Čo zanechali Mayovia na mexickom Yucatáne

5/5 - (4 votes)

Mayská civilizácia – taká obdivuhodná a taká paradoxná. Na jednej strane strašní barbari, pre ktorých ľudský život nemal snáď žiadnu cenu. Na strane druhej však svojho času najvyspelejšia civilizácia na americkom kontinente. Kto boli vlastne Mayovia? Čo sme sa o nich dozvedeli počas našej cesty po Mexiku? Aké pamiatky po nich na Yucatáne zostali?

Najskôr niečo o Mayoch

Mayovia obývali veľkú časť dnešného Mexika, ale aj okolité štáty Belize, Guatemalu a Honduras.  Dodnes nikto s určitosťou nevie povedať, odkiaľ sa Mayovia vzali, a dokonca ani ako presne vyhynuli. Existujú o tom len viaceré dohady.

Pri ceste do Mexika sa nedá nestretnúť s Mayskou kultúrou. Mexičania, ako ich potomkovia, sú na svojich predkov veľmi hrdí a túto civilizáciu si fakt vážia. Odhaduje sa, že v Mexiku stále žije okolo 7 miliónov Mayov a na mnohých miestach stále pretrváva ich jazyk a kultúra. Ako sme sa dozvedeli od vrátnika pri archeologickej zóne Cobá, tak on ešte vyrastal v rodine, kde doma rozprávali po maysky. Španielčinu sa naučil až v škole. 🙂 Trošku smútil, že dnes je to už naopak. Mladí odmalička hovoria po španielsky, a až v škole sa učia mayčinu.

BOHOVIA – Mayovia sa neobávali smrti. Verili, že posmrtný život je podobný tomu pozemskému. Možno preto zabíjali a vraždili jedna báseň. Mali množstvo bohov, ktorým obetovali množstvo životov, predovšetkým väzňov a otrokov.

MATEMATIKA – Práve tu sa ukazuje neobvyklá intelektuálna vyspelosť tohto národa. Používali číslo nula, ktoré v tom čase v Európe nepoznali ani Gréci, ani Rimania. Boli jediní, ktorí si vynašli svoj druh papiera a zapisovali svoje poznatky do kníh.

ASTRONÓMIA – Mayovia poznali veľmi dobre hviezdnu oblohu. Vedeli, že Zem je guľatá, analyzovali a dokonale presne predpovedali obežné dráhy planét, dokázali vypočítať zatmenie slnka na stovky rokov dopredu. Ich obdivuhodné astronomické vedomosti využili pri tvorbe slnečného kalendára, ktorý bol obdivuhodne presný.

MAYSKÝ KALENDÁR – Asi najznámejšia vec, ktorá sa nám Európanom s Mayskou kultúrou spája. Ich kalendár bol vzhľadom na skutočnú dĺžku roka presnejší ako ten náš dnešný. A nie, nepredpovedali ním koniec sveta v roku 2012. Proste len vtedy skončil. 🙂

MEDICÍNA – Spôsoby liečenia boli na vtedajšie časy opäť veľmi pokročilé. Používali liečivé bylinky, poznali sauny, v ktorých sa potili, dokonca zošívali rany použitím ľudských vlasov a vyrábali aj akési zubné protézy. 🙂

ŠPORT – Presne títo týpkovia sú niečo ako vynálezcovia futbalu. Stavali väčšie aj menšie ihriská, na ktorých dva tímy proti sebe hrali hru tlachtli. Pomocou lakťov a bokov odrážali loptu do kamenných kruhov na súperovej strane. Nebola to však asi príliš zábavná hra, keďže porazený tím zabili a obetovali. A čo víťazi? Nuž, niekedy zabili víťazný tím, pretože pre nich bola česť zomrieť pre bohov.

Civilizácia naozaj hodná obdivu, ale aby sme ich zase až tak neprechválili, chýbali im také vynálezy, ako napríklad koleso alebo kov, ktoré boli vtedy v Európe už dávno používané. 😛

Mayské ruiny na polostrove Yucatán

Yucatán je doslova posiaty mnohými pyramídami a rôznymi väčšími či menšími ruinami, ktoré tu po tomto národe ostali. Tie najznámejšie sme navštívili aj my.

Chichén Itzá

No, len si skúste vyhľadať v googli obrázky na tému Mayov. Čo vidíte?  Áno, presne to je tá najslávnejšia Mayská pamiatka. Kukulkánova pyramída (zasvätená podľa Mayov bohu Kukulkánovi), ktorá sa nachádza v najnavštevovanejšom areáli s mayskými ruinami –  v Chichén Itzá. Je vysoká 30 metrov a dĺžka strán je 55 metrov. Nie je najväčšia, ani najvyššia, ale je tak dokonale matematicky presná, že si vyslúžila členstvo medzi siedmymi novodobými divmi sveta. 🙂

365 schodov (ako dní v roku), 18 terás (ako počet mesiacov v roku podľa Mayov), 4 strany (ako 4 ročné obdobia) a pri schodištiach sochy hada, ktorý pri západe slnka počas rovnodennosti vytvára tieň, akoby sa plazil po pyramíde. Vtedy tam býva fakt narváno. 🙂  No, a len nedávno sa prišlo na to, že v tejto pyramíde je ešte jedna menšia, a v nej jedna ešte menšia. Ako matriošky.

Areál má viac ako 6 km štvorcových a nachádzajú sa tu aj iné pamiatky – chrám bojovníkov, observatórium, chrám jaguárov a pod. Určite neprehliadnete obrovské ihrisko s obručami na hranie hry tlachtli, ktorá bola predchodcom futbalu. Ihrisko je oproti iným také obrovské (168 x 70 m), že sa nevie, či sa hra hrala tu s inými pravidlami, alebo či vôbec. 🙂

Toto archeologické nálezisko ročne navštívi okolo 1,2 milióna turistov a dostalo sa aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa niečo okolo 200 km od Cancúnu v štáte Yucatán.

Náš tip: Čo sa týka výletu tam,  za asi najvýhodnejšiu možnosť považujeme celodňovú „tour“, ktorú organizuje napr. Easy Tours a vybaví vám ju snáď každý hotel. My sme tam išli z Playa del Carmen z hostelu Tres Mundos, kde sme bývali. Platili sme cca 40 € na osobu. V cene je doprava autobusom, vstupné do Chichén Itzá + výklad, vstupné a kúpanie v cenote Ik Kil,  mexický obed v reštaurácií a nakoniec aj krátka zastávka v mestečku Valladolid. 🙂

 Cenote Ik Kil

Na Yucatáne nie sú žiadne rieky. Fakt. Teda … vlastne sú, ale všetky sú pod zemou. 🙂 Yucatán je jedna veľká skala popretkávaná sieťou riek.  Občas sa teda stane, že sa kúsok zeme prepadne a vznikne tak hlboká diera, kde je sladká voda z riek.  Toto prírodné jazero sa potom nazýva „cenote“ a Yucatán je nimi posiaty. Sú skoro všade, či už väčšie alebo menšie. 🙂 My sme si po ceste do Chichén Itzá zaplávali v asi najznámejšej cenote Ik Kil. Jaskyňa je od hladiny vody po strop vysoká 40 metrov a voda v nej je hlboká ďalších 50 metrov. No, nebolo nám všetko jedno, keď sme plávali v tej hĺbke. Požičiavali tam aj vesty, ale brali si ich len malé deti, tak sme nechceli moc trapošiť. 😀
Kúpanie na tomto naozaj neskutočne krásnom mieste sa stalo jedným z našich najkrajších zážitkov z Mexika.

A prečo vlastne miešame cenoty do článku o Mayoch? No, táto krásna sa nachádza blízko Chichén Itzá a fakt stojí za návštevu. A aby to nebolo úplne odveci, tak cenoty boli zdrojom pitnej vody pre Mayov. A tiež aj dobrým miestom pre ľudské obete. V cenote Studňa obetí, ktorá sa nachádza v areáli Chichén Itzá, sa našlo 1500 ľudských kostier.

Ďalšie cenoty v okolí: Dos Ojos, Azul, Cristalino, Chaak Tun, Kantun Chi, Grand cenote … sú fakt všade. 🙂

Tulum

Archeologická zóna v Tulume – to sú tie ruiny týčiace sa na obrovských 12 metrových útesoch nad krásnou nedotknutou plážou. Strašne som sem túžila ísť, a ako sa nám už v Mexiku stalo zvykom, aj toto miesto vyzerá v skutočnosti krajšie ako na akomkoľvek obrázku. Okolo celej zóny sú široko ďaleko palmy a stromy, hemží sa to tu vyhrievajúcimi sa leguánmi. Akurát na tú pláž sa nám nepodarilo dostať, lebo v čase našej návštevy boli schodíky uzavreté pre príliš veľké vlny. 🙁

Dostanete sa sem najľahšie collectivom z Playa del Carmen za pár minút a za pár drobných (viac info o doprave v článku: Čo je dobré vedieť o Mexiku). Vstupné nás tiež nezruinovalo.
P.S. Choďte radšej len po chodníčkoch, vedľa v tráve sme natrafili na oddychujúceho hada…. teda presnejšie hnusného hrubého hadiska. Hrubého jak noha. Voľne žijúca noha.

Cobá

Asi 40 km od Tulumu v štáte Quintana Roo sa medzi lagúnami nachádza ďalšia archeologická zóna. Ide o rozsiahlejší areál s viacerými ruinami poschovávanými uprostred džungle. Kľudne si ho môžete prejsť aj peši, čo môže trvať nejaké 3 hodiny. My sme si hneď na začiatku prenajali bicykle po 50 pesos (cca 2,40 €) a užívali si jazdu po džungli. 🙂

Po pár všelijakých pyramídach, hradbách a ihrisku sme sa dostali k dominante tejto oblasti. Je ňou najvyššia mayská pyramída na YucatáneNohoch Mul. Konečne pyramída, na ktorú sa môžete aj vyšplhať! Odmenou vám bude nádherný výhľad na mexickú džunglu z výšky 42 metrov.

Do Coby je možné sa dostať ADO autobusom, ktorý však chodí len 1x za deň. Späť idú len 2 autobusy. Lístky si kúpte minimálne deň vopred, lebo neskôr sa určite vypredajú. My sme si kúpili len lístok tam a späť sme chceli ísť collectivom. Ako sme zistili na mieste, collectivo odtiaľ nechodia, lístky na spiatočné autobusy boli beznádejné vypredané, a naokolo čakalo asi milión usmievavých taxikárov. 🙂 Nenašiel sa teda iný spôsob ,a ak sme sa chceli dostať späť, museli sme si vziať taxík. Zviezli sme sa teda aj s ďalším párom, ktorý postával podobne beznádejne ako my. 🙂 Taxi z Coby do Tulumu potom vyšlo 100 pesos (cca 4,80 €)  na osobu.

Keďže lepšie je raz vidieť ako sto krát čítať, tu máte video z našej cesty 🙂

 Ak chcete vedieť, čo viac okrem pozerania mayských pamiatok sme v Mexiku vyvádzali, pozrite naše ostatné články

Please follow and like us:

2 Replies to “Čo zanechali Mayovia na mexickom Yucatáne”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *