Čo sa stalo vo Vegas, nezostalo vo Vegas …

5/5 - (15 votes)

Mesto, ktoré nikdy nespí, kde všetko svieti, bliká a kde máš ešte stále šancu stretnúť Elvisa (a nie jedného). Mesto, ktoré cez deň akosi stráca svoj šarm a máte pocit, že ste zrazu niekde inde. Mesto, kde je všetko dovolené a prevažne je tu príšerne teplo, avšak stále mesto, ktoré stojí za návštevu. My sme za 3 dni stihli pozrieť všetko, čo sme si naplánovali (aj nenaplánovali), takže pokiaľ sa nezdržíte v kasínach viac, ako by ste chceli, tri dni vám na spoznávanie Las Vegas postačia.

Po dňoch strávených obdivovaním americkej prírody sme počas nášho roadtripu zakotvili v neónovom meste umiestnenom v Mohavskej púšti – v Las Vegas. Počas toho, ako sme sa v noci približovali k mestu, nás ohúrilo svetelné monštrum vynárajúce sa z prázdno prázdnej tmy. Pri pohľade naň sa len ťažko verilo tomu, že ešte pred 87 rokmi tu bola len malá zaprášená dedinka uprostred púšte.

Pár zistení na začiatok:

O tom, že vo Vegas nezáleží na čase nás presvedčila už teplota – čím viac bolo hodín, tým viac teplomer ukazoval. Pre predstavu, o desiatej večer sa teplota pohybovala okolo 40°C. Okrem toho, že je vo Vegas strašne horúco, je dôležité tiež vedieť, že voda tu nie je pitná. My sme kupovali veľké balenia po 24 pollitrových fliaš v obchodnom reťazci Vons len za 2 $ ( + daň, ktorá bola v čase našej návštevy 2 $). Pokiaľ ide o palivo, vo Vegas natankujete lacnejšie alebo minimálne rovnako ako v Los Angeles, či San Franciscu.  To znamená, cca polovičné ceny ako u nás. 

Ubytovanie

Na naše prekvapenie práve vo Vegas sa nám podarilo ubytovať najlacnejšie zo všetkých navštívených miest (okrem Gran Canyonu, ale o tom viacej v TOMTO článku 😉 ). Všetci traja sme za tri noci dokopy zaplatili len 86 €. (Pre porovnanie, v San Franciscu nás troch vyšli 3 noci na 200 dolárov.) Ubytovanie sme, samozrejme, zabookovali cez osvedčené Airbnb, kde je možné nájsť množstvo lacných ponúk na ubytovanie u domácich priamo v centre Las Vegas. Takže pokiaľ netúžite po noci strávenej v hoteli Trump International, ubytovanie váš rozpočet až tak nezaťaží. Bývali sme v centre mesta, kúsok od letiska, Las Vegas Boulevard, a neďaleko od nášho ubytka zvykne predvádzať svoje triky David Copperfield (v hoteli MGM Grand). Naša hostiteľka bola síce chvíľkami nezastihnuteľná a vybavenie kuchyne v čase našej návštevy bolo veľmi obmedzené (aspoň máme novú skúsenosť jedenia cereálií z pohárov), ale za tú cenu to určite stálo. Ak sa tam chystáte a hľadáte ubytovanie, tu je to NAŠE.  Avšak, myslím, že je možné nájsť aj lepšie ubytovanie ako bolo to naše.

Náš tip: Ak ešte nie si na airbnb zaregistrovaný, choď na to cez tento náš pozývací link: www.airbnb.cz/c/viktoriab165
Dostaneš tak ZADARMO vstupný kredit 25 € na svoje prvé ubytovanie.

Hotely, kasína, hotely, kasína, …

Najviac hotelov a kasín lemuje slávnu ulicu The Strip (2,5 míle dlhá časť Las Vegas Boulevard), ktorá sa tiahne od hotela Mandala Bay až k hotelu Treasure Island. Zážitkom je už len prechádzka po tejto ulici, počas ktorej uvidíte napodobeniny symbolov rôznych miest na svete. Počas prechádzky sa tak môžete odfotiť s Eiffelovkou, Sochou slobody, Brooklynským mostom, pyramídou alebo gondolou.

V noci je ulica plná áut, ktoré takmer „kráčajú“, ale o to viac si užijete výhľad zo strešného okna auta a vychutnáte pohľad na vysvietené kasína (ako my :D). Tie akoby sa predbiehali v tom, ktoré bude mať pred vstupom najoriginálnejší „pútač“ pre turistov. A tak mnohé ponúkajú atrakcie zadarmo – pred hotelom Mirage je obrovský vulkán, ktorý „chrlí lávu“ o 7, 8 a 9 večer v piatky a soboty, a o 7 a 8 večer počas týždňa. Celé predstavenie trvá asi 10 minút, avšak v prípade silného vetra môže byť zrušené. No, a ak ste fanúšikom Dannyho parťákov, určite vás zaujme veľká slávna fontána pred hotelom Bellagio (ktorý má mimochodom viacej izieb ako mestečko Bellagio obyvateľov) a jej „tanec“ do rytmu hudby. Fontánu zapínajú každú polhodinu od tretej do ôsmej večer a od ôsmej do polnoci dokonca každých 15 minút. Fontána má v rukáve rôzne choreografie na 30 rozličných piesní. Nám sa predviedla na hudbu z Ružového pantera. Niet divu, že je často turistami hodnotená ako najlepšia atrakcia zdarma v Las Vegas.

Za príplatok však môžete vyskúšať aj iné atrakcie hotelov a kasín. Napríklad hotel a kasíno Mandala Bay sa snaží ľudí prilákať pozrieť si obrovské akvárium plné rôznych druhov žralokov, rají, medúz, krokodílov a rýb. Za jeho obhliadku zaplatíte 25 $. Hotel a kasíno New York – New York, ktorý stojí oproti MGM GrandExcalibur, ponúka jazdu na horskej dráhe Big Apple, ktorá je prepletená pomedzi „newyorské mrakodrapy“. Jednorazový lístok stojí 15 $, za celodenný lístok zaplatíte 26 $. Kolotoče ako lákadlo pre turistov ponúka aj hotel Stratopshere, ktorý so svojou výškou 350,22 m je zároveň najvyššou vyhliadkovou vežou v USA. Celodenný lístok zahŕňajúci všetky kolotoče momentálne stojí 40 $. My sme však boli dosť vybláznení z Universal StudiosKnott’s berry farmLos Angeles, takže túto zábavu sme si odopreli.

Inak, navštíviť všetky tieto luxusné kasína nie je problém ani s autom. Vo väčšine kasín je možný selfparking, kde je hodina parkovania zdarma. Za 2 hodiny strávené na parkovisku sa cena pohybovala okolo 7 $. My sme takto zdarma prešli viacero kasín na The Strip. Mne osobne sa najviac páčilo kasíno hotela Bellagio, ktorého návštevu aj so zastávkou pri jeho fontáne vrelo odporúčam. Ak aj vy plánujete takýto „kasínotrip“ nezabúdajte, že v kasínach nenájdete okná ani hodiny a tak sa pri najrôznejších atrakciách na čas zabúda veľmi jednoducho. 🙂

Svadobné kaplnky

Ako to už všetci poznáme z filmov (a je tomu naozaj tak), po celom meste sú rozmiestnené malé kaplnky, v ktorých sa môžu zosobášiť dlhodobé i práve vzniknuté páry. Medzi najznámejšie patria Little White Chapel, Chapel of the Flowers a Graceland Wedding Chapel. Ak by ste nejakú chceli nájsť, tak na Las Vegas Boulevard s tým určite nebudete mať žiadny problém, pretože väčšina z nich je práve na tejto ulici. Možno sa vám dokonca podarí ísť rovno niekomu za svedka. 😀

Fremont Street

Pri návšteve Vegas musíte do vášho itineráru zaradiť aj pešiu promenádu Fremont Street nachádzajúcu sa kúsok od centra. Ulica je dlhá 460 m, je celá zastrešená a na jej klenbe po celý deň prebieha video show. Práve na tejto ulici bolo otvorené prvé kasíno v meste, možno aj preto, lebo svojho času bola jedinou vydláždenou ulicou v celom meste. Ak aj vy budete na potulkách mestom autom, máme pre vás tip: nám sa podarilo celkom slušne zaparkovať na rohu 7th avenue, kde sme za 1 hodinu zaplatili za parkovanie iba 3 $. Pod strechou Fremont Street prebiehalo počas našej návštevy viacero koncertov naraz, mali sme možnosť sledovať tanečné číslo pouličnej skupiny, počuli sme rôznych začínajúcich spevákov a stretávali sme mnohých ľudí oblečených v rôznych oblekoch (napríklad v plavkách Borata), s ktorými sme sa mohli za poplatok odfotiť. Nad našimi hlavami každú chvíľu prelietavali ľudia z jedného konca ulice na druhý – za 25 $ sa takto môžete zviesť na lanách aj vy (v sede). Ak sa však chcete zviesť v „supermanovskej“ polohe, zaplatíte až 45 $. Inak, práve tu dnes môžete nájsť aj slávny neónový pútač cowboya.

Celá atmosféra ulice na nás zapôsobila tak, že sme skončili v jednom menšom kasíne a skúsili sme svoje šťastie aj my. A vyšlo to! Vyhrali sme až 72 centov! Naša investícia 3 $ sa naozaj vyplatila. 😀 A poviem vám, ten pocit, keď mašinka vydá zvuk signalizujúci výhru je naozaj návykový.

Las Vegas Sign

Našou ďalšou povinnou zastávkou bola notoricky známa tabuľa s nápisom: Welcome to fabulous Las Vegas. Veď ako by sme mohli opustiť mesto bez fotky pri tejto tabuli? 😀 Nachádza sa na Las Vegas Boulevard (presná adresa: 5200 S Las Vegas Blvd, Las Vegas) a je pri nej menšie parkovisko, kde môžete parkovať zdarma. My sme sa pri nej zastavili dvakrát – v noci a ráno. V oboch časoch pri tabuli bolo veľa ľudí, ktorí sa podľa príchodu stavali do rady a postupne fotili. V noci sme tam dokonca stretli novomanželov štrngajúcich si pohármi pod tabuľou a na parkovisku ich čakala limuzína. Cez deň sme tam zase stretli Elvisa. Ako vystrihnuté z pravej americkej komédie. 😉

Pri nápise, najmä cez deň, zrejme stretnete týpkov tvrdiacich, že sú oficiálnymi fotografmi tabule a vyberajú poplatky za fotky. Avšak žiadni oficiálni fotografi neexistujú! Smelo použite vlastné foťáky a kamery bez toho, aby ste niekomu platili nejaký poplatok.

Náš tip: Ak Vám postačí aj takáto fotka z boku, vyhnete sa nekonečnému čakaniu v rade. Čas vo Vegas sa dá predsa stráviť lepšie. 🙂

Hoover Dam

V jeden horúci deň sme si chceli oddýchnuť od ruchu veľkomesta a preto sme sa vybrali obzrieť si obrovskú betónovú priehradu neďaleko Las Vegas, stojacu na hranici Nevady a Arizony. Kolosálna stavba Hoover Dam bola postavená na rieke Colorado počas Veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1931 až 1936, kedy sa pýšila titulom najvyššia priehrada sveta.

Pekný výhľad budete mať z vysokánskeho mosta s dlhočizným názvom Mike O’Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge. Tento most spája Nevadu s Arizonou. Je zdarma pre peších aj pre autá. Pre výhľad a fotky si však choďte peši. Z auta neuvidíte nič. 🙂 

Priehrada bola postavená za účelom zníženia rizika záplav a produkovania elektrickej energie pre okolité mestá. Práve stavba Hooverovej priehrady odštartovala rast Las Vegas. Robotníci, ktorí pracovali na jej stavbe, boli ďaleko od domova a chceli sa po nociach baviť, čo dopomohlo k povoleniu hazardných hier v Nevade. A tak to všetko začalo.

Death Valley

Počas jedného doobedia sme sa z Las Vegas vydali na cestu do jedného z najhorúcejších a najnehostinnejších miest na Zemi – do údolia smrti – Death Valley.

Ide o jeden z národných parkov, kde vstupné pokrýva Annual Pass. Nikde však nebolo ani živáčka, čo by ho chcel vidieť, alebo nebodaj pýtal peniaze. Vydali sme sa po ceste touto pustatinou a mierili na najnižšie položené miesto Kalifornie aj celej Ameriky – Badwater basin, ktorý leží 85,5 m pod úrovňou mora.

10. júla 1913 tu bola nameraná rekordná teplota 56,7°C. My sme sem prišli o 10 ráno a teplomer ukazoval „len“ 43°C. Tfuj.

Fatamorgány vás budú nútiť myslieť si, že tá obrovská biela plocha je pokrytá snehom, ale je to celé len soľ. 🙂

Nezabudnite si určite niečo dať na hlavu a na poriadne zásoby vody. Dlho sme to tam nevydržali a v klimatizovanom aute sme sa vracali späť, užiť si posledný deň vo Vegas.

Ak by ste túžili stráviť viacej času v prírode, v Nevade sa nachádza množstvo krásnych, i keď menej známych, prírodných rezervácií a parkov. Sú to napríklad The Valley of Fire či Red Rock Canyon National Conservation Area. Turisticky obľúbeným miestom je tiež jazero ukryté v horách Sierra Nevady – Lake Tahoe. Je druhým najhlbším jazerom v USA.

 Zaujímavosti:

 • V roku 1980 v nemocnici v Las Vegas museli suspendovať zamestnancov kvôli vsádzaniu na pacientov. Zamestnanci stávkovali, v ktorý deň pacient zomrie. Jedna sestrička bola dokonca obvinená z vraždy pacienta, ktorú spáchala kvôli tomu, aby stávku vyhrala.
 • Jednému človeku by zabralo 288 rokov, ak by chcel stráviť jednu noc v každej hotelovej izbe v Las Vegas.
 • Napriek populárnej mienke, prostitúcia je v Las Vegas ilegálna.
 • Až 15 z 25 najlepších hotelov sveta je umiestnených práve v Las Vegas.
 • V niektorých ázijských kultúrach je číslo 4 považované za nešťastné číslo (jeho výslovnosť je podobná výslovnosti slova smrť). Z tohto dôvodu niektoré hotely vo Vegas nemajú poschodia začínajúce číslom 4.
 • Podľa množstva izieb je hotel MGM Grand & Casino najväčším hotelom v krajine a druhým najväčším vo svete.
 • Denne sa vo Vegas zosobáši priemerne 300 párov.
 • Las Vegas je niekedy prezývané aj Deviatym havajským ostrovom, pretože v meste je veľká komunita Havajčanov.
 • Ulica The Strip je považovaná za najžiarivejšie miesto na planéte.
 • Frederick W.Smith, výkonný riaditeľ FedEx, zachránil spoločnosť pred bankrotom vďaka gamblingu v Las Vegas. Vzal posledných 5,000 $ a vyhral 27,000 $, ktoré použil na splatenie dlhov.
 • Testovanie atómových bômb bolo hlavnou turistickou atrakciou mesta počas päťdesiatych rokov.
 • Las Vegas je najnavštevovanejším mestom sveta.

Tu je naše video … viac než tisíc slov 🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *