Až raz pôjdeš na Island – auto, tipy, zaujímavosti

5/5 - (6 votes)

Až raz pôjdeš na Island, nevyhneš sa hľadaniu informácií o tom, čo ťa tam čaká – Ako na prenájom auta? Aké poistenie treba? Aké bude počasie?  Tu je súhrn našich tipov, ktoré sme nazbierali za 9 dní na prelome marca a apríla 2018, keď sme prešli 2236 km. A čo najdôležitejšia otázka – koľko to bude stáť? Prečítaj si článok s našim rozpočtom: Island s príručnou batožinou za menej ako 600 €?  Náš itinerár a podrobný rozpočet!

 Počasie na Islande

Na Island sa chodí celoročne. Od mája do septembra je „letná sezóna“ =  drahšie letenky, ale zas teplejšie počasie, priemerne 15, max 20°C, prejazdné cesty  a všade miliarda ľudí. Výhodou je,  že je takmer stále svetlo. Cez polárny deň slnko ani poriadne nezapadne, takže „v noci“ je len šero.
Počas „zimnej sezóny“, teda od októbra do apríla, býva zase skoro stále tma. Jej obrovskou výhodou je, že máte veľkú šancu vidieť polárnu žiaru.

Náš tip: Web stránka pre sledovanie intenzity polárnej žiary podľa dňa a hodiny. V pravo hore je predpovedaná intenzita od 0 (najmenšia) po 9 (najväčšia). Oblačnosť je zelenou.

Uprostred zimy však hlavne vo vnútrozemí poriadne sneží a mrzne, preto býva jediná cesta okolo ostrova na viacerých úsekoch neprejazdná. Všade je však pochopiteľne oveľa menej turistov. Priemerná teplota v Reykjavíku je okolo 0°C, čo nie je také hrozné, avšak nepríjemný môže byť hlavne silný vietor.

Počas jedného týždňa sme zmokli, doslova nás skoro odfúklo, behali sme v krátkych rukávoch, kúpali sa pri zasnežených kopcoch a pri odlete nám rozmrazovali lietadlo. Aké bude teda na Islande počasie? Neviem. Ako hovoria domáci: „Zdá sa ti, že je škaredé počasie? Počkaj 10 minút, bude ešte horšie.“  🙂

Náš tip: Pri balení okrem iného nezabudnúť: vode a vetruodolnú bundu (5000/5000 by malo stačiť), funkčné, prípadne merino tričká, termoprádlo, pršiplášť, nepremokavé topánky, zimnú výbavu (čiapka, šál, rukavice), plavky.

 Auto a poistenie

Väčšina ľudí nemá jasno vtom, či na zapožičanie auta na Islande treba kreditku, alebo stačí debetka. Ako to teda vlastne je? Asi tak, že aj my sme v podmienkach požičovne mali uvedené, že prijímajú len credit cards, vyrazili sme tam s debetkou a všetko bolo ok. 🙂 Bola samozrejme embosovaná (má vystúpené číselká), to je základ, ale pre vysvetlenie: Ak máš kreditku, je to fajn, ak nie, v drvivej väčšine požičovní pochodíš aj tak, treba však rátať s trošku inými podmienkami. Napr. v našom prípade to bola vyššia záloha za auto, a to až 3 000 € :-O , ale pri dobrom poistení ti to môže byť jedno a prachy po vrátení auta ti zase odblokujú.

Vybrali sme si požičovňu Orange Car Rental. Rozhodla samozrejme cena (9 dní 382,35€) a aj pozitívne recenzie na googli. Sami ju môžeme odporučiť, už preberanie auta ti spríjemní free automat s kávou, či čokoládou, a ochotný personál, ktorý poradí aj ohľadne výletov po ostrove. Na recepcií sme natrafili na Češku, takže komunikácia prebehla tiež v pohode. 🙂 Okrem rád sme dostali aj zľavový čip na tankovanie na pumpách OB a Olís, ktoré sú po celom ostrove + nárok na 1 kafíčko zdarma po každom tankovaní na týchto pumpách. Niektoré pumpy však boli samoobslužné, takže tam je to bez coffee.

Pokiaľ vaše avetko poriadne zasviníte, čo na Islande vôbec nie je problém, na mnohých čerpačkách sa dá požičať vapka. Ako sme sa ale na mieste dozvedeli, iba pri teplote nad 5° C.

Isto vás bude trápiť aj otázka, či si požičať auto s 4×4, alebo bez. Závisí to však iba od vašich túlavých úmyslov. My sme mali bez. Obyčajnú Daciu Logan Estate na konci marca a nebol najmenší problém. Natrafili sme aj na sneh smerom na lyžovačku, no so zimnou výbavou (hroty na pneumatikách) sme sa tam vyškriabali ako nič. Hlavná cesta Ring road, ktorá vedie dookola Islandu, býva väčšinou dobre udržiavaná, takže pokiaľ sa chystáte iba po nej a nebude práve zimná špička, vystačí vám auto bez 4×4.

Náš tip: Ako to aktuálne vyzerá na cestách, nájdeš prehľadne na tejto mape.

S poriadnym poistením určite neváhajte. Ak to aj niekde chcete risknúť, Island tým miestom rozhodne nie je. Voľte čo najširšie pokrytie. Z našich skúseností sú lepšie poistky mimo požičovňu, majú aj full krytie. Je dobré dať si pozor na to, aby bolo v cene aj čelné sklo, podvozok a pneumatiky.  Na Islande sa môže prihodiť fakt hocičo – nevyspytateľné počasie, odletujúce kamienky, ovce a kone na ceste, výbuch sopky,  a v neposlednom rade poriadne silný vietor. Na ten si treba dávať pozor celoročne! To znamená, nikdy nepúšťať dvere! Naozaj pevne ich treba držať pri každom na-/vysadaní, inak vám ich môže vietor vyvrátiť. A neboli by ste jediní, komu sa také niečo prihodilo … Doma by ťa takáto blbosť ani nenapadla, že? 😀  Takže heslo, ktoré sa ozývalo počas celého nášho 2236 km dlhého tripu znelo: „Drž dvere!“ 😀

Auto na dovolenke je super vec. O požičaní a šoférovaní auta po USA máme článok tu. V Grécku a  v Mexiku nám zas bohato stačil skúter.

Zaujímavosti o Islande

Obyvatelia

 • Ostrov je rozlohou asi 2x väčší ako Slovensko, avšak celkový počet obyvateľov je asi o tretinu nižší ako má Bratislava, z nich asi 60 % žije v hlavnom meste Reykjavík. Vnútrozemie je takmer úplne vyľudnené, pričom niektoré oblasti na západe a východe majú pol obyvateľa na 1 km². 😀
 • Reykjavík je najsevernejšie ležiace hlavné mesto na svete. Majú tu napríklad múzeum veľrýb, sopiek, punku, polárnej žiary a aj múzeum penisov.
 • Islanďanov je tak málo, že aby sa človek uistil, že sa zrovna na diskotéke nezahľadel do sesternice z druhého kolena, k dispozícii má vyšpekulovanú „antiincestnú“ aplikáciu Islendiga. Domáci cez ňu zisťujú, či nemajú spoločných predkov.  Vyhľadá predkov vraj až 1500 rokov späť.
 • Obyvatelia nemajú priezviská. „Priezvisko“ tvorí spojenie otcovho alebo matkinho krstného mena s koncovkou –dóttir (dcéra) alebo – son (syn). U nás by si sa teda mohol volať napríklad Ján Jozefson (teda ak si Ján, a tvoj otec Jozef 😀 )

Čo tu majú?

 • Neuveriteľnú prírodu – Islanďania sú na ňu právom hákliví, rozhodne nič nepoškodzujte a nechoďte mimo vyznačených trás – kľudne sa hocikde môžete prepadnúť do vriaceho bahna a nemocnica môže byť vzdialená aj 100 km. 🙂
 • Les alebo stromy pokrývajú vraj len 2% ostrova a miestni sa všemožne snažia toto číslo navýšiť.
 • Kostol nájdete v každom, aj tom najmenšom meste. Aj keby malo mať len dva domy, vždy bude vedľa nich kostol. A kľudne uvidíte aj samotné kostoly desiatky kilometrov vzdialené od akejkoľvek inej civilizácie.
 • Geysir – praotec všetkých gejzírov, ktorý im dal aj svoje meno. Už moc nefunguje, ale vedľa neho je Strokkur, ktorý strieka vodu do viac ako 20 m každých 5-10 min.
 • Majú tu asi  10 000 vodopádov a k tomu 200 sopiek, z toho 35 stále aktívnych, pričom priemerne raz za 4 roky niektorá vybuchne.
 • Asi 85 % všetkých domácností na ostrove kúri geotermálnou energiou. Je tu totiž viac ako 800 geotermálnych oblastí s približne 7000 termálnymi prameňmi. My sme si aspoň v jednom v oblasti Krýsuvík uvarili vajce.

Náš tip: Mapa s kúpaliskami, horúcimi prameňmi a pumpami.

 • Voda smrdiaca sírou tečie aj v sprche.
 • Nachádza sa tu druhý najväčší ľadovec Európy – Vatnajökull s plochou cca 8100 km². My sme boli pozrieť jeden z jeho mnohých ľadovcových jazykov – Svínafellsjökull.
 • Na Islande sa stretávajú dve tektonické dosky – euroázijská a severoamerická. Môžeš sa medzi nimi prechádzať alebo potápať  v národnom parku Þingvellir priamo na Golden Circle, alebo prejsť medzi nimi po moste Europa – America Bridge neďaleko od Reykjavíku.

Jedlo

 • Lahôdka pre domácich je varená ovčia hlava, prípadne zhnité mäso zo žraloka. Mňam? 😀
 • Asi znesiteľnejšie lahôdky sú jogurt skyr, známy hot-dog Pylsur (Tryggvagata 1, 101 Reykjavík), zmrzlina na farme Efstidalur, alebo čokolády značky Omnom, či Sirius, ktoré sme kupovali ako suveníry. 🙂
 • Najlacnejšie supermarkety sú asi BÓNUS alebo KRÓNAN.
 • Reštaurácie sú fakt predražené – bežne tam nechodia ani domáci. Keď sme si chceli dať poriadne jedlo, naobedovali sme sa v IKEI v Reykjavíku za cca 7 €. 🙂
 • Na Islande sa nenachádza žiadny McDonald´s.

Zvieratá

 • Zvieratá majú na ceste vždy prednosť!
 • Úplne bežne tu môžeš stretnúť ovce, ktoré nevedno prečo chodia skoro vždy v trojici. 😀 Čo tu však údajne nestretneš sú komáre a hady. Jupí!
 • Islandské kone sú špeciálne čisté plemeno – platí zákaz dovážania iných koňov a vyvezené kone sa už nemôžu nikdy vrátiť späť. Jo, a bacha na jazyk – domáci neznášajú, keď ich niekto nazve poník.
 • Najnebezpečnejšie zviera na Islande je vraj polárna líška.
 • Raz za čas sa stane, že sem oceán priplaví ľadového medveďa na kryhe z Grónska. Chudák by tu vraj neprežil, tak ho tu musia zabiť. No jo, Island je síce nehostinná krajina … ale fakt nehostinnejšia než Grónsko? 😀

Ostatné

 • Ide o jednu z najbezpečnejších krajín na svete – policajti nemajú zbrane, krajina nemá žiadnu armádu, námorníctvo ani ozbrojené vzdušné sily.
 • Island je veľmi kresťanskou krajinou, pričom väčšinu tvoria evanjelici. Katolíkov je na Islande asi len 3 %. Občas sa stáva, že katolícki kňazi si požičajú evanjelický kostol, aby mohli slúžiť omšu.
 • Jeden z mála katolíckych kostolov, ktoré na ostrove sú, bol postavený v Hriňovej zo slovenského dreva, rozobrali ho, previezli na Island a znova dali dokopy.
 • Každým rokom pribúdajú noví a noví turisti, preto veľa atrakcií musí zavádzať parkovné. Pozor však na falošných vyberačov parkovného – legálne je len v prípade, že sa jedná o automaty, alebo oficiálne poplatky, kedy dostanete aj bloček.
 • Celosvetovo populárne pravidlo – nekupovať veci na letiskách, lebo je to tam predražené – zrovna tu na ostrove neplatí. Asi všetko (predovšetkým alkohol) je na letisku lacnejšie ako v normálnych obchodoch.
 • Islandské rádiá (veď v podstate ako aj naše) hrajú biedne … spravte si playlisty do mobilov a každý deň sa bude niesť v znamení hudby jedného z vašej party.
 • Všade sa dá platiť kartou, aj na WC.
 • Ak vraj neviete presnú adresu pre doručenie listu, môžete skúsiť na obálku nakresliť mapku. Ak bude schopná, list doručia.
 • Vraj najdlhšie islandské slovo je Vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúraútidyralyklakippuhringur. To keby ste chceli povedať niečo ako „kľúčenka k zväzku kľúčov od vonkajších dverí od odkladacieho priestoru pre cestných pracovníkov je na plošine Vaðlaheiði“.
 • Túto fotogenickú krajinu obľubujú aj filmári. Točili sa tu scény do filmov ako: Walter Mitty a jeho tajný život, Star Trek: Do temnoty, Noah, Thor: The Dark World, Batman začína, Transformers: Age of Extinction, Hra o tróny, Interstellar, Star Wars, Sherlock Holmes: Hra tieňov, Cesta do stredu Zeme, Lara Croft: Tomb Raider, atď.

Nezabudni ešte mrknúť na článok s našim itinerárom a podrobným rozpočtom:  Island s príručnou batožinou za menej ako 600 €?  Náš itinerár a podrobný rozpočet!  A bež si už užívať Island! ♥

Na záver ešte miniislandský slovník:

vík – zátoka
foss – vodopád
jökull – ľadovec
vatn – jazero
vatna – voda

A nemyslite si, nemudrujeme len o Islande, v ďalších článkoch mudrujeme aj o tom, čo je dobré vedieť o Mexiku,  a čo sa zíde vedieť, keď raz pôjdeš do Ameriky🙂

Please follow and like us:

2 Replies to “Až raz pôjdeš na Island – auto, tipy, zaujímavosti”

 1. Pekne až na tie komáre. To nemáte pravdu. V lete v Dúhových horách v base campe nás skoro zožrali ☺také mráčka som videl naposledy za mlada pri Dunaji ☺

  1. Ahoj, čítali a počuli sme to od viacero ľudí čo tam chodia a ani sami sme na nijakých nenarazili, tak sme boli v tom, že je to zaručená pravda. 🙂
   Vďaka ale za doplnenie, dobre vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *