Čo je dobré vedieť o Mexiku

5/5 - (6 votes)

Ak ste sa preklikli na túto stránku, pravdepodobne ste čítali aj niektorý z článkov o našom pobyte v Mexiku, na polostrove Yucatán. Ak nie, nevadí (prečítať!). Každopádne, nižšie sme spísali zopár informácií, ktoré by mohli prísť vhod hlavne tým, ktorí sa tam chystajú, prípadne sú zvedaví na miestne podmienky.

MENA
Finančnú menu tu oficiálne predstavujú mexické pesos, ale prioritne sa všetko platí v amerických dolároch. Až keď ich nemáte, môžete použiť aj pesá. Tu vidno, aký silný vplyv majú americkí turisti, ktorých tam bolo najviac. V drvivej väčšine reštaurácií a obchodov zaplatíte kartou, no ak je treba, bankomat určite nebude ďaleko.
Ak zabudneme na lepšie reštaurácie, suveníry a predražené turistické centrá, zistíme, že v Mexiku je inak celkom lacno (tzn. lacnejšie ako na Slovensku). Cítiť to hlavne v supermarketoch.

Náš tip:  Ak cestujete do cudziny, hlavne mimo EÚ, a ešte hlavnejšie do krajiny, ako je napríklad Mexiko, tak váš zámer používať platobnú kartu, oznámte aj svojej banke. My sme to tesne pred cestou urobili po tom, ako sme sa dozvedeli, že banka vám môže účet zablokovať z podozrenia krádeže, lebo sa vaša karta zrazu používa tak ďaleko. Oplatí sa tomu radšej vyhnúť, takže banku pred odletom nevynechajte.

JEDLO 
Bez jedla by to nešlo… a to mexické nám naozaj chutilo. Nech už sme si objednali čokoľvek, museli v tom byť zakomponované tortilly. A ak by v jedle náhodou predsa neboli, hneď ich priniesli samostatne na tanier. Pestrosť pokrmov sa aj napriek tomu nestratila.
Netreba mať obavy (ako sme mali my), že bude všetko ohromne pikantné. Závisí od výberu z jedálnička. „Ščipľavé“ vám takmer vždy podajú ako prílohu (omáčku v miske) a vy si chuť sami korigujete. Tá ostrosť ale stojí za to a neotužený Slovák môže mať problémy, tak opatrne. 😀
Ďalšou nezvyčajnosťou pre nás bolo prepitné zahrnuté už na účte v každej reštaurácií.  Okrem toho nájdete mnohé nádobky s označením „tips“, teda dobrovoľný príspevok a to zďaleka nie iba pri stretnutí s jedlom…

Vodu z kohútiku nepiť! Veľké či malé bandasky tej pitnej predávajú na každom rohu.

DOPRAVA
K presúvaniu sa je možné využiť taxíky, autobusy, alebo tzv. collectivo. Vo všeobecnosti skoro všade platí, že taxík si zavoláte sami, podľa potreby. V Mexiku to funguje tak, že taxíky si volajú vás a vytrubujú, aby ste nastúpili. Netrápi ich, ani keď ste na skútri, aj vtedy vám niektorí ponúknu odvoz. 😀
Služby autobusovej spoločnosti ADO sú super, hlavne na dlhšie trasy. V busoch je klimatizácia aj WC. Ich trasu a časy si vyhľadáte aj na www.ado.com.mx, ale istejšie bude zájsť priamo na ADO stanicu, kde sú spoje vypísané, alebo vám poradia pri okienku. Lístky si radšej kupujte dopredu, inak sa môžu ľahko vypredať. Ceny vás určite nepoložia, my sme sa napr. viezli 70 km a platili sme 130 pesos (5,80 €) za osobou, vrátane batožiny.
No pokiaľ chcete ušetriť, jednoznačne odporúčame využívať collectiva, čo sú také asi 15 miestne dodávky s klímou a označením miest kadiaľ robia trasu (napr. Cancún – Playa del Carmen). Collectiva zväčša čakajú, kým sa naplnia (čo je pár minút) a až potom vyrážajú. Pokiaľ vás šofér uvidí kráčať po ceste a má ešte miesto, ochotne zastaví, či dokonca zacúva, aby vás naložil. Platí sa priamo šoférovi pri vystupovaní. My sme za trasu 20 až 30 km platievali okolo 60 pesos (2,68 €) na osobu, takže celkom v pohode.
Máločo sa ale na svete oplatí viac ako mestská doprava v Cancúne. Zaplatíte 11 pesos (0,49 €) a veziete sa kamkoľvek. Rozpis autobusov nikde nenájdete, čo však vôbec nevadí, lebo keď vidíte ako vám autobus zmizol za prvou zákrutou, stačí sa otočiť a už k vám budú mieriť ďalšie dva. 😀 Jazdia naozaj každých 30 sekúnd a sú skoro prázdne. Aby toho nebolo málo, občas z neho vystúpi chlapík, ktorého sme nazvali: naháňač ľudí do autobusu. To aj skutočne robí, vykrikuje na ľudí, kým ich aspoň 10 nenastúpi. Niektorí vyzerali, že sa ani nikam nechystali, no „naháňač“ ich zvládol ukecať. 🙂 Autobusy premávajú po Zone hotelera až do centra Cancúnu a späť. Majú označenia R2, R1, ktoré nevieme čo znamenajú, ale  nás doviezli, kam sme potrebovali.

POLÍCIA 
Čierne pick-upy s ťažkoodencami na korbe, s guľometmi na streche a visiacimi pásmi nábojov ako v Rambovi. Taká nejaká je mexická polícia, z ktorej sála pocit, že vás zastrelia už len keď sa na nich pozriete. Toľko k vizáži, ale s činmi je to inak. Ako sme sa dopočuli, policajti sú tam mimoriadne skorumpovaní a vieme o prípade nahlásenej krádeže, kedy zlodeja dolapili, peniaze si nechali a potom ho pustili…… smutné. 😀
Sami sme boli svedkami ich „zákroku“ na pláži v Playa del Carmen, keď kričali na jedného chlapíka, ktorý sa dal na útek, oni sa za ním rozbehli, na čo sa však po piatich krokoch vykašlali.
Ktovie, pre turistu by v prípade núdze možno boli nápomocní, moc by som sa na to ale nespoliehal…

ĽUDIA 
Ak som policajné zložky nejakým spôsobom pohanil, tak pri zmienke o dobromyseľnosti Mexičanov to určite neurobím. Väčšinou sú priateľskí a ochotne vám pomôžu, keď budete zháňať akékoľvek informácie. A to aj sami od seba. Stačí keď sa budete chvíľu motať na mieste a ľahko spustia „Can I help you?“.
Okrem toho, že najčastejšie sú malí a tlstí, treba spomenúť, že sme videli bohatých a chudobných, ale žiadne medzivrstvy. Niektorí žiaľ nevypotia ani slovo po anglicky, obchodníci však medzi takých nepatria.

OBCHODNÍCI
Dlho som rozmýšľal, k čomu by som prirovnal otravnosť miestnych obchodníkov… nenapadlo mi. Pravdepodobne ale začnem používať frázu: „si otravný ako mexický obchodník“.  Z toho vám je jasné, čo vás čaká pri prechádzaní sa popri ich stánkoch. Každý jeden vás začne ohurovať svojimi produktami a z diaľky kričia „one dolar amigo!“. Nebodaj keď sa na niečo zadívate, už vám to aj začnú baliť. Sú naozaj otravní ponúkači tovaru a ťažko sa cez nich prechádza, majú však aj svetlé stránky. Urobia všetko pre to, aby vám tovar predali, takže svoje ceny často spustia aj na 20% pôvodnej hodnoty. Ak sa vám teda niečo zapáči, nebojte sa vyjednávať, čakajú na to.

OBCHODY      
S tými to bolo také všelijaké… Takmer každá mestská štvrť bola poprepletaná sieťou malých obchodíkov OXXO. Nájdete ich veľa, tovaru však už menej. Ak budete umierať od hladu, môžete ich navštíviť a kúpiť si vodu, hotdog, čipsy, sladkosti, alebo kávu, čiže nejaký základ tam je, ale nič moc. Všeobecne, nie len tam, ale všade po Mexiku sa nám zdal akútny nedostatok ovocia, zeleniny
a pečiva. Za týmto sortimentom treba ísť do väčších supermarketov. CHEDRAUI (napr. v Cancúne) by som označil za priemerný, WALMART (napr. Playa del Carmen) a MEGA (napr. Cozumel) sú už slušné s veľkým (a lacným) výberom všeličoho, podobne ako v našich supermarketoch.
Veľa sme čítali o tom, že by človek nemal jedlo
kupovať od rôznych pojazdných stánkarov a podobne. Vyskúšali sme to na vlastnej koži a musíme skonštatovať, že zatiaľ stále žijeme, veľmi nám chutilo a ponúkali ho za skvelú cenu.
Určite musíte vyskúšať aspoň takzvané Marquesitas (sladká oblátka s ovocím, nutellou a hocičím), sú výborné. Jediná škoda bola, že sme ich objavili až v posledný deň. 🙁
Pohaníme už iba nedostatok klasickej zmrzliny v kornútku (drahých bolo dosť), jedine na ostrove Cozumel sme narazili na mobilného predajcu, ktorý „kopčekoval“ za 6 pesos ,ale mal iba kokosovú… 😀

EL. ZÁSUVKY
Rovnako ako napr. USA, aj Mexiko využíva 110 voltovú elektrickú sústavu. Dopína vám správne. Váš najnovší mixér z Lidla môžete teda nechať pokojne doma. Nabíjačky k notebooku a mobilu však pracovať budú. V podstate môžete používať akýkoľvek elektrický prístroj, ktorého štítkové údaje ukazujú napr. 100 ~ 250 V. Treba si len dokúpiť redukciu k premene amerického štandardu na európsky. Ja som kupoval univerzálne pre viaceré krajiny cez eBay za pár šupov…

VLHKOSŤ 
Možno ste už počuli, že v okolí karibského mora je pomerne vysoká vlhkosť. Sami sme sa o tom presvedčili pri sušení plaviek. Veci na balkóne sa nám nikdy (za tie 2 týždne) na 100% nevysušili, niekomu zase napr. zvlhnú doklady a podobne. Ale nebojte sa, nie je to až také hrozné, ako to možno znie. My sme tam boli v období zimy, kedy sa teplota pohybuje okolo 30°C, horšie to vraj býva v lete pri vyšších teplotách a nejeden cudzinec by sa pri takej vlhkosti mohol cítiť ako v saune.

HMYZ
Repelent zakúpený na Slovenku vraj nezaberá proti hmyzu v cudzích krajinách. S tým sme aj rátali, no nakoniec sme si ani tam nijaký nekúpili. Treba povedať, že s výnimkou ostrova Cozumel, kde sa nám pár štípancov v noci ušlo, sme na otravné komáre a iné pliagy vôbec nenarazili.

LEGUÁNI 
Áno, leguánov je v Mexiku viac než dosť, a to všade. Tak ako sa u nás vyhrievajú mačky na chodníkoch, tak tam vylihujú leguáni rôznej veľkosti. Hoci nás často vítali aj v okolí ubytovania, nejavili známky agresie, dokonca sa dali pohladkať.

Toľko k skromným poznatkom, ktoré sme sa dozvedeli z našej cesty. Pokiaľ nosíte v hlavách aj iné postrehy, či zaujímavosti o Mexiku, budeme radi, keď sa o ne podelíte, napríklad formou komentáru nižšie.
Ďakujeme. 😉

A nemyslite si, nemudrujeme len o Mexiku, v ´ďalších článkoch mudrujeme o tom, čo je dobré vedieť, keď raz pôjdeš do Ameriky, alebo aj na taký Island. 🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *