Laguna Beach – stále populárnejší raj Kalifornie

5/5 - (4 votes)

Jeden týždeň nášho „amerického“ leta sme neplánovane strávili v prímorskom mestečku so znamenitým názvom –  Laguna Beach. Nachádza sa cca 80 km južne od Los Angeles.  Ešte pár rokov dozadu to bolo malé mestečko s ani nie 25 000 obyvateľmi … to je asi ako Púchov. Potom ho postupne začali objavovať turisti. Jeho popularita extrémne stúpa, keďže už teraz sem ročne zavíta asi 6 miliónov turistov.

 Na jeden týždeň nás k sebe pozvala vzdialená rodina. Keďže sme dovtedy o nej ani nevedeli, neplánovali sme toto miesto navštíviť. V našich končinách je stále relatívne neznáme, preto sme ani nevedeli, čo tu možno nájsť.  Každopádne, o ubytovanie sme mali po celú dobu postarané. A nie hocijaké. Najluxusnejšie a najkrajšie, aké sme doteraz zažili. Týmto znova ďakujeme. ♥

Aktivity v meste

Je tu kopa krásnych piesočnatých pláží, skalné útesy, ale aj park s turistickými chodníkmi, možnosti pre prechádzky, piknik alebo grilovanie.  Môžete si požičať bicykle, skútre, autá, surfy, paddleboardy, ísť behať, korčuľovať alebo pozorovať delfíny, veľryby či surferov. Mesto je tiež veľmi umelecky založené. Chodí sem veľa maliarov, ktorých načapáte maľovať.  Je tu množstvo galérií, sôch, v takmer každom výklade sú vystavené krásne obrazy. Na reštaurácie (japonské, africké, grécke, talianske a pod.) a obchodíky všeho druhu natrafíte všade. Rátajte však s o čosi vyššími cenami, na aké ste zvyknutí doma.  Nám sa osvedčil supermarket Ralphs (700 S Coast Hwy).

A ešte pár zaujímavostí:

  • V celom meste je na verejnosti zakázané fajčiť! To by mohli zaviesť aj u nás.
  • Istý čas v meste Laguna Beach býval Charlie Chaplin.
  • Počas celého leta stráveného v USA sme nikde nevideli toľko áut značky Tesla ako tu.

 Pláže

Hneď z nášho domu si nebolo možné nevšimnúť krásne piesočnaté pláže, s ktorými sme sa bežali zoznámiť ako prvými.  Kúpať sa je možné všade. Nájdete pláže s väčšími vlnami pre blbnutie, ale aj s menšími vlnami pre pokojné plávanie alebo hranie detí. Určite vyčkajte a vychutnajte si západ slnka. Pre všetky pláže platia tieto všeobecné informácie:

  • Najobľúbenejšie pláže sú Main Beach, Treasure Island Beach alebo Crescent Bay Beach.
  • Na väčšine nájdete toalety aj vonkajšie sprchy.
  • V časoch od 1:00 do 5:00 sú pláže zatvorené.
  • Mesto je populárne aj pre svoje veľké vlny. Surfovanie je povolené na plážach Agate, Brooks, Rockpile aThalia Street, kde si môžete tento šport vyskúšať, alebo len pozorovať surférov.
  • Kvôli nevyspytateľným vlnám je najlepšie zdržovať sa v blízkosti plavčíkov. Pozor, nie všetky pláže ich majú!
  • Psy majú vstup na pláže povolený kedykoľvek. Časové obmedzenie je len počas letnej sezóny od 15. júna do 10. septembra – vstup majú vtedy povolený len do 10:00 a po 18:00.
  • Zakázaný všade je alkohol aj fajčenie.

Main beach –  je to hlavná pláž v centre mesta, ideálna pre trávenie voľného času. Okrem bláznenia v oceáne si môžete na ihriskách zahrať volejbal aj basketbal (ktorý si tu už niekoľkokrát zahral aj „sám veľký“ Justin Bieber). Je tu aj detské ihrisko, lavičky, piknikové stoly, verejné sprchy aj WC. Alebo môžete proste len tak polihovať na trávniku. No, čistá Amerika. 🙂

Ak sa chcete poprechádzať, tak chodníček odtiaľto vedie až do oblasti Heisler Park (375 Cliff Drive). Po ceste sa pokocháte krásnymi výhľadmi na oceán, mesto, pláž, prírodu, prípadne môžete pozorovať fotiaci sa svadobný pár, keďže v tomto parku sú populárne svadobné miesta. 😀  Sú tu turistické chodníčky, WC, záhrady, stoly a trávniky ako stvorené na piknik alebo grilovanie. Videli sme tu pobehovať aj zajace. 🙂

Victoria beach – biela piesočnatá pláž, na ktorej sa nachádza historicky vyzerajúca veža, ktorá bola postavená v roku 1926. Pri odlive je možné prejsť poza vežu ku krásnym skalným útesom, o ktoré sa rozbíjajú vlny.  Nájdete tu najrôznejšie mušličky, kamienky a možno aj morské živočíchy. Ale bacha, nič z toho neberte, nechytajte, nepoškodzujte. Miestni sú na to veľmi hákliví.

Thousand steps beach – táto pláž nás oslovila svojim názvom, tak sme sa rozhodli ísť sem pozrieť. Nachádza sa na rohu  9th Avenue a Coast Highway. Uvidíte tabuľku smerujúcu na schodisko, ktoré má zdanlivo tých 1000 schodov (hlavne keď kráčate smerom hore 😀 ).  V skutočnosti ich je „len“ 223.

Je to široká piesočnatá pláž obklopená vysokými útesmi, na ktorých sa naparujú luxusné domčeky. Teda vily.

Dočítali sme sa, že na južnej strane pláže sa nachádzajú skalné útesy a tunel, cez ktorý sa dostanete do skalnej zátoky s prírodným bazénom.  Dokonalé. Malo to len jedinú chybu – nedočítali sme sa, že sa tam dá ísť len keď je odliv. 😀  Počas nášho výletu nás samozrejme burácajúce prílivové vlny nepustili  k útesom ani na krok,  tak sme len  z diaľky pozerali na vchod do tunela. 🙁

Prírodné skalné bazény (Tide pool)

Pri pláži Thousand steps beach sa nachádza ten najznámejší prírodný bazén v meste.  Podobných miest je tu však oveľa viac. Navštevovať ich je povolené, dôležité sú však pravidlá, ktoré treba dodržiavať.  Nachádzajú sa v skalných útesoch a výhonkoch, ktoré sú aj kvôli nepredvídateľným vlnám nebezpečné.  Buďte opatrní, lebo každý týždeň záchranári reagujú na tiesňové volania od turistov, ktorí sa zranili – alebo horšie. Neurobte ani rovnakú chybu ako my, a vždy si vopred zistite, kedy bude odliv, inak sa tam vôbec nedostanete! A potom nám pošlite odtiaľ fotku. 🙂 Určite sa Vám zíde aj vhodná obuv, pretože skaly sú dosť ostré.

Toto sme mohli byť my.

Ak vás takéto kúpaníčko láka, netreba za ním letieť až do Ameriky. V podobnom bazéniku sme sa očvachtali v Grécku na ostrove Thasos. Dokonca je o niečo väčšie aj hlbšie. 🙂 Pozri náš článok: Ako si nás Grécko získalo ostrovom Thasos.

POZOR: Je striktne zakázané chytať, poškodzovať alebo odnášať akékoľvek živé, geologické alebo iné morské vecičky, čo tu nájdete.  Ročne sem prichádza viac ako 6 miliónov turistov, a tento počet stále rastie. Preto miestnym skutočne záleží na ochrane životného prostredia.

Trolley v meste zdarma

S parkovaním v meste to je bieda. Predsa len, toto malé mesto nie je stavané na taký počet turistov a áut. Mesto rieši túto situáciu veľmi pekne. Po prvé je parkovanie kvalitne spoplatnené, a po druhé pozdĺž celej hlavnej cesty Coast Highway až po Dana Point jazdia zdarma autobusíky = trolley.

Ich frekvencia je cca každých 20 minút, pričom vyskočíte a naskočíte na ktorejkoľvek zastávke. Sú zadarmo a aj tak chodia poloprázdne. Aktuálnu mapku a zastávky si pozrite na tejto stránke. Počas našej návštevy to bolo takto. Asi sa to výrazne nemení. 🙂

 The Greeter – Zdravič

Eiler Larsen (27. 03. 1890 – 19. 03. 1975) bol dánsky tulák, ktorý putoval po Európe, Južnej Amerike aj USA. Nakoniec sa vo veku 52 rokov usadil v Laguna Beach. Denne zvykol stáť na ulici a zdraviť každého okoloidúceho. So svojimi strapatými vlasmi, dlhými fúzami, drevenou palicou, červenou košelou, úsmevom, mávaním a typickým pozdravom „Halloo-oo-oo!“ sa stal ikonou tohto mesta a symbolom priateľskej povahy.
Pracoval ako príležitostný záhradník, na život mu prispievali miestni a niektoré reštaurácie mu zdarma poskytovali jedlo. Stal sa legendou. Bol taký populárny, že doteraz je často zobrazovaný v novinách a časopisoch, na pohľadniciach, fotografiách alebo obrazoch. Na mieste, kde stával, stojí dnes jeho socha v životnej veľkosti. Je to na rohu pri reštaurácií Greeter´s Corner (329 S Coast Hwy).

Po jeho smrti sa niekoľkokrát našli ľudia, ktorí sa ho snažili napodobniť. Nikdy sa to už ale nikomu nepodarilo.

Hotel Montage

V srdci mesta pri pláži nájdete tento superluxusný obrovský hotel. Ide vraj o 3. najdrahší hotel v USA (1. je na Havaji, 2. v New Yorku). Postavili ho v roku 2003, má 250 izieb vrátane 60 apartmánov a k tomu 37 plážových bungalowov. Parkovisko je plné predražených áut, pričom je jasné, že hotel majú v obľube hlavne celebrity.

Ubytovať sa sem chodí napr. Bill Gates, Justin Bieber alebo Selena Gomez. Ak si tiež chcete dopriať tento luxus, pripravte si min. 750 € na noc. 🙂
Síce to tak absolútne nevyzerá, ale vstup do hotela je verejný. Môžete vojsť a obzerať vnútro, kaviareň, chodby, balkón, dokonca aj nádhernú záhradu a pláž. My sme ako bonus obdivovali svadobnú hostinu prebiehajúcu v záhrade. No, čo si budeme hovoriť, neboli to žiadni žobráci. 😀

Dana Point

Vedľajšie mesto, susediace s Laguna Beach na juhu. Dovezie vás sem trolley. Nájdete tu veľký prístav, kde môžete pozorovať plávajúce alebo opaľujúce sa tulene. Môžete si požičať člnky alebo paddleboardy a premávať sa tak po prístave.

My sme ako darček dostali lístky (cca 50 € na osobu) na „whale watching“, teda pozorovanie veľrýb. Upozornili nás, že cez leto je malá šanca ich vidieť, ale skúsili sme. Nevideli sme ich. Ale za to sme si užili obrovské stádo delfínov, ktorým sa páčila naša loď a skákali okolo nej. Potom sa začala v diaľke črtať trčiaca plutva, z ktorej sa vykľul obrovský žralok. Pomoooc, oni fakt existujú. 🙁
Ak by sme nevideli vôbec nič, vrátili by nám peniaze. Takto bez veľrýb sme dostali poukážky na 50% zľavu na ďalšiu plavbu.

Newport Beach

Jeden deň sme strávili v meste susediacom s Laguna Beach na severe. Pozdĺž nekonečnej piesočnatej pláže s mólami vedie super chodník, ktorý je ako stvorený na bicyklovanie, skateboard alebo behanie. My sme sa tu premávali na kolieskových korčuliach, ktoré sme si dotrepali z domu. Tie americké chodníčky sú pre korčule úplná parádička. 🙂

Ferry vás (aj vaše auto) odvezie za pár drobných na polostrov Balboa Peninsula, kde si môžete pochutiť  na miestnej špecialite – mrazený banán v čokoláde. Mňam.

Ak už si v Kalifornii, určite nevynechaj filmovú mekku Los Angeles, famózne San Francisco a tajomný Alcatraz, obrovské stromiská v Sequoia National parku, surférsky raj – mesto Huntington Beach, takmer mexické San Diego, mesto hriechu Las Vegas, a hlavne nezabudni, že si na ideálnom mieste pre štart dobrodružného divokého roadtripu po západe USA! ♥

Kukni video-výcuc nášho leta v USA. 🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *