San Diego – čo stihnúť za jeden deň?

5/5 - (11 votes)

Je druhým najväčším mestom v Kalifornii, pri jeho návšteve si môžete pochutiť na pravej mexickej kuchyni a aspoň raz do roka ho túži navštíviť každý fanúšik komiksov alebo seriálov natočených podľa ich predlohy. Ďalším mestom, ktorého návšteve sme neodolali, je San Diego.

Lietadlová loď USS Midway

Okrem toho je mesto známe aj tým, že je domovom mnohých vojenských lodí a ponoriek, ktoré sa nachádzajú v časti nazývanej Embarcadero, čo je oblasť pozdĺž prístavu. Tu sídli aj lietadlová loď USS Midway, ktorá od roku 2004 slúži ako múzeum.


Lietadlová loď je vlastne zmenšené „letisko“, ktoré slúžilo počas vojny na vzlietanie a pristávanie lietadiel uprostred oceánu.  Môžete si tu obzrieť množstvo lietadiel a helikoptér nielen zvonku, ale aj zvnútra, vyskúšať si posedieť na sedačke pilota, pošťukať miliardu gombíčkov a páčok, alebo si aj „zapilotovať“.

Na lodi bolo zopár stanovísk, kde nám jej históriu  a fungovanie počas vojny vysvetľovali postarší páni. Všetci boli bývalí námorníci, ktorí na tejto lodi aj čo to odslúžili. Pri prehliadke lode sa vžijete do života námorníkov, nakoľko si môžete obzrieť aj strojovňu, podpalubie, veliteľský mostík, riadiacu miestnosť, zasadačku, kajutu kapitána, či skromné kajuty bežných námorníkov.

My sme na lodi strávili asi 4 hodiny a bolo nám to málo, odporúčam vyhradiť si aj 5 hodín. Ak máte na návštevu San Diega tiež len krátky čas, ako my, a neviete si vybrať, ktorú atrakciu navštíviť, všetkými desiatimi odporúčame USS Midway Museum. 🙂

Náš tip: Obyčajný lístok pre dospelého stojí cca 17 €. Aktuálne info aj cenník nájdete na oficiálnej internetovej stránke múzea. Kupujte lístky online, ušetríte asi tak 2 USD na každom. 🙂

Socha bozkávajúceho sa páru

Z lode je pekný výhľad na parčík s ooobrovskou krásnou sochou bozkávajúceho sa páru, ktorý sa nikdy predtým nevidel. Vznikla na základe fotky odfotenej na Time Square v New Yorku v deň, kedy skončila 2. svetová vojna. Ľudia vychádzali do ulíc a oslavovali. Jeden z námorníkov len tak na ulici schytil najbližšiu sestričku a takto radostne ju pobozkal. Socha symbolizuje slobodu a radosť z víťazstva.  Rovnaká sa nachádza aj v ďalších mestách. 🙂

Hranica s Mexikom

Bola by škoda nepozrieť sa zblízka na jedno z najstráženejších miest na zemi – hranicu oddeľujúcu mexickú Tijuanu a americké San Diego. Našim cieľom bola pláž a múr, ktorý siaha až do oceánu. Cez tento múr sa každoročne uskutočňuje volejbalový turnaj medzi Mexičanmi Američanmi. 🙂 V blízkosti sa nachádza príjemný parčík so znamenitým názvom Friendship international park.
Odbočili sme z hlavnej cesty, ktorá by nás doviedla k pohraničnej stráži, a smerovali po bočnej ceste smerom k cieľu na pobreží.  V diaľke na kopci sme už videli obrovský múr, za ktorým sa tlačili malé mexické domčeky.  Bola to Tijuana. Po prašnej ceste sme dorazili na malé parkovisko, za ktoré sa už nedalo pokračovať autom. Na tabuli stálo, že ďalej môžeme pokračovať iba pešo, alebo na koňoch, ktoré sa tam dajú prenajať (ale v čase našej návštevy už zapadalo slnko a nikoho sme široko ďaleko nevideli, okrem opustenej toitoi na parkovisku). Vzhľadom na to, že sa stmievalo a nechcelo sa nám cca hodinku kráčať k hranici (a riskovať životy :D), otočili sme auto, vzdali sa tohto sna, a uháňali „domov“ do Huntington Beach. Už si celkom nepamätáme ako to bolo, ale zdá sa nám, že trasu od parkoviska k hraniciam bolo povolené absolvovať iba za svetla, teda od východu do západu slnka.

Comic-Con

Pri kúpe letenky som si veľmi rýchlo uvedomila, že počas našej prítomnosti v USA sa v San Diegu bude konať Comic-Con, a tak som nenápadne Viku s Jarom presvedčila navštíviť San Diego práve v čase jeho konania. Koothrappali z Big Bangu mi síce v jednej časti prezradil, že lístok na Comic-Con nie je žiadna lacná záležitosť, ale kto by čakal, že aj jednodňový lístok stojí viac ako moja spiatočná letenka do USA? 😀 (Najlacnejší jednodňový lístok sa v tom čase dal zohnať za cca 550 €, moja letenka stála „pouhých“ 512 €).  No, a tak som sa musela uspokojiť s pohľadom na nekonečnú kopu ľudí poprezliekaných v najrôznejších bláznivých kostýmoch, prechádzajúcich popred Convention Center, kde Comic-Con každoročne prebieha.

Balboa park a kúsok Slovenska v USA

Balboa park je najväčším mestským kultúrnym parkom v USA. Okrem unikátnej ZOO (kde býva dokonca aj Panda Veľká) a sedemnástich rôznych múzeí tu nájdete aj Medzinárodnú dedinku (House of Pacific Relations International Cottages), kam smerovali aj naše kroky. V dedinke má mnoho krajín vlastnú chalúpku alebo izbičku vyzdobenú na „svoj štýl“. Dozviete sa tu veľa z histórie a zvykov danej krajiny, ochutnať domáce jedlo a zväčša máte možnosť aj pokecať s miestnym rodákom. A čo je najlepšie, aj Slovensko tu má svoj domček! ♥ O miesto sa síce delíme s bratmi Čechmi, ale nič nepoteší viac, ako kúsok domoviny v ďalekej cudzine. Domčeky sú otvorené počas víkendov od 12:00 do 17:00. V nedeľu poobede sa tu konajú aj vystúpenia, ktoré má vždy na starosti niektorá z krajín. My sme si užili zopár tradičných tanečkov z Kolumbie.

Keďže sme vedeli zákulisné informácie, že v slovenskom domčeku chýbajú papuče ku kroju, pekne sme im tam jeden pár priniesli. Môžete sa inšpirovať a niečo zaujímavé im priniesť. Určite sa nenahnevajú. 🙂

Fort Rosecrans National Cemetery

Jednou z našich posledných zastávok v San Diegu bol obrovský vojenský cintorín s výhľadom na oceán. Cintoríny väčšinou nie sú na našom zozname miest, ktoré chceme navštíviť (lebo je to divné). Ale toto miesto je iné, veď nie náhodou je zaradené medzi svetové dedičstvo UNESCO. Pohľad na nespočetné rady  dokonale usporiadaných bielych náhrobných kameňov, ktoré nemajú konca, vás donúti uvedomiť si, akú cenu má sloboda. Na cintorín sme sa dostali bez problémov aj s autom. Pri vstupnej bráne nikto nebol, podľa našich informácií je brána otvorená od východu do západu slnka.

The Hotel del Coronado

Okrem toho, že hotel je jednou z najstarších a najväčších celodrevených budov v Kalifornii, je tiež známy svojím „účinkovaním“ vo filme Niekto to rád horúce v hlavnej úlohe s bájnou Marilyn Monroe, či vo filme V roli Kaskadéra. V čase svojho otvorenia v roku 1888 bol najväčším hotelom na svete a jeho služby využívali prezidenti, kráľovské rodiny, Thomas A. Edison, či Charlie Chaplin.

Hotel del Coronado sa nachádza na polostrove uprostred zálivu San Diego Bay, na ktorý sa dostanete po Coronado Bridge.

Pri hoteli je ťažké zaparkovať, ale nejaké miestečko snáď nájdete. Okrem hotela totiž stojí za návštevu aj priľahlá pláž Coronado, ktorá je označovaná za jednu z najkrajších pláži San Diega.

P.S. Tu sme stretli tetu, ktorá práve na vodítku venčila svoje prasiatko. Áno, živé prasa. Roztomilé.

San Diego je obrovské a je tam rozhodne veľa miest, ktoré sme si nestihli pozrieť. Určite by stáli za návštevu – pláž La Jolla, Gaslamp Quarter, Belmont Park, Old Town a mnoho iných. 🙂 Medzi turisticky najvyhľadávanejšie atrakcie mesta patrí Legoland, Safari Park či Sea World.

Nás mrzí najmä to, že sme nemali čas na náš naplánovaný výletík v okolí San Diega – minitúra k  tomuto cool skalnému útvaru Potato chip rock. Tak ak tam pôjdete, určite nám pošlite fotky!  😉

Zaujímavosti:

  • Herečka Cameron Diaz a tiež skupina Blink-182 pochádzajú zo San Diega (a jeho okolia).
  • V San Diegu sa nachádza cez 7 000 fariem, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom meste v USA.
  • Na verejných školách v San Diegu je hypnóza zakázaná.
  • Ronald Reagan bol prvým človekom, ktorý sa previezol po novootvorenom moste Coronado Bridge v roku 1969.
  • Smutným faktom je, že športové tímy San Diega nikdy nevyhrali Super Bowl, finále NBA ani World Series.
  • Pozor, v San Diegu je zakázané kúpať sa vo všetkých jazerách. Ale o moc nás neukracujú, nakoľko sú všetky umelo vytvorené.
  • The Hotel del Coronado je 128 rokov starý a zároveň je najväčšou drevenou konštrukciou v krajine. V roku 1904 sa pred ním rozsvietil prvý osvetlený outdoorový vianočný stromček.
  • San Diego je domovom najstaršej aktívnej plachetnice s názvom Star of India. Môžete ju nájsť v námornou múzeu.
Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *