Island s príručnou batožinou za menej ako 600 €? Náš itinerár a rozpočet!

5/5 - (8 votes)

Už počas leta, ktoré sme trávili v USA, sme tak nejak vedeli, že našim ďalším cieľom bude Island. Vodopády, gejzíry, síra, vietor, kone, pláže, pustatiny, ľadovce, sopky …  áno, toto presne je Island. A ja som pritom vždy za teplo a more! Napriek tomu ma tento „drsný“ ostrov očaril.  Ako partia 5 ľudí sme za 9 dní na juhu a západe nabehali 2236 km a celý trip zvládli za 593,83 € na osobu so všetkým! Chceme sa preto s Vami podeliť o náš itinerár, ubytovanie a podrobný rozpočet. 

 Plánovačky  nášho výletu  začali koncom roka s tým, že pôjdeme počas sviatkov Veľkej noci, aby sme ušetrili nejaké tie dni dovolenky. Prelom marca a apríla bol na takúto cestu super. Deň a noc sa (už a ešte) striedajú normálne ako u nás – cez deň je svetlo, preto si môžete užívať krásy ostrova, a v noci je tma, preto môžete poľovať na polárnu žiaru. Samozrejme sme pri príchode kade-tade počuli , že noc predtým videli dokonca v Reykjavíku (kde to bežne pre svetelný smog nie je možné) takú polárnu žiaru, ako za posledné 3 roky nie. Mali sme teda nádej, ale žiaľ sa to nepodarilo. Noci sme mávali zamračené. 🙁

 Letenky

Letenka je paradoxne asi to najlacnejšie, čo sa tripu po Islande týka. Holt, je to drahá krajina. Hlavné je mať prehľad o cenách a striehnuť. Nám sa podarilo na Štedrý deň uloviť letenky Wroclaw – Reykjavík – Wroclaw za 78 € na osobu. Leteli sme nízkonákladovkou Wizzair len s príručnou batožinou (max. 10 kg). Spätne môžeme pokojne zhodnotiť, že nám to stačilo. Netreba zbytočne teperiť drahú podpalubnú batožinu kvôli stanu alebo plynovému horáku.

Ak si zvedavý,  ako sme riešili požičanie auta, pozri článok Až raz pôjdeš na Island – auto, tipy, zaujímavosti.
A ak si zvedavý ešte viac, pozri aj náš článok Ako hľadáme lacné letenky a ako hľadajú letenky nás.

Strava

Stravovali sme sa asi najlacnejšie ako sme vedeli.  Typické intrákové jedlá  – pečivo, ovocie, cereálie, keksíky, instantné polievky, jogurty, cestoviny, párky … zo supermarketov.  Máte takmer 100% šancu, že pri pokladni bude pracovať slovák. 😀 Najlacnejšie vychádza asi BÓNUS alebo KRÓNAN.

Náš tip: Pozor na „tupé“ otváracie hodiny. Rovnaké obchody na rôznych miestach majú rôzne otváracie hodiny.  Niektoré sú od 9, iné až od 11 do 18:30, prípadne 20:00. Vždy skontroluje na nete.

Keďže sme nestanovali, mali sme v hosteloch aj kuchynku, kde sa čo-to vykúzliť dalo. Navyše v každej hostelovej kuchyni nájdete nejaké to „free food“, teda jedlo, ktoré iní cestovatelia nestihli zjesť a stalo sa tak verejným. 🙂 V posledný deň sme sa buchli po vačku a išli sa luxusne naobedovať – do IKEI v Reykjavíku. 😀  Keby sme si všimli skôr, že je tam, tak by sme tam určite chodili častejšie.  Normálny obed s bezodným pohárom nás stál okolo 7 €. Asi toľko stojí bageta vo fastfoode.

Itinerár

Toto je náš itinerár v skratke. Ku každej oblasti  ako aj o tom, čo je dobré pred cestou na Island vedieť, chystáme postupne samostatné články s konkrétnymi skúsenosťami, tipmi a zážitkami. Ak nechceš, aby ti utiekli, sleduj náš FB alebo sa pridaj na odber cez bočný panel, a dostaneš e-mail vždy, keď pribudne nový článok.

1. deň – prílet, noc v autoservise

Na letisku Keflavík sme prístali večer, vyzdvihli auto a frčali k nášmu prvému ubytovaniu. Prvé 4 noci sme plánovali stráviť priamo v Reykjavíku a odtiaľ vyrážať na výlety. So stránkou couchsurfing.com (domáci cez ňu poskytujú cestovateľom ubytko zdarma) sme mali dovtedy len jednu skúsenosť, nadmieru pozitívnu – spali sme tak priamo v Grand Canyon Village v USA. Prečítaj si o tom v článku: Roadtrip po západe USA – naplánuj a vyraz.

Nechýbala nám teda odvaha skúsiť to znova, aj keď málokto je schopný ubytovať naraz 5 ľudí. Valdimar bol. Z fotiek bolo zrejmé, že nepôjde o žiadny luxus, ale spať na Islande zadarmo a navyše so strechou nad hlavou? To sa neodmieta. Už tá pochybná štvrť nás mala odlákať … keby sme vtedy neboli snáď v najbezpečnejšej krajine sveta, určite by sme sa na mieste otočili. Veru, v Mexiku by sme si niečo také nedovolili. 😀

Teraz neviem, či sme slabé povahy, moc rozmaznaní, alebo čo … ale po počiatočnom neuveriteľnom záchvate smiechu sme okamžite začali hľadať cez airbnb náhradné ubytovanie. Prečkali sme, u inak milého Valdimara, v rozostavanom byte nad autoservisom, bez sprchy a na zaprášených matracoch na zemi len jednu noc. Treba ale povedať, že takto spätne to hodnotíme ako jeden z najlepších zážitkov na Islande. 😀 Ostáva len jedna otázka – kde Valdimar zobral tie desiatky pozitívnych recenzií? 😀

2. deň – Reykjavík

Ráno sme s nadšením opúšťali Valdimarov autoservis a prvýkrát okúsili, čo je to islandský vietor. Dovtedy ani odvtedy sme nič podobné nezažili. Smeti a drobné predmety lietali okolo nás. Bola to úplná pecka! Vrhli sme sa na typickú spoznávačku Reykjavíku – kostol Hallgrímskirkja, socha Solfar, opera Harpa, skanzen Árbæjarsafn, pláž Nauthólsvík Beach, hot pot na nohy Foothbath Kvika, dali sme si islandský hotdog „pylsur“ a kúpili skyr. Natrafili sme aj na hotel, kde sa točil Walter Mitty aj so svojím tajným životom. S nadšením sme sa ubytovali u domácej Ragny, ktorá nám poskytla celý trojizbový byt s kúpeľňou, kuchyňou a práčovňou. Luxus! ♥

Náš tip: Ak chceš aj ty bývať u domácich všade po svete a ešte nie si na airbnb zaregistrovaný, choď na to cez náš pozývací link: www.airbnb.cz/c/viktoriab165
Dostaneš tak ZADARMO vstupný kredit cca 25 € na svoje prvé ubytovanie.

3. deň – Golden Circle

Hurá na Golden Circle –  každý, kto ide na Island, musí absolvovať povinný okruh s hlavnými turistickými cieľmi ostrova –  národný park Þingvellir, vodopád Öxarárfoss, neuveriteľne modrý Brúarfoss, gejzíry Geysir a Strokkur, vodopád Gullfoss, kráter Kerið, hotpot Hrunalaug Natural Hot Spring (alebo vyskúšajte neďaleké termálne kúpele Secret Lagoon). Stretli sme aj stádo pravých islandských koňov a večer sme sa spokojní vrátili opäť do nášho bytíku k Ragne.

4. deň – polostrov Snæfellsnes

Okruh po turistami často vynechávanom polostrove Snaefellsnes je ideálnou voľbou na celodenný výlet, ak bývate v Reykjavíku. Neuveriteľné prírodné scenérie, skalné špalíčky Gerðuberg Cliffs, jazero Selvallavatn, slávna oblasť Kirkjufellsfoss, hnedá pláž Skarðsvík Beach, čierna pláž Djúpalónssandur, útesy Thufubjarg and Londrangar cliffs, dedinka Arnarstapi, kostolík Budhir, (Po ceste môžete odbočiť aj k vodopádom Glymur, Hraunfossar). Tento deň bol pre mňa snáď najkrajší. Z osobnej skúsenosti si trúfame povedať, že nás očaril oveľa viac ako typický Golden Circle z predchádzajúceho dňa.

Podrobný článok z toho polostrova je tu: Polostrov Snæfellsnes – náš najkrajší kúsok Islandu

5. deň – smer juh

Po ceste sme sa prechádzali poza vodopád Seljalandsfoss, objavili skrytý Gljufrabui, ku ktorému musíte doskákať cez rieku po kameňoch, pokračovali až do dedinky Vík a otočili sme sa smerom späť – nebezpečná čierna ale mierumilovne vyzerajúca pláž Reynisfjara Beach, útesy Dyrhólaey, objavili sme vodopád Kvernufoss, ktorý sa doteraz schováva pred zrakmi turistov  a ubytovali sme sa pri vodopáde Skógafoss, ktorý sme mali v podstate na dvore. Najbližšie dve noci totiž bývame v Hosteli Skógar opäť cez airbnb.

Ide o bežný príjemný hostel, kde sme mali samostatnú izbu, sprchy aj WC boli spoločné ale naozaj pekné. Dokonca sme si mohli aj oprať a niečo uvariť v spoločnej kuchyni. Žiadny luxus, ale pre naše cestovanie ideálne. 🙂 Cena za noc okolo 33 €/osoba. Všeobecne, ubytko mimo Reykjavíku je ťažké zohnať a preto aj to málo čo mimo neho je, býva drahšie.

6. deň – stále juh

Ráno skorý budíček a vyrazili sme ďalej smerom na východ. Dnes to bolo v znamení ľadu. Po ceste sme chceli vidieť kaňon Fjaðrárgljúfur Canyon, ktorý bol ale práve zavretý, obdivovali sme nekonečné lávové pole Eldhraun, v prírodnej rezervácii Skaftafell sme šlapali k čiernemu vodopádu Svartifoss, ľadovcový jazyk Svínafellsjökull bol pre niektorých najkrajšou zastávkou, odfotili sme typický kostolík Turf Church Hof, omočili prstíky v ľadových jazerách Fjallsarlón a Jökulsárlón, pristavili sa pri pláži Diamond Beach. Chceli sme pokračovať až po hot pot Hoffell Hot Tubs, ale nakoniec sme sa unavení vracali späť do hostela Skógar.

7. deň – späť do Reykjavíku

Deň v znamení síry a horúcich prameňov. Pobalili sme sa a skoro ráno vyštartovali na minitúru po „mesačnej krajine“ k vraku lietadla Solheimasandur Plane Wreck. Potom nasledovalo zaslúžené kúpanie v bazéne Seljavallalaug, ktorý napĺňa horúci horský potôčik. Vybrali sme sa späť do Reykjavíku, až do geotermálnej oblasti Krýsuvík, kde sme sa dosýtosti vynadívali na bublajúce bahno, v kaluži uvarili vajce, a nadýchali sa síry.  Ak to na Marse nevyzerá takto, tak už neviem. 😀 Most medzi európskou a americkou tektonickou doskou Europe-America bridge je neďaleko celosvetovo preslávených termálnych kúpeľov Modrá lagúna. My sme si pozreli len voľne dostupnú časť.

Presťahovali sme sa do hostelu Vibrant, kde nás privítal, ako inak, český recepčný. Kuchyňa perfektne vybavená, moderná spoločenská miestnosť, príjemné sprchy aj WC, kopa cestovateľov z rôznych krajín. Izby boli jednoduché, ale treba mať šťastie na tolerantných spolubývajúcich. Cena za osobu asi 20€/noc.

8. deň – lyžovačka

Celodenná lyžovačka v neďalekom stredisku Bláfjöll! Takmer bez ľudí v totálnej hmle a vetre sme sa tu vyblbli za asi 85 € na osobu (skipass + výstroj). Ak vám lyže nevoňajú, môžete namiesto toho skúsiť snežné skútre, potápanie medzi tektonickými doskami, sledovanie veľrýb alebo relax v modrej lagúne. Možností je kopa. 🙂

Po tejto akcii sme sa vybrali na túru k môjmu vytúženému horúcemu horskému potoku Reykjadalur. Cesta k nemu však bola uzavretá. 🙁 Taká škoda. Chodníček a okolitá príroda boli kvôli turistom zničené, tak sa to rozhodli uzavrieť. Dúfajme, že dočasne.

9. deň – suveníry a odlet

Posledný deň  bol voľnejší – potúlali sme sa po obchodíkoch Reykjavíku, nakupovali suveníry a povysávali na pumpách auto (nebolo to nutné, ale nechceli sme sa pri odovzdávaní hanbiť :D). Slávnostný záverečný obed sme si dali v IKEI a hor sa na letisko a domov.

Rozpočet

 Prvýkrát v histórií našich výletov sme si vstúpili do svedomia, a počas celého plánovania aj samotného tripu sme zapisovali podrobný rozpočet.  Samozrejme, najvýhodnejšie je, ak idete ako partia do auta. Náklady sa rozložia.

Od 25. 03. 2018 do 02. 04. 2018 (9 dní) sme ako 5 členná posádka minuli spolu 2969,15 € čo je na osobu 593,83 €. Zarátané sú komplet všetky náklady – cesta, letenky, auto, tankovanie, parkovanie, ubytovanie, strava. Dopriali sme si samozrejme aj výlety a dokonca celodňovú lyžovačku za 84,93 € na osobu.

Náš tip: Je zbytočné kupovať predraženú podpalubnú batožinu a teperiť v nej stan, plynový horák, kilá potravín a konzerv. Koniec koncov vás výlet môže vyjsť viac, ako keď pôjdete len s príručnou batožinou, kupovať budete základné potraviny v supermarketoch a variť v kuchynkách v hosteloch. 

Dalo sa ešte ušetriť?

Rozhodne áno. Mohli sme bývať napríklad celú dobu cez couchsurfing úplne zadarmo, ale sme na to asi padavky. 😀  Mohli sme prespávať aj v aute, jesť stále len rožky a instantné polievky, či presúvať sa po ostrove stopom, nemuseli sme kupovať hostiteľom žiadne darčeky,  alebo sme mali menejkrát platiť kartou. Nemuseli sme ísť ani na celodňovú predraženú lyžovačku, bez ktorej by to bolo dokonca len  508,90 na osobu.
Alebo sme nemuseli ísť na Island vôbec … Avšak my ani cent investovaný do cestovania neľutujeme. Treba si to tam užiť! Kľudne choďte aj do modrej lagúny, alebo pozorovať veľryby, naháňať sa na snežných skútroch alebo potápať medzi tektonickými platňami. Veď nenadarmo sa hovorí, že cestovanie je jediná vec na svete, ktorú keď si kúpiš, spraví ťa bohatším. ♥

Keďže čítaš tento článok, tipujem že sa chystáš na Island. Isto sa ti teda zídu aj infošky z nasledujúceho článku Až raz pôjdeš na Island – auto, tipy, zaujímavosti. Uži si tú divočinu! ♥

2 Replies to “Island s príručnou batožinou za menej ako 600 €? Náš itinerár a rozpočet!”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.