Leto v Kalifornii – Los Angeles – filmové štúdiá a Hollywood

4.7/5 - (10 votes)

Leto 2017 sme strávili u rodiny v Huntington Beach, odkiaľ sme to mali len na skok do famózneho Los Angeles. Tropické počasie, palmy, krásne ulice, filmové hviezdy … takto všetci z telky poznáme druhé najväčšie mesto (po New Yorku) v Spojených štátoch, a tak sme si ho aj predstavovali. Vidieť  Los Angeles naživo pre nás však nebola až taká svetová udalosť. Mesto je to síce pekné, ale k objektivite treba doplniť dopravné zápchy, zastaralé metro, bezdomovcov, potulujúce sa odpadky a nekonečné davy ľudí, skrátka plnka. Každé mesto teda má svoje svetlé aj tmavé stránky, na čo treba pamätať, no Los Angeles sa rozhodne navštíviť oplatí a vidieť tam minimálne to, čo sme videli my.

Napríklad California Science Center, kde majú odnedávna zaparkovaný raketoplán ENDEAVOUR, ktorý si to pred niekoľkými rokmi frčal po vesmíre. My sme tam stihli ešte výstavu skutočných ľudských tiel BODY WORLDS, ktorú môžete poznať aj z bratislavskej Incheby.

Nielen pre milovníkov umenia môže byť zaujímavá aj galéria Getty Museum, ktorej návšteva je zdarma. Až tam sme si uvedomili, čo všetko dali svetu umelci zo starého kontinentu. Pýši sa aj krásnou záhradou a parčíkom pre odpočinok. 🙂

Ak ste v seriáloch zbehlejší ako ja, tak vám možno niečo hovoria aj Čarodejnice (Charmed). Dej seriálu sa síce odohráva v San Franciscu, no ich dom by ste tam hľadali márne. Nachádza sa totiž na 1329 Carroll Avenue, Los Angeles a POZOR ide o súkromný majetok, nie rekvizitu.

Pochované celebrity ako Elizabeth Taylor, Brittany Murphy, Walta Disneyho alebo Michaela Jacksona nájdete na cintoríne Forest Lawn, vlastne k Majklovi vás celkom nepustia, ale to len tak, keby vás to zaujíma.

Pekne bolo aj v Beverly Hills, my sme sa tadiaľ však iba previezli, lebo za to parkovné nám to až tak nestálo. 🙂 Môžete tu nakupovať za šialené ceny, alebo si zaplatiť tour, aby se videli, kde bývajú miestne celebrity.  Slávne pláže Santa Monica, Malibu a Venice, ktoré vyzerali perfektne, ale keďže v Huntington Beach sme to mali dostupnejšie a lacnejšie, išli sme radšej tam.

Jedno z miest, na ktoré sme sa strojili, no nakoniec k tomu nedošlo, je Observatórium v Griffith parku, tak snáď niekedy nabudúce, alebo ho navštívte vy a napíšte nám o tom. Okrem iného, je to jedno z naj miest pre výhľad na slávny nápis HOLLYWOOD.

Ja a Vika sme boli prvýkrát v McDonalde až v Amerike. A to rovno v najstaršom fungujúcom na svete, v meste Downey, neďaleko LA. V San Bernardine sa zase nachádza úplne prvý McDonald na svete, dnes je však z neho iba múzeum, takže s happy mealom tam nerátajte.

Teraz si ukážeme niečo z Hollywoodu, napríklad také…

Universal Studios

Každý, kto tam bol, zrejme hromžil na drahé vstupné, no zároveň ospevoval, aké je to super, a že to stojí zato. Nám neostáva iné, než sa k tomuto konštatovaniu pridať. Universal Studios je jednoducho famózne. 😉 Okrem známych filmových kulís, kaskadérov, či rekvizít, nás najviac dostali 5D dráhy, na ktorých nás chcel zabiť Megatron, s Harry Potterom sme si zahrali metlobal, jazdili po Springfielde a s mimoňmi boli na párty. Tieto atrakcie vás tak reálne vtrhnú do deja, že si  vďaka 3D brýlom, striekajúcej vode, alebo šľahajúcim plameňom budete pripadať, akoby ste sa ocitli priamo vo filme.

Náš tip: Je výhodné kúpiť si dvojdňový lístok (129 USD, 2017), čo je ideálny čas na všetky atrakcie. Stojí pritom len o pár doláčov viac ako jednodňový.

Všade po areáli sú rozmiestnené svetelné tabule s aktuálnym časom čakania v rade pre každú atrakciu (v minútach, ktoré sa šplhajú k hodinám).

Náš tip: Dostavte sa hneď ráno a rozbehnite sa na tie najvzdialenejšie dráhy po eskalátoroch do dolnej časti –  Jurassic Park, Transformers a Mummy. Budete čakať v každej rade max. 10 minút, kdežto neskôr by z toho boli pri každej tak 2 hodiny.

Pri absolvovaní  asi hodinovej tour autobusom natrafíte na žraloka z čeľustí, slávne filmové autá a lokality a vyskúšate si aj simulovanú potopu, či zemetrasenie a preveziete sa aj New Yorkom.

Na dráhe Jurského parku sa naše vozítko v najlepšom zaseklo a pred veľkým „sešupom“ sme stáli asi 15 min. Samozrejme  sme si mysleli, že je to súčasť atrakcie, no nebolo tomu tak. Vraj niekto vyskočil zo svojho vozíka či čo, nevieme presne, ale hlavné je, že sme za to dostali odškodné v podobe priority passu. Ten sme využili na predbehnutie sa pri dlhočiznom rade na Simpsonovcov.

Náš tip: Keď sa poveziete na húsenkovej dráhe Harryho Pottera (tá vonku), tak určite nevystrkujte svoju GoPročku, lebo jazdu kvôli vám zastavia a ešte dostanete aj pokarhanie cez rozhlas ako ja. 😀

S jedlom v Universale to už bolo trochu horšie. Nie, že by nemali, ale z tých prirážok vás ten hlad možno aj prejde. Za tri hlúpe „Krusty Burgre“ sme zacvakali 40 dolárov … Aspoň, že tam predávali bezodný pohár. Otočili sme ho tak sedemkrát. 🙂

Po areáli je rozmiestnená aj kopa „cool zone“, ktoré v horúčavách isto oceníte. Fúka tam na vás studený vodný „poprašok“.  Je to fakt cool.  Taktiež všade pobehuje množstvo filmových postáv, s ktorými sa môžete vyfotiť (Beetlejuice, zombíci, múmie, Marilyn Monroe, Frankenstein, Simpsonovci …).

Pokiaľ tam nie ste zrovna s malými deťmi, môžete vynechať kaskadérsku show zvierat, bola to nuda. Aby ste lepšie chápali, nešlo o medvede jazdiace na vodných skútroch, ani o delfíny na rogalách, bolo to o prelietaní vtákov ponad hlavy a psie sadni, ľahni.

Pokiaľ ste Slováci, alebo nejak inak sa odlišujete od domácich, možno si vás pri východe odvedú do VIP zóny a urobia s vami interview o vašich dojmoch z tohto parku, tak ako s nami. 🙂

Pri vstupe vás prehľadajú a dostanete aj šikovnú mapku parku. Vopred si ju môžete pozrieť alebo stiahnuť vo viacerých jazykoch TU. K aktuálnym cenám vstupeniek a ďalším informáciám sa dostanete cez oficiálnu stránku UNIVERSAL STUDIOS HOLLYWOOD.

Hollywood Walk of Fame

Od Universalu je to kúsok na metro a potom 1 – 2 zastávky (podľa zámeru) priamo na Hollywood Boulevard. Napriek veľkej popularite, chodník slávy nie je žiadna sláva. Aspoň my sme to tak vnímali, uvedomujúc si, že v Púchove na pešej zóne, by sa hviezdy snáď lepšie vynímali, než na tamtej nie moc peknej ulici. No absolvovať tento až povinný turistický checkpoint sa určite patrí.

Pekný úsek nájdete aspoň pred čínskym divadlom a tam si môžete porovnať svoje hnáty s odtlačkami filmových hviezd.

Walk of Fame je neprehliadnuteľný, 14 metrov vysoký nápis HOLLYWOOD. Cool fotka sa vám odtiaľ ale nepodarí. Pre lepšiu kompozíciu je dobré prísť napríklad SEM.

Pokiaľ by ste išli autom, musíme upozorniť, že zaparkovať na všetkých tých súkromných pozemkoch nebude jednoduché. Keď už ale budete musieť zastaviť a cvaknúť sa, urobte to hlavne rýchlo. 🙂

Zhrnutie

Život v Kalifornií je veľmi odlišný od toho na Slovensku, ale zato veľmi zaujímavý. Aspoň čo sa týka lokalít, ktoré sme videli, môžeme povedať, že väčšinou ide o pekne upravené domy a ulice, treba však rátať s minimálnym súkromím a naozaj rušným, husto obývaným prostredím.

Celý čas sme chceli pocítiť silu menšieho zemetrasenia (max na 5 sekúnd :D), no nepodarilo sa. Tie maličké, ktoré nemožno vnímať, sú tam na dennom poriadku, čomu obyvatelia prispôsobujú aj stavby svojich drevených domov. Na pohľad lacných, v porovnaní s tými našimi kľudne aj 10 násobne drahších. Americká pôda, ako aj ich životný štýl, vytvárajú v porovnaní s tými európskymi, hlbokú finančnú priepasť. Ak ste počuli, že Američania veľa zarobia, je to tak. Ale aj veľa minú, predovšetkým práve na svoje obydlia vo forme splácania hypoték.

Áno, mnoho Amíkov je hlúpych a tlstých, dobrou správou je ale fakt, že keď budete potrebovať pomôcť s niečím v obchode, pokazí sa vám auto, alebo sa stratíte, tak väčšina z nich sú milí a zhovorčiví ľudia, ktorí vám ochotne pomôžu. A trúfam si povedať, že vo všeobecnosti aj viac než na Slovensku. Oproti nám sú oveľa otvorenejší a neboja sa komunikácie, hoci ste cudzinec. Američania sú národ, na ktorom sa ľahko pohoršíte a schuti na nich hodíte všetku vinu sveta, čo vďaka TV a internetu všetci dobre poznáme. No lepšie je sadnúť do lietadla a ísť sa pozrieť, ako to tam funguje a či sú naozaj až takí arogantní, ako sa často spomína…

My si veľmi vážime tých 7 týždňov, počas ktorých sme videli krásnu prírodu a navštívili slávne mestá tejto krajiny a predovšetkým príležitosť, že vďaka rodine sme za ubytovanie veľa ušetrili. O všetkých našich dobrodružstvách a zaujímavých miestach západnej časti USA sa dozviete v ďalších článkoch.

P.S. Kalifornia sa s nami v posledný deň rozlúčila vzácnym úkazom – zatmením slnka. Z nášho miesta bolo zakrytie síce iba 60%, no pri kúpe leteniek sme o tomto spestrení ani netušili, takže nás to milo prekvapilo. 🙂

Zaujímavosti

 • Kalifornia je najľudnatejším štátom v USA.
 • Kalifornia bola známa ako štát medveďov grizly (vyobrazený aj na jej vlajke), avšak posledný grizly bol na území Kalifornie pozorovaný v roku 1924.
 • V Kalifornií, vďaka veľkému suchu, vzniká množstvo požiarov. Pustošenie niektorých oblastí je len otázkou času, preto sa po častiach vypaľujú úmyselne pod kontrolou.
 • Pôvodný názov Los Angeles pri jeho založení bol „El Pueblo de Nuestra Señora Reina de los Ángeles sobre el Río Porciúncula“ (preklad: Mesto našej kráľovnej anjelov na rieke Porciuncola)
 • Pôvodný názov Hollywoodu bol Hollywoodland.
 • Jedným z mestských zákonov je zákaz preháňania viac ako 2000 oviec cez Hollywood Boulevard.
 • Veta na konci filmov: „Počas nakrúcania nezahynulo, ani nebolo ublížené žiadnemu zvieraťu.“ veľa neznamená. Pokiaľ zviera zahynie napríklad počas prestávky, film si stále môže dovoliť túto vetu uviesť.
 • Spojené štáty nemajú oficiálny národný jazyk.
 • Aj keď sa to nezdá, USA a Rusko sú od seba vzdialené iba 4km.
 • American Airlines ponúkal v roku 1981 celoživotnú letenku v 1. triede za 250 000 dolárov.
 • Huntington Beach (ako aj v mnohých iných mestách USA) nájdete cintorín pre domáce zvieratá. Je oveľa krajšie vyzdobený ako ten pre ľudí.
 • Až štvrtina zo všetkých väzňov na svete je väznených na území USA.
 • Niektorí Američania začali bojovať proti obezite bezplatným vstupom pre tlstých do fitnes centra, dokonca s finančným príspevkom pri jeho návšteve. :O Inak povedané, skvelý spôsob ako si vo fitku vychutnať svoj preplatený hambáč…

Ak už si v Kalifornii, určite nevynechaj filmovú mekku Los Angeles,

Kalifornia však nie je len o Los Angeles. Ponúka toho oveľa viac – famózne San Francisco a tajomný Alcatraz, obrovské stromiská v Sequoia National parku, surférsky raj – mesto Huntington Beach, takmer mexické San Diego, ešte neobjavenú Laguna Beach, mesto hriechu Las Vegas, a zároveň je ideálnym miestom pre štart dobrodružného divokého roadtripu po západe USA! ♥

… bla bla, škoda rečí. Pozri si radšej naše video:

Please follow and like us:

2 Replies to “Leto v Kalifornii – Los Angeles – filmové štúdiá a Hollywood”

 1. Dobrý den,
  pořízená fotka s Hollywood nápisem je ze zmiňováného místa, na které odkazuje text“Pre lepšiu kompozíciu je dobré prísť napríklad SEM.“?
  Díky za info
  Hezký den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *