Mexiko 2. časť: Spoznávame ostrov Cozumel

5/5 - (2 votes)

Ocitli ste sa pri čítaní druhej časti nášho putovania po Yucatáne, v ktorej sa bližšie pozrieme na 3. najväčší mexický ostrov Cozumel. Nachádza sa v karibskom mori približne 20 km od pevniny smerom na východ. V rámci svadobnej cesty sme na ňom strávili 4 krásne dni, tak sa poďme pozrieť, čo všetko sme tam vyvádzali. 🙂

Príchod

Ako sa dostať na Cozumel? V Cancúne sme sa najskôr presunuli mestskou (0,49 €/os.) na ADO stanicu, odtiaľ ADO-busom (5,80 €/os.) do Playa del Carmen a následne loďou priamo na ostrov. Tieto trajekty jazdia pre viaceré spoločnosti každú hodinu (vždy o celej) a nájdete ich, keď sa budete pýtať na ferry. Chodia 2 druhy: rýchlejšie = drahšie a pomalšie = lacnejšie. Blízko prístavu sa nachádza niekoľko stánkov, kde vám predajú lístok. Nás vyšiel 600 pesos (26,79 €) za oboch, tam aj späť. Kupujte rovno aj spiatočný lístok, vyjde to lacnejšie a môžete ho využiť hocikedy.  Pokiaľ na ostrove nehodláte stráviť viac ako pol roka, neprepadne vám. Plavba trvala asi 45 min. v sprievode hudobníkov a ferry nás poriadne vyhúpala. 🙂


Zakotvili sme v jedinom meste na ostrove – San Miquel de Cozumel, ktoré bolo plné turistov a miestnych predajcov (mesto má aj letisko, takže sem môžete aj doletieť). Zobrali sme taxík, resp. on zobral nás (95 pesos = 4,24 €) a odviezli sa 6 km od mesta, kde sme strávili 3 noci.

P. S. Na ostrove nejazdia autobusy, takže dopravu je treba riešiť taxíkom, alebo nejakým prenajatým vozítkom. 🙂

Ubytovanie

Naše bydielko sme zase riešili cez airbnb.cz a už z fotiek bolo jasné, že to nebude žiadna chajda. Bývali sme vo vile sympatického chlapíka s menom Raul González. A keď píšem vila, myslím tým VILA. Rozprestiera sa na krásnom pozemku s bujnou vegetáciou, súčasťou ktorého je pláž a samozrejme more. Tú sme ale využívali len na prechádzky, kvôli nahromadeným chaluhám.

V dome bolo viacero izieb, obrovská obývačka s jedálňou a výhľadom na more, posilňovňa a k dispozícií sme mali aj bicykle. Vzhľadom k tomu, že sme neplánovali tráviť čas na izbe, prenajali sme si tú najlacnejšiu (103 € na 3 noci za oboch), aj tak to bol prepych. Klimatizácia, WC, kúpelka, WI-FI, kávovar, chladnička a TV boli súčasťou.

Raul je veľmi ústretový, ochotne nám poradil, keď bolo treba, a obrovské plus boli jeho raňajky zahrnuté v cene.

Strava

Každé ráno sme od 7:00 mali k dispozícií pultík a chladničku s jedlom na chodbe, kde fungovala samoobsluha. Na výber boli vafle, toasty, šunka, syr, ovocie, džúsy, cereálie a keďže sme boli 6 km od mesta, veľmi nám to pomohlo.
V centre mesta sa nachádza dosť reštaurácií, aby ste sa dosýta najedli a v pohode by ste sa mali zmestiť do 10 € na osobu. Samozrejme, závisí od vašej náročnosti na prílohy, nápoje a podobne.
Večere sme riešili formou supermarketu MEGA, kde bol naozaj široký výber pečiva, ovocia a všeličoho, podobne ako u nás v Kauflande či Tescu. Jediný rozdiel bol v cenách, ktoré váš účet potešia viac, než tie doma.
Počet reštauráci a obchodov mimo mesta sa blíži k nule. Domáci nám dokonca odporúčal donáškovú službu, takže bez mesta to k jedlu nepovedie. 🙂

Ak chcete o mexickej strave vedieť viac, alebo ju vidieť, pozrite článok:  Čo je dobré vedieť o Mexiku

Ostrov

More, pláže a zážitky tentokrát zhŕňam do jedného, pretože ostrov sme sa rozhodli spoznať na dvoch kolesách. Skútrový maniaci sa v nás, podobne ako na Thasose, opäť prebudili, a za cenu 50 € na 2 dni sme si v meste prenajali červeného tátoša. Na prenájom bolo veľa kadečoho (skútre, autá, buginy, džípy) a napr. taký Black Shark vám po dohode dovezie stroj až pred dom.


Cesta okolo Cozumelu má približne 70 km a počas prvého dňa sme si to kolečko dali. Často sme zastavovali a kochali sa, či už sa jednalo o skalnaté útesy, alebo pláže. Cestou popri mori nás ľahko zlákal nejeden výhľad, takže sa nedalo odolať. 🙂


Z našich zastávok vrelo odporúčame pláže Carlos & Charlie:

Alebo aj veľmi populárnu Playa Palancar: 

Či Playa Corona – Sky Reef, ktorú sme navštívili na druhý deň:

Vlny nečakajte, ale sú super na šnorchlovanie medzi pestrými rybami, ktoré nemajú žiaden ostych, hlavne na tomto poslednom mieste. 🙂

Celkovo sme nabehali 150 km a za palivo minuli v prepočte asi 2,50 €. Môže za to kráľovská spotreba skútra a cena benzínu, ktorá sa pohybuje okolo 0,70 € za liter.
Keďže Cozumel je častou zastávkou migrujúcich výletných lodí po Karibiku, bolo vďaka ich kotveniu v prístavoch o jednu atrakciu viac. Na ich veľkosť a luxusný vzhľad sa veľmi dobre pozeralo. Tisíce pasažierov každý deň zapĺňalo mesto, ale keď jedni prišli, druhí zase odišli, takže preľudnenosť nepocítite. Ako sme tak skútrom fičali okolo prístavu, zrazu sme natrafili na loď, ktorá akosi nemala konca-kraja. Niesla meno Harmony of the Seas a v porovnaní s ostatnými bola gigantická. Neskôr sme zistili, že je to aktuálne najväčšia výletná loď na svete. Len pre predstavu, je dlhá 362 m, vysoká 70 m, váži cez 120 tisíc ton, má 16 poschodí, pojme viac ako 6 300 pasažierov + 2 300 ľudí z posádky. Ak by ste si ju chceli doma tiež postaviť, potrebovali by ste na to tak 1 miliardu eur. Komu by na Harmony stačila 8 dňová plavba, mal by si prichystať sumu od 700 do 2000 €, podľa výberu kajuty.

P.S. Možno sa práve aj vy na Cozumeli ocitnete vďaka zastávke na výletnej lodi.  Ak áno, napíšte nám o tom. 🙂

Ďalšie možnosti

Išli sme aj okolo miest, ktoré vám môžeme odporučiť, hoci my sme sa tam iba zvrtli na pätách kvôli vysokému vstupnému. Lepšie povedané, návštevy takýchto miest si šetríme až raz budeme cestovať so svojimi deckami. 🙂
Vy choďte aj hneď, napríklad do Chankanaab – adventure beach park, kde, okrem iného, sa delfíny nevedia dočkať, kým si s vami zaplávajú (cena vstupného niečo cez 20 €). Mayské ruiny v San Gervasio si obzriete asi za 8 €, prípadne môžete zamieriť na platené pláže Playa Mia a San Francisco, ktorých sumu žiaľ nevieme, ale vraj sú pekné. Ďalšie Mayské ruiny El Caracol ležia na juhu ostrova, ktoré ale, ževraj, netreba navštíviť, pokiaľ sa chystáte na slávnu Chichén Itzá. Necháme to na vás.
Pokiaľ ste „švorc“, choďte aspoň k majáku Faro Celarain, taktiež na juhu.

Ak chcete vedieť, kde sme videli najväčšie vlny, kde sa dá plávať s korytnačkami, voziť sa po džungli na bicykli, alebo vyliezť na najvyššiu pyramídu na Yucatáne a podobné zábavky, treba pokračovať kliknutím na naše ďalšie články o Mexiku.

Viac INFO

V závere tohto článku chcem spomenúť aj zopár poznatkov, ktoré sme nadobudli pri spoznávaní Mexika (resp. Yucatánu) ako takého. Ak sa tam niekedy vypravíte, môžu vám prísť užitočné, či prinajmenšom zaujímavé. Nájdete ich pod týmto odkazom:

Čo je dobré vedieť o Mexiku

Dosť bolo slov, tu máte video:

 

Naše dobrodružstvá po Mexiku pokračujú článkom:

Mexiko 3. časť:  Lákadlá Playa del Carmen

Nechceš aby ti ušli naše príspevky? Prihlás sa na odber a nič nové ti neujde. ?
Túto možnosť ti ponúka panel na pravom boku

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *