Mexiko 1. časť: Cancún – splnený sen

5/5 - (10 votes)

Ach, kde začať… vlny, korytnačky, pyramídy,… kde len začať?
Nie je jednoduché naštartovať článok o najlepšej dovolenke, akú sme doteraz zažili, a ktorá svoj zámer – svadobná cesta, splnila na jednotku. Vždy, keď niekam vyrážame, máme pocit ako by sme aspoň na malú chvíľu zabudli na všetky povinnosti a začali žiť iné životy. Rovnako aj teraz, keď sme sa po prvýkrát vybrali na vlastnú päsť stráviť naše 2 medové týždne do Mexika.
Destinácia Cancún bola dlhodobým snom mojej polovičky, ktorá ju očarila z telenoviel bielym pieskom  a tyrkysovým morom. Mali sme obrovské šťastie, keď nás jej kamarátka upozornila na chybový tarif, uverejnený na stránke cestujlevne.com. A tak sme letenky zakúpili v júli, v septembri sa vzali a 27. januára 2017 vyštartovali. Pri takom ďalekom výlete by bolo až hlúpe zostávať stále na jednom mieste, takže sme sa aj sťahovali a  snažili tak z Yucatánu vidieť čo najviac. Preto sme naše poznatky z Mexika rozdelili na 3. časti (podľa lokalít) a teraz vitajte pri tej prvej.

Čo je to chybový tarif?

Pre tých z vás, ktorí ešte nepočuli o chybovom tarife, ide vlastne o omyl (najmä vďaka ľudskému faktoru), kedy cena letenky nelogicky klesne, často aj na smiešnu sumu. Pokiaľ si letenku stihnete kúpiť ešte v čase jej nízkej ceny, bude vaša, hoci by sa jednalo aj o hodnotu 1€. Na bankový prevod ale zabudnite, musí to byť online platba kartou, kedy príjemca okamžite vidí uskutočnenie platby. Takéto chyby sa žiaľ nedajú predpovedať a spravidla sa na internete vyskytujú iba pár minút, kým na ne niekto nepríde a neopraví. Našťastie, my ľudia  si v mnohom pomáhame a existujú rôzne stránky, kde sa takéto „zľavy“ objavujú.  Viac sa o tom dočítate v našom článku Ako hľadáme lacné letenky a ako hľadajú letenky nás.

Naša prvá skúsenosť s chybovkou bola prostredníctvom Student Agency, pri zakúpení leteniek ľubovoľného dátumu z Milána do Cancúnu s prestupom v Miami obojsmerne za 8465 kč (313,50 €) na osobu. Krátko po zaplatení nám prišlo potvrdenie, aj letenky, čo bolo skvelé znamenie. Niekedy sa totiž stáva, že vám rezerváciu zrušia (pravdepodobne po zaplatení už odhalenej chyby). Vrátenie peňazí na váš účet je potom samozrejmosťou, takže sa netreba obávať. Nám sa nikto neozýval a po čase (asi mesiac) sme sa ozvali my s tým, či je všetko v poriadku. Ubezpečili nás, že letenky máme platné s triedou Y (priority boarding/nástup a storno v cene) a k tomu sme sa dozvedeli, že z pôvodnej sumy sme ušetrili 80 000 kč (2 963 €) na osobu, čo je celkom kontrast. 😀
Tak sme sa teda tešili z dobrej kúpy, ostávalo iba doriešiť, ako sa dostať do Milána.

Príchod

Nízkonálkadovkou do Milána je ľahké sa dostať aj pod 30 €, problémom pre nás bola veľká batožina kvôli zimným bundám a topánkam. S ňou sme sa vyšplhali na sumu cca 100 € za osobu obojsmernej letenky WIZZ AIRom z Budapešti.
Podnikli sme teda cestu s dvoma prestupmi: Budapesť -> Miláno – > Miami – > Cancún. Bola by veľká škoda toho nevyužiť a aspoň trocha nespoznať aj naše medzizastávky. Budapešť sme preto obzreli cestou tam, Miláno zasa cestou späť (po rozkliknutí sa dočítate viac).
45 hodinové cestovanie sprevádzali rôzne komplikácie, keď nám napr. v Miláne obom vystavili totožné letenky (len na moje meno) a museli sme to zdĺhavo riešiť, alebo keď nás a naše veci neustále námatkovo kontrolovali.
Po dlhej noci na letisku nasledoval dlhý deň v lietadle (11h) a v Miami sme pristáli okolo 16:00 miestneho času.

POKIAĽ STE DO USA UŽ LETELI, URČITE VIETE, ŽE:  musíte mať vybavené víza, alebo ESTA (podľa účelu cesty), že na vás bude čakať prístroj s otázkami, ktorý si vás očekuje a nakoniec pokec s imigračným úradníkom, ktorý rozhodne o vašej prítomnosti v USA. Ak vám to nič nehovorí, radšej klikajte na naše odkazy, aby ste potom neboli prekvapení, keď vás pri vašej návšteve posadia do 1. lietadla smerom späť do Európy. 🙂

V našom prípade išlo iba o „transfer on the honeymoon“ a nemali sme najmenšie problémy. V poslednom lietadle, pred vstupom do Mexika, nám dali vyplniť imigračné „ktoviečotobolo“, pričom jedno sa odovzdáva a druhé si treba opatrovať ako nový iPhone 7 (nikto vám to samozrejme nepovie). Od nás to požadovali, keď sme sa vracali domov, a netuším, čo by sa dialo, keby sme to nemali. 😀
Po východe z letiska von sme sa cítili ako v saune a zimná obuv sa stala neznesiteľnou. Horšie bolo už iba zistenie, že náš prvý hostiteľ nás na letisku nečakal (mal nás odviezť do prenajatej izby), nedvíhal mobil a po hodine čakania sme začali byť zúfalí. Vtedy sa prvýkrát prejavil mexický charakter, keď nás miestny chlapík sám od seba oslovil, že nám pomôže a dal nám heslo od WIFI. Na FB visela správa od hostiteľa s ospravedlnením, že má pokazené auto, tak sme museli zobrať taxík za nekresťanskú sumu. 🙁 Mohli sme použiť aj UBER, no ten je v Mexiku (ako aj v ďalších krajinách), považovaný za ilegálny…
Po príchode do nášho apartmánu, sme v ten deň stihli už iba odpadnúť do postelí.

More a pláž

Ako som spomenul, Cancún bol vždy vysnívaným miestom mojej ženy a odkedy sme tam boli, už je aj mojím vysnívaným miestom. 🙂 Všetky obrázky, ktoré odtiaľ nájdete sú pravda! Nikdy sme nevideli tak krásny biely piesok, ani takú tyrkysovú vodu s tak obrovskými vlnami.
Dve veci na tom boli obzvlášť najlepšie: 1. k pláži sme to mali pár krokov, 2. nikoho tam takmer nebolo. :O Čo bolo pri toľkej kráse nepochopiteľné…

Vlny, vlny a ešte raz vlny… skôr vlniská – často sa kvôli ním ani nedalo kúpať, ale keď sa dalo, bola to paráda.

Jednu z atrakcií tvorili pelikány, ktoré sa ako kamikadze vrhali do mora pri love rýb.
Pláž v ZONE HOTELERA sa tiahne aspoň tak 12 km a v jednej jej časti: PLAYA DELFINES nájdete vychýrený nápis, kde vám spravia peknú foto, alebo video za príplatok, alebo aj zadarmo na váš vlastný fotoaparát. V rade sme čakali pol hodinu.

Teplota karibského mora sa pohybovala okolo 23°C a pláž osídľovali viacerí plavčíci. Bolo to dokonalé prostredie na kúpanie sa a bláznenie vo vlnách a my sme sa cítili, ako by to miesto patrilo iba nám. Väčšina ľudí investovala čas iba do vylihovania  a prechádzania sa po pláži… divné.

Ubytovanie

Cancún možno rozdeliť na dve časti . Mesto, čo je v podstate obyčajné mesto s obchodmi a trhmi, a potom na Zonu hotelera, ktorá je stavaná na odpočinok s luxusnými hotelmi a najčastejšiu klientelu tu tvoria Američania.

Zona hotelera  je naozaj nádherná a myslia si to aj majitelia hotelov. Nie je tam problém za 1 noc vysoliť aj 500 €. :-O My sme ubytovanie riešili cez airbnb.cz na 4 noci celkovo za 170 € pre oboch, čo je na miestne pomery naozaj super cena. Konkrétne sa jednalo o izbu od Diego & Rodrigo v hoteli Solymar. Diego je mladý muž, ktorý nám ochotne dával rady a tipy ku všetkému, čo sme potrebovali. Izba pre nás predstavovala luxus.

A s takýmto výhľadom nás každé ráno vítalo slnko pri svojom východe.

Súčasťou bol pekný areál s bazénmi, ktoré sme tiež mohli využívať.
Airbnb určite vrelo odporúčame. S cenou sa dostanete do iných dimenzií oproti hotelom, majiteľa spoznáte osobne, dostanete tipy a triky na obchody a výlety priamo od domácich,  a u niekoho je možné dohodnúť sa aj na lepšej cene.

Strava

Cancún bol na stravovanie troška náročnejší, resp. na peňaženku. Je to predsa len najvychýrenejšie turistické centrum Mexika, takže sa niet čomu čudovať. V reštauráciách blízko hotelov sa dalo najesť v prepočte za cenu okolo 30 € za oboch. Veľa ich však nebolo a jeden prťavý obchod „Oxxo“ by nás v Zone hotelera  ťažko uživil…
Cancún je celkovo drahší oproti iným mexickým destináciám. Pre väčší a priaznivejší výber je ale lepšie autobusom zbehnúť do centra mesta, alebo do severnej časti Zony hotolera, kde sme si aj my s obľubou vychutnávali mexické špeciality.  Na jednom mieste, okrem reštík, nájdete aj hromadu stánkov, či veľký supermarket Chedraui a za cenu busu (do 0,50 €) sa tam naozaj oplatí skočiť.
Pokiaľ máte radi tequilu, môžete sa na ňu tešiť zhruba každých 20 metrov.

POZOR ale, aby ste sa potravou náhodou nestali vy. Ceduľky popri lagúne Nichupté, zakazujú kŕmenie krokodílov, tak pekne dodržovať miestne nariadenia a nekúpať sa s nimi. 😀

Ako v Cancúne využívať dopravu? Klikni SEM a nájdeš detaily.  

Zážitky…

Prvé dni našej svadobnej cesty sme sa rozhodli začať pozvoľna a troška ich preleňošiť. Naším najväčším zážitkom bolo jednoducho byť tam. Naozaj sa jedná o prekrásne miesto, ktoré človeka len tak neomrzí, takže toho neľutujeme a naplno sme si tie 4 dni vychutnávali.

… a ďalšie možnosti

Okrem klasických atrakcií, ako je napr. parasailing, sa možno ľahko necháte nahovoriť aj na rôzne výlety. Najčastejšie vám budú ponúkať zájazdy k mayským skvostom Chichén Itzá Cobá. Je možné podniknúť aj plavbu po spomínanej lagúne Nichupté s krokodílmi.
Za zváženie stojí návšteva ostrova Holbox (vzdialenom cca 150 km), alebo Isla Mujeres (22 km). Na Islu sa chodí potápať (alebo aj ponorkou) k najväčšiemu podmorskému múzeu na svete s názvom MUSA (Museo Subacuátio de Arte).

Ak chcete vedieť, kde sa dá plávať s korytnačkami, voziť sa po džungli na bicykli, alebo vyliezť na najvyššiu pyramídu na Yucatáne a podobné zábavky, treba pokračovať kliknutím na naše ďalšie články o Mexiku.

Viac INFO

V závere tohto článku chcem spomenúť aj zopár poznatkov, ktoré sme nadobudli pri spoznávaní Mexika (resp. Yucatánu) ako takého. Ak sa tam niekedy vypravíte, môžu vám prísť užitočné, či prinajmenšom zaujímavé. Nájdete ich pod týmto odkazom:

Čo je dobré vedieť o Mexiku

Tento zostrih z Mexika vám ukáže ešte viac 🙂

Naše dobrodružstvá po Mexiku pokračujú článkom:

Mexiko 2. časť: Spoznávame ostrov Cozumel

Nechceš aby ti ušli naše príspevky? Prihlás sa na odber a nič nové ti neujde. 😉
Túto možnosť ti ponúka panel na pravom boku

8 Replies to “Mexiko 1. časť: Cancún – splnený sen”

 1. Dakujem za pekne video, ja idem s dcerou a synom o mesiac do Cancunu, nadherne je to tam ,chceme ist aj na pyramidy ,ku delfinom, ale chcem sa opytat, kde ste sa dali poistit, kde by bolo najlepsie pre mna a dceru, syn je poisteny v Anglicku, a z tadial aj letime,tak az by ste si nasli cas, a odpisali mi, dakujem, a prejem vam vela ,vela stastnych rokov v manzelstve.

  1. Dobrý deň Danka. To je super, užite si to tam. 🙂
   My sme poistení v Európskej poisťovni vrámci celého sveta na jeden rok, lebo ešte máme v pláne cestovať. Platili sme asi 40€ za oboch, ale cena závisí od toho, čo všetko si dáte poistiť. My sme napríklad vynechali poistenie batožiny a máme iba liečebné náklady, zubára, vrtuľník, atď…
   Ďakujeme za komentár aj prianie, aj my želáme pekný pobyt v Mexiku. 🙂

   P.S. Onedlho vydáme článok o Playa del Carmen a jej okolí, ak by ste sa tam chystali a zaujíma Vás to, tak nás sledujte. 🙂
   Vďaka !

 2. Dobry den,
  chcem sa opytat, ako to tam vyzeralo so ZIKA virusom? Riesili to domaci? je to uz na ustupe? alebo to, co je popisane na nete nezodpoveda realite a je to trochu „nafuknute“?
  Dakujem za info

  1. Ahoj, čo sa týka vírusu ZIKA, tak nás toto vôbec nenapadlo riešiť. 🙂 V Cancúne o tom nebolo ani chýru, ani slychu. V tejto oblasti sa toto určite nerieši.

   P.S. Ospravedlňujeme sa za neskoršiu reakciu, ale sme teraz na roadtripe v USA, a nie sme často na internete. 🙂

 3. Dobrý deň,
  tiež sa chystám navštíviť Cancún,chcela by som vedieť, či je oceán
  všade taký búrlivý,alebo je iná lokalita s kľudnejšími vlnami?
  Mám zlé skúsenosti z Dominik.republiky a odvtedy mám blok,nechcem ísť tak ďaleko a neužiť si more,
  Ďakujem za info a želám Vám veľa cestovateľských zážitkov.
  Lia

  1. Ahoj Lia, Karibské more si určite naplno užiješ. Takéto veľké vlny sme mali len v Cancúne … pre nás to bolo ideálne na vyblbnutie. 🙂 Ak ti však také nevyhovujú, nemaj strach … napríklad južnejšia Playa del Carmen má oveľa menšie vlny, ideálne na plávanie … ostrov Cozumel nemal vlny skoro žiadne – ideálne miesto napríklad aj pre menšie deti. Blízko Cancúnu je neuveriteľne krásna je pláž Xpu-ha v oblkopení paliem a takisto s maličkými vlnami – tam sa ti bude určite páčiť. Neďaleko je dedinka Akumal, kde žijú v mori korytnačky – takisto skoro žiadne vlny a plávanie s nimi bol pre nás jeden z najkrajších zážitkov z Mexika. Uži si to, je to neskutočná krajina. ♥

   1. Srdečne ďakujem za odpoveď.
    Dúfam, že vzhľadom na môj vek ešte zvládnem takú dlhú cestu a užijem si krásy Mexika.
    Ešte raz , prajem Vám nádherné cestovateľské zážitky.
    Srdečne zdravím.
    Lia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.