali dole hlavou na akomsi kolotoči). To však nebolo to naj, čo sa z Mayskej kultúry dalo vidieť.

Povedzme, že sme navštívili div sveta Chichén Itzá, povedzme, že sme sa bicyklovali v džungli a vyliezli na pyramídu v Cobe, kúpali sa v cenote (jaskyni) a v Tulume obdivovali Mayské ruiny s výhľadom na more. A keďže tieto miesta na území Riviera Maya majú mnoho spoločného, povedzme, že sme im venovali samostatný článok:

Čo zanechali Mayovia na mexickom Yucatáne

K lokalitám spomínaným vyššie aj nižšie sme mali z Playa del Carmen najbližšie, pričom sme prekonávali aj 200 kilometrové vzdialenosti. K presúvaniu nám pomáhali hlavne collectiva. (O ich fungovaní aj o doprave všeobecne sa viac dočítate TU)

Neďaleko Chichén Itzá sa nachádza malé koloniálne mesto Valladolid, v ktorom sme mali krátku zástavku. Valladolid odráža typický život ozajstných Mexičanov (teda nie ten turistický) a je tam pekný mexicko-katolícky kostol s veľkým nádychom histórie.

Ak si nechcete zaplávať s korytnačkami, rozhodne nechoďte do 40 km vzdialeného Akumalu! Tam sa vám to totiž podarí… Samotná pláž a prostredie sú veľmi pekné a so „želvami“ to chodí nasledovne:
V mori je bojkami označená oblasť (asi do 15 m od brehu), kde sa môžete kúpať zadarmo a kde je výskyt korytnačiek nízky. Až dve sme tam stretli. Ďalšia možnosť je požičať si vestu a zamieriť do hlbšej vody, kde ich pláva veľa. Vesty je dobré mať, lebo napr. my sme z vody aj 2 hodiny nevyliezli a mohli sme si v nich odpočinúť od plávania, a ďalej ich treba mať, aby vás „strážcovia korytnačiek“ vedeli odlíšiť od neplatičov, ktorých k nim nepustia. Nás obe vesty stáli 350 pesos (15,63€), samozrejme po zjednaní. 🙂 Je to naozaj zážitok, stretnete tam aj raje a akési ryby, ktoré sa vozia na pancieroch korytnačiek. A ozaj, je dobré tam prísť čo najskôr ráno, lebo postupne sa pláž dosť plní ľuďmi a korytnačky sú stále ďalej a ďalej od brehu.

Ak by ste chceli, môžete zaplávať kúsok ďalej k Mezoamerickému korálovému útesu, ktorý je vďaka svojej dĺžke (cca 1 000 km), druhý najväčší na svete. Na ňom sa aj vlny rozbíjajú a preto je v tomto zálive pokojnejšia voda, čo asi aj korytnačkám vyhovuje. 🙂
Využili sme aj prenájom skrinky na osobné veci za 100 pesos, čo bol výborný ťah nakoľko Vikin klobúk, ktorý sme nechali na pláži, ukradli. 😀 Nech vás tým ale Akumal neodradí, lepšie prísť o klobúk pri kúpaní sa s korytnačkami, než cestou do práce…

Zamierili sme aj 27 km od Playi, na pláž s názvom Xpu-Ha (čítaj špu ha). Hneď po tej v Cancúne bola najkrajšia, na ktorej sme v Mexiku boli, prispieval tomu krásne biely piesok. Collectivo nás vysadilo na ceste hneď pred bránou – vstupom, odkiaľ sme ešte 10 min šliapali po rozbitej ceste cez takú skoro džunglu k moru. Vstup stál 70 pesos (3,13 €) na hlavu. Voda čistá, tyrkysová a vôbec to tam nebolo preľudnené. Ba čo viac, pláž je taká dlhá, že sa dá ľahko vzdialiť od lehátok a nájsť si súkromné miestečko niekde pod palmami. Na rozdiel od cancúnskej pláže, ktorú obliehali hotely, táto bola v zajatí paliem. Inak vlny sú mierne, také akurátne pre bláznenie detí.

Mimochodom, počas celého nášho pobytu sme stretli jedných Slovákov a 2 české rodinky, jednu z nich práve v Xpu-He. Vzhľadom na spoločnú bratskú minulosť sme ich neváhali využiť na stráženie našich osobných vecí. Ak vás teda budú niekedy na dovolenke otravovať nejaký Slováci, či si u vás môžu nechať veci, skúste sa spýtať, či to náhodou nie sme my dvaja. 😀

Ďalšie možnosti

V okolí Playa del Carmen je určite ešte veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ak sa tam raz ocitnete a uvidíte niečo cool, o čom sme nenapísali, nezabudnite nám to vytknúť v komentoch a pripojiť svoje odporúčania.
My ešte spomenieme, že netreba ďaleko cestovať k cenotam Azul, Cristalino, či Grand Cenote. Alebo, čo takto zabehnúť do parku Xel-Ha s krásnym prostredím a hromadou atrakcií?
Pokiaľ vás baví spoločenský život vo forme barov, diskoték, alebo radi kupujete somarinky v stánkoch, prídete si na svoje. A čo je vtedy najhlavnejšie? Zjednávať a zjednávať. Jedine ak máte peňazí na rozdaj, potom to robiť nemusíte.


Dobre sa vám bude zjednávať hlavne na ulici 5. Avenida (Calle Quinta Avenida), ktorá je veľmi populárna, nákupmi to tam žije a nemožno ju prehliadnuť.

Zhrnutie

Pred cestou do Mexika sme sa stretli s názormi, že Cancún je príliš turistický a „preamerikanizovaný“, a že Playa del Carmen je krajšie miesto, kľudnejšie, krajšia pláž, atď… Po osobnej skúsenosti, s týmito úvahami určite súhlasiť nemôžeme. Práve Cancún bol pre nás najväčší relax, najviac nás očaril a v Playi bolo oveľa viac turistov.
Playa del Carmen, podľa nás, ponúka najlepšie možnosti na vycestovanie k rôznym miestam. Či už sa jedná o zábavu, pláže, alebo Mayské pamiatky. Oplatí sa tam ubytovať, lebo celá Playa a jej okolie majú čo ponúknuť.
Pokojným, no zároveň dobrodružným miestom bol pre nás ostrov Cozumel. Ruch ulíc si možno užiť v meste, romantiku zase kdekoľvek mimo neho.
Nech už by ste zakotvili v ktoromkoľvek z týchto miest, neveríme, že sa vám tam nebude páčiť. Je to predsa Mexiko, je to iné ako doma, je to exotika, je to spoznávanie a je to presne to, prečo človeka baví cestovať.
Mali sme rešpekt, prvýkrát sa vybrať na vlastnú päsť práve do tejto krajiny, no vďaka Bohu, všetko dobre dopadlo. Sme radi, že teraz ostatným môžeme ukázať ako dvaja neskúsení ľudia, čo nikdy neboli mimo EU a vedia pár viet po anglicky, zvládnu aj takúto cestu. Chce to len: máličko odvahy, televízne noviny brať s nadhľadom a uvedomiť si, že ak čosi chceme zažiť, nie sme tu naveky…

… a samozrejme peniaze. 😀 Naším cieľom bolo zvládnuť celé Mexiko do 2 000 € za oboch. A realita?
Bolo to tesné, ale podarilo sa 🙂 (všetky letenky, ubytovania, strava, doprava, suveníry a výlety). Od cestovných kancelárií sme tieto destinácie vídali s ponukou okolo 1 200 € na osobu, ale len na jedno miesto a len na týždeň.
Naše pocity: Mať vtedy terajšie skúsenosti, zvládli by sme to ešte za menej, ale na prvýkrát sme naozaj spokojní. 🙂 🙂

Viac INFO

Ak chcete vedieť viac, pozrite aj na naše ostatné články o Mexiku. Alebo na tieto informácie a miestne podmienky. Alebo nám napíšte a pýtajte sa. Radi poradíme a pomôžeme. Veď, dnes my vám, zajtra možno vy nám. 🙂

A ešte videozostrih:

Zaujímavosti o Mexiku

 • Jeho oficiálny názov je Spojené štáty mexické.
 • Mexiko je, spomedzi španielsky hovoriacich krajín, najľudnatejšia na svete.
 • Zároveň je to najvyhľadávanejšia Latinsko-Americká destinácia a to najmä vďaka jej nádherným plážam. Viaceré z nich (Cancún, Tulum, Isla Mujeres), podľa rebríčka TripAdvisor, patria k najlepším na svete.
 • Najviac policajtov na počet obyvateľov má Mexico City (jeden policajt na 100 ľudí). Toto mesto disponuje aj najväčšou flotilou taxíkov na svete. Denne ich je k dispozícií viac ako 100 000.
 • Ak sa náhodou ocitnete v mexickom väzení, pokúste sa odtiaľ utiecť. Ich zákon uznáva túžbu po slobode, takže je to úplne legálne. 😀
 • 34. mexický prezident – Pedro Lascuráin, úradoval najmenej zo všetkých. Po 45 minútach rezignoval.
 • Legálne prevádzkovaný obchod so zbraňami a muníciou sa v celom Mexiku nachádza iba jeden.
 • Väčšina sezamových semienok pestovaných v Mexiku, skončí na hamburgeroch v McDonalde.
 • Počas roka zabijú viac Mexičanov sladené nápoje, než trestné činnosti.
 • Obyvatelia Mexika majú každú nedeľu a aj počas sviatkov voľné vstupy do múzeií, k pamiatkam a kultúrnym aktivitám.
 • V mexickej džungli na juhu môžete natrafiť na najväčšiu divokú šelmu  v Severnej Amerike – Jaguára.
 • Yucatán je jedna obrovská skala a nenájdete na ňom žiadnu rieku. Iba ak pod zemou, keď navštívite nejakú cenotu. O cenotách viacej TU.
 • Názov polostrova vznikol z nedorozumenia. Španielsky dobyvatelia žiadali domorodcov, aby im povedali ako nazývajú miesto, na ktorom žijú. Odpovedali: „Yucatán“, čo v ich jazyku znamenalo: „nerozumieme vám“.
 • + Náš let z Milána do Miami trval 11 hodín, cestou späť iba 8,5 hodín. Túto skutočnosť neovplyvňuje rotácia zeme, ale prúdenie vzduchu v letovej hladine a priamočiarejší kurz letu smerom do Európy.

Miláne sme si cestou domov urobili malý prieskum, po kliknutí naň sa môžete pozrieť, čo sme pozerali. 😉

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *