Až raz pôjdeš do Ameriky…

5/5 - (5 votes)

… spoznávať krajinu a zažiť niečo nové, určite by si rád, aby ti vyšlo všetko podľa tvojich predstáv. Každá cesta je hlavne o plánovaní, a platí to dvojnásobne pre cestu po USA. Či už si budeš rezervovať ubytovanie, požičiavať auto alebo plánovať svoj trip, všetko si treba dôkladne zvážiť a veľa študovať, aby ťa, pokiaľ možno, nič neprekvapilo. Povedzme si však otvorene, keby cestovanie nebolo aj o prekvapeniach, bola by to riadna nuda, a každý predsa chce aj sám niečo objavovať. Tvoj výlet, nepochybne, o spoznávaní bude, no ak si príliš zvedavý, ponúkame ti zopár zaujímavostí a drobných rád, ku ktorým sme prišli vlastnými skúsenosťami.  Ospravedlňujeme sa, ak si už o všetkom vedel, ale myslíme si, že o niektorých veciach sa inde nedočítaš a môžu ti byť na úžitok. 🙂

Pamätaj, že veľa toho, čo v USA uvidíš, tam považujú za úplne normálne a nikto sa nad tým nepozastaví, hoci na Slovensku by išlo o poriadne výstrednosti. Možno stretneš týpka na bicykli s obrovským rádiom na chrbte, tlsté decko na skejtborde so spaľovacím motorom, ženu na lavičke utešujúcu prasiatko, alebo ťa na diaľnici obehnú pyrotechnici. Všetko úplne bežné a všetko z toho sme zažili.

To, čo tam ale zrejme stretneš určite, budú americké vlajky na každom kroku, pick-upy, ktoré nikdy nič nevezú a „zdravičov“, ktorí ťa pozdravia pri vstupe do marketu. Ak sa v USA ocitneš na Vianoce, budeš svedkom až prezdobených domov, s čím sa mnohí zapájajú do súťaží. No a v lete, počas horúčav, sme boli my svedkami nejakej podivnej módy s prvkami krátky rukáv, kráťasy a ponožky až po kolená…

Ročné obdobie

Keď už sme pri tom lete, veľa ľudí sa sťažuje, že v júli a auguste nie je dobré ísť do Ameriky, lebo je tam horúco a nekonečne veľa turistov. Pre niekoho možno hej, ale my môžeme smelo vyhlásiť, že ide o prehnané reakcie, pretože to vôbec nie je až také zlé, ako sa často uvádza.

Policajti

Policajti, ktorých sme postretali, boli veľmi milí. Keď sme jazdili na paddleboardoch pekne nás z hliadkovej lode prví zdravili, inokedy nám na naše zamávanie zatrúbili z policajnej helikoptéry. Na rozdiel od autobusu plnom detí, kde neodmával nikto. 🙁

Lokality

Na filmy sa začneš pravdepodobne pozerať inak. Už to nebude také „waw“, keď ukážu Golden Gate, alebo Grand Canyon, ale skôr „ha, veď tam sme si minule robili selfie“.

Filmové hviezdy

Či sme tam nejakú stretli? Oh yeah! 😎 Za tlupou dvadsiatich novinárov kráčala aj Jessica Simpson, konkrétne na letisku v Los Angeles.

Leto v Kalifornii – Los Angeles – filmové štúdia a Hollywood

Hmyz

Za celý náš čas (7 týždňov, západné pobrežie) sme natrafili na jedného komára a žiadnu muchu. Ale vraj sa dostavia, keď sa vytiahne mäso.

Fajčenie

Znie to možno neuveriteľne, ale počas nášho pobytu sme človeka s cigaretou videli asi iba raz. Od domácich sme sa dozvedeli, že fajčenie v USA už zďaleka nie je „in“ a čoraz viac ľudí sa mu vyhýba. Úprimne sa teším, až tento trend dorazí aj na Slovensko.

Noviny pred dverami?

Áno, ráno ich tam nájdeš.

Dáta

Na čokoľvek je dobré mať telefón s dátami, resp. kúpiť si niekde kartu s miestnym operátorom. Oceníš to hlavne na svojom tripe, alebo pri používaní hromadnej dopravy.

Voda

Netreba ju hneď vopred odpisovať, treba sa pýtať. Aj keď tým Amerika povestná nie je, na mnohých miestach tečie pitná voda z kohútika rovnako ako u nás.

Balenie jedla

Ak v reštike svoju porciu nezvládneš, nie je problém požiadať personál o zabalenie. Ten ti donesie obal, no realizovať to budeš sám.

Chladené nápoje

V prípade, že budeš váhať, či si dať Coca-Colu s ľadom, alebo bez, odporúčame BEZ. Nápoj bude aj tak dostatočne chladný, ale hlavne, keď dopiješ pohár a ostane ti v ňom do polovice ľadu, pochopíš o čo všetko si bol ukrátený.

Taxy

Nebuď prekvapený, keď za väčšinu potravín zaplatíš viacej, než si videl na cenovkách. Môžu zato taxy, ktoré sa na ne vzťahujú a v každom meste bývajú rôzne. Nepochopili sme len to, prečo sa automaticky neprirátavajú k cenám potravín. Dúfajme ale, že to má nejakú skrytú logiku, napríklad, že sa dynamicky často menia a jednoduchšie je vyjadriť ich v percentách.

Zásuvky

Pre nabíjačku k telefónu a noťasu si nezabudni zobrať napájací adaptér, s ktorým sa pripojíš na miestnu 110V sústavu. Zopár lacných nájdeš TU, tie drahé v Amerike.

CO2

Niektorí Američania nemajú žiadne ekologické zmýšľanie. Svoje veľkoobsahové autá nechávajú naštartované aj pri ľubovoľne dlhom čakaní.

Doprava

Najdivnejšie existencie mesta sedia v MHD vždy vzadu, nato pamätaj! Hoci niektorí si tam aj nahlas pospevujú alebo zdravia všetkých pri nástupe a výstupe, autobusy a vlaky moc v obľube nie sú. Väčšina ľudí chodí všade autom, pričom v 90% autách sa vezie 1 človek. Ľahko tak vznikajú zápchy aj na 9 prúdových cestách.

Šoférujeme po USA

Mince

Americké doláre v drobných vyzerajú zaujímavo, no pre cudzincov moc praktické nie sú. Svoju hodnotu nemajú vyobrazenú číslom ako u nás, ale slovom, takže keď ti predavačka vydá za hrsť dukátov, budeš mať problém rýchlo spočítať, či si dostal toľko, čo si dostať mal. Najzákernejší je „one dime“, nie hneď ti do hlavy udrie, že je to 10 centov.

Mimochodom, množstvo turistov na mnohých miestach má za následok, že v každej fontáne, jazierku či kaluži uvidíš nahádzanú hromadu mincí.

Platobné karty

Na mnohých miestach (obchody, benzínky) sme mali problém zaplatiť platobnými kartami. Buď platba prešla na niekoľký pokus, alebo sme museli použiť cash (bankomaty však pracovali poctivo). Najskôr sme si mysleli, že za to môžu naše cudzinecké karty, no skutočnosť bola taká, že aj mnohí domorodci mávali rovnaké starosti ako my. Ťažko nám je tento problém zadefinovať, no pokiaľ sa niektorý predajca pýtal na druh našej platobnej karty, či ide o debit, alebo credit (my sme používali iba debit), najviac zafungovala odpoveď „neviem“ a platba väčšinou prešla.

Annual Pass

Čo to je, čo s tým, prečo to mať a kde to zohnať sa dozvieš tu:   Ideš do USA? Zožeň si Annual Pass!

Slovenská politika

Väčšina sveta ani nevie, že nejaké Slovensko existuje. No nájdú sa aj takí, ktorým sa pri pojme Slovakia vybavia bryndzové halušky a začnú sa vás vypytovať, či je Iveta Radičová už na dôchodku. Konkrétne išlo o bezdomovca zo San Francisca.

San Francisco za 3 dni

Bezdomovci

Ešte raz ich musím spomenúť a takisto aj San Francisco, pretože jediný koho sme tam videli hodiť odpad do koša (a nie na chodník) bol miestny bezďák. Hromadu bezdomovcov aj s tabuľkami pri ceste stretneš prakticky všade, no a ak im chceš pomôcť daj im nejaké drobné ale nikdy nekupuj jedlo! Je to predsa USA a ľahko sa tak môže stať, že ťa niektorý zažaluje pre pokus o otrávenie.

UFO

V USA sme strávili 7 týždňov, no zrejme to bolo stále málo na to, aby sme stihli spozorovať nejaké UFO. 🙂 Usmialo sa na nás „iba“ čiastočné zatmenie slnka.

Dúfame, že ti tieto informácie aspoň trocha padli vhod. Už vieš, čo a ako, až raz pôjdeš do Ameriky.  Potom sme sa vybrali na Island. Tak nech si v obraze, čekni aj  Až raz pôjdeš na Island – auto, tipy, zaujímavosti. 

Ďakujeme za tvoj čas a na záver ťa ešte prosíme o jednu vec, podeľ sa s nami do komentu aj TY o vlastné skúsenosti z USA. 😉

A nemyslite si, nemudrujeme len o Amerike, v ďalších článkoch mudrujeme aj o tom, čo je dobré vedieť o Mexiku,  a čo sa zíde vedieť, keď raz pôjdeš na Island🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *