Národný park Sequoia – domov obrovských stromov

5/5 - (7 votes)

Ak sa chceš cítiť ako Alenka v „říši divů“,  ako mravček alebo omrvinka z chleba … nepoznám lepší recept ako prechádzku po národnom parku Sequoia v Kalifornii. Tieto obrovské majestátne nádherné stromiská vyrastajú zo semienok podobných ovseným vločkám. Stretneš ich tu na každom kroku. A ak sa ti bude zdať,  že väčší strom už isto byť nemôže, choď ďalej a uvidíš, že môže. 😀

Leto 2017 sme trávili na západe USA. Okrem nášho týždňového roadtripu (kde sme najazdili 3000 km) sme si požičali auto ešte raz a vydali sme sa pozrieť najväčšie stromy na svete – sekvojovce obrovské.

Národný park Sequoia bol založený 25. septembra 1890 ako druhý národný park v USA (po Yellowstone) a má rozlohu neuveriteľných 1635 km². Na severe susedí s národným parkom Kings Canyon, s ktorým majú spoločnú správu. Rozdiel medzi najvyšším a najnižším bodom parku je takmer 4 000 m, pričom najvyššie položeným bodom je zároveň najvyšší vrch USA (okrem Aljašky) – vrch Mount Whitney (4 417  m n. m.).

Ubytovanie

Ubytovali sme sa v neďalekom meste Visalia (cca 30 min cesty). Cez naše obľúbené airbnb.cz sme bývali v domčeku sympatickej Erin a jej psa ButschihoStačili nám v pohode 2 noci, za ktoré sme pre 3 osoby platili 92 € (cca 15 €/osoba/noc).  Erin bola v čase nášho príchodu ešte v práci, tak nám SMS-kou poslala kód od dverí.  Prišli sme teda ako do svojho, ubytovali a privítal nás len pes Butschi. Skoro ráno sme mohli vyraziť do Sequoie, na ktorej prehliadku autom v pohode stačí jeden celý deň. Vyspali sme sa, a ráno štartovali späť do Los Angeles.

Náš tip: Ak chceš aj ty bývať u domácich všade po svete a ešte nie si na airbnb zaregistrovaný, choď na to cez náš pozývací link: www.airbnb.cz/c/viktoriab165
Dostaneš tak ZADARMO vstupný kredit 25 € na svoje prvé ubytovanie.

Ďalšou populárnou voľbou na ubytovanie je o čosi vzdialenejšie mesto Fresno. V oboch mestách je dostatok autopožičovní aj možností na nocľah. Náš článok o šoférovaní po USA nájdeš tu.

Náš tip: Nezabudni poriadne natankovať(najlepšie plnú nádrž), lebo v parku sa nenachádzajú žiadne pumpy!

Príchod

Do národného parku Sequoia sa dostaneš smerom z Visalie po diaľnici Highway 198. Južná vstupná brána Ash Mountain je kúsok za mestom Three Rivers v nadmorskej výške 518 m. Čaká ťa dlhá stúpajúca kľukatá cesta a nádherný výhľad. Kvôli početným zákrutám sa neodporúča na tomto úseku používať vozidlá dlhšie ako 6,7 m. Pre ne je vhodnejšia menej kľukatá Highway 180, ktorá vedie smerom od mesta Fresno až k severnej vstupnej bráne Big Stump.

Môžeš prísť aj peši a po parku sa premiestňovať autobusmi, ktoré sú zdarma.

Park je otvorený celoročne. Cesty sú väčšinou v pohode prejazdné, občas však môžu byť niektoré časti uzavreté kvôli snehu, prípadne počas silných búrok. Informácie o aktuálnej situácií, ale aj kopu iných info, mapy a campingové miesta, nájdete na oficiálnej internetovej stránke parku.

Náš tip: Na oficiálnej stránke parku sa nachádza aj tento šikovný podrobný sprievodca v češtine.

Vstupné

Vstupné do parku stojí aktuálne 10 USD na osobu alebo 20 USD za jedno auto vrátane všetkých osôb v ňom.

Ak plánuješ v USA navštíviť viacero parkov, určite sa oplatí zohnať si permanentnú vstupenku do národných parkov Annual Pass – America the beautiful. Čo to, ako to, načo to a ako to získať lacno, píšeme v tomto článku. My sme ho okrem národného parku Sequoia využili ešte napríklad v Grand Canyon alebo Death Valley.

Pozor na medvede a iné zvieratá

Až 84 % z národných parkov Sequoia a Kings Canyon tvorí normálna divočina, do ktorej sa dá dostať jedine peši, prípadne na koni. 🙂 Preto tu je často možné stretnúť kadejakú háveď, ale aj väčšie potvorky ako divoké rysy, líšky, svište, jelence ušaté, hojne aj hnusných štrkáčov, občas aj pumu a ktovie, čo všeličo iné. Veľmi často ale vidno medveďa baribala, ktorého vábi jedlo turistov. V pohode sa ti aj nasáčkuje do auta, ak z neho nejaké ucíti. Všetok odpad je preto potrebné vyhadzovať do zabezpečených „protimedveďových“ kontajnerov!

Zvieratká sa určite nepokúšaj chytať. Naopak, ak sa k tebe priblíži medveď alebo puma, odporúča sa robiť hluk, hádzať po nich malé kamienky a snažiť sa pomaly vzdialiť.

My sme stretli len srnky. 🙁

Sekvojovce obrovské – najväčšie stromy na svete

Áno, kvôli nim sem každý z miliónov turistov ročne prichádza. Na svete existuje len 75 sekvojových lesov, z ktorých všetky sa vyskytujú práve na západných svahoch pohoria Sierra Nevada v nadmorských výškach 1 520 až 2 130 m.

Ide vraj o najväčšie žijúce organizmy na svete, pričom 5 z TOP 10 najväčších stromov sa nachádza práve v tomto parku. Neboj sa, určite ich neprehliadneš. 😀 Sú naozaj obrovské a krásne. Ich kôra je mäkká, ľahko sa dá odlomiť od kmeňa a môže byť hrubá dokonca až 79 cm. To ale nie je jediná zaujímavosť, ktorou sa môžu pýšiť.

Hneď ma zarazilo,  prečo je veľa z týchto stromov obhorených. Už som sa chcela hnevať, že ako to tí rendžeri dávajú na také vzácne stromy pozor … a hľa, oni ich podpaľujú naschvál! Dozvedeli sme sa, že sekvojovce potrebujú pre svoje rozmnožovanie požiar. Jeden strom môže mať na sebe až okolo 2 000 šišiek, pričom môžu zelené a uzavreté visieť na strome aj 20 rokov. Oheň šišky vysuší, otvoria sa a až vtedy z nich vypadnú semienka. Okrem toho, získa dostatok živín tým, že okolo stromu zhorí drobná vegetácia. A navyše popol zo spálených konárov a kmeňov slúži ako hnojivo. Majú to hold vyšpekulované. 😎

Sekvojovce sú skoro nesmrteľné. Neumierajú na starobu, sú odolné voči ohňu aj hmyzu. Najčastejšou príčinou ich „smrti“ je vyvrátenie. V parku natrafíš aj na takéto stromy a tak môžeš obdivovať aj tie neuveriteľne veľké korene.

Sekvojovec obrovský vs. sekvoja vždyzelená

Bacha na častú chybu. Stromy v tomto národnom parku nie sú sekvoje (redwood). Ide o sekvojovce obrovské (giant sequoia), ktoré tomuto parku dali meno. Majú masívny kmeň aj konáre a kôru sfarbenú ako škorica. Naopak sekvoja vždyzelená je o niečo vyššia a má tenší kmeň.

Tu je pár rozdielov:

Sekvoja vždyzelená

Sekvojovec obrovský

Výška: až 112 m Výška: až 95 m
Vek: až 2 000 rokov Vek: až 3 200 rokov
Váha: až 726 ton Váha: až 1 225 ton
Kôra: až 30,5 cm hrubá Kôra: až 79 cm hrubá
Konáre: priemer až 1,5 m Konáre: priemer až 2,4 m
Kmeň: priemer až 6,7 m Kmeň: priemer až 12,2 m
Rozmnožovanie: pomocou semien a výhonkov Rozmnožovanie: len pomocou semien
Veľkosť semien: ako semienko rajčiny Veľkosť semien: ako ovsená vločka
Veľkosť šišky: ako väčšia oliva Veľkosť šišky: ako slepačie vajce
Výskyt: úzky pás pozdĺž tichomorského pobrežia Výskyt: západné svahy pohoria Sierra Nevada

Čo sme videli?

My sme tu strávili jeden celý deň, pričom sme sa vydali k tým najpopulárnejším atriakciám:

Sherman Tree Trail – chodník k najväčšiemu stromu na svete

Ide o pohodovú vybetónovanú cestičku dlhú niečo málo cez 1 km. Chodí sa tadiaľ peši, pričom si užijete kľukatú prechádzku cez les plný obrovských sekvojovcov. Cieľom je najväčší strom na svete – General Sherman.

General Sherman – najväčší strom na svete

Nie je ani najvyšší, ani najstarší, ani najširší … svojim objemom dreva je ale jednoducho najväčším stromom na svete. Je vysoký 83,8 m, priemer kmeňa je až 11,1 m a jeho obvod je neuveriteľných 31,3 m. Nám po všetkých tých ostatných obroch až taký najväčší nepripadal, ale to je možno len tým, že sa nedá ísť úplne k nemu a dotknúť sa ho. Je okolo neho plot, aby turisti neničili jeho korene. Chvíľku si pri ňom počkáš v rade a potom sa môžeš s týmto unikátom vyfotiť. Neminieš ho, má aj menovku. 😀

Tunnel Log – tunel v kmeni stromu

Sem sa chodí na tie cool fotky s autom. V roku 1937 spadol v parku počas búrky jeden strom na cestu. Nie hocijaký. Bol vysoký 84 m s priemerom kmeňa 6,4 m. Kto by také hovado odpratával, že? Amíci sú šikovní, a tak tu razom vytvorili v súčasnosti jednu z najpopulárnejších atrakcií parku. Vyrezali do kmeňa 2,4 m vysoký a 5,2 m široký tunel a tak sa cez ten strom v pohode dostanete aj autom. 🙂

Tunnel Rock – tunel zo spadnutej skaly

Kúsok od vchodu do parku nás po ľavej strane cesty prekvapil takýto obrovský balvan, ktorý vytváral tunel. Popod sa dá prechádzať len peši. Samozrejme, neboli by sme to my, keby sme sa nevyškrábali aj hore. Ale opatrne!

Moro Rock – žulová skala s nádherným výhľadom na okolie

Subjektívna miliarda v skale vytesaných schodov (v skutočnosti 400) ťa privedie až na vrch skaly Moro Rock. Dĺžka výstupu je 797 m. Z vrcholu je najlepší výhľad nielen na okolie, ale aj na pohorie Sierra Nevada. Z tejto výšky 2 050 m. n. m. je to fakt šupa. Vraj často býva v okolí hmla, preto nemusí byť viditeľnosť dokonalá. My sme mali našťastie počasie nádherné. 😎

Vyhliadka je uzavretá počas zimných mesiacov, ale vstup sa neodporúča ani pri hroziacej búrke.

Ďalšie možnosti:

Národný park Sequoia ponúka okrem toho, čo sme stihli my, oveľa viac. Je ako stvorený na turistiku a kempovanie. Je tu však aj možnosť rybárčenia či jazdy na koni. Aj keď to možno mnoho turistov ani netuší, v parku je objavených už viac ako 240 jaskýň, medzi nimi aj najdlhšia kalifornská jaskyňa – Liburn Cave (cca 32 km). Žiadna z nich však nie je prístupná turistom.

Jedinou, ktorú možno navštíviť, je druhá najdlhšia – Crystal Cave (kryštálová jaskyňa), dlhá asi 5,5 km. Bola objavená už v roku 1918. Je prístupná len so sprievodcom a len počas letných mesiacov. Teplota v nej je však len konštantných 9°C.  Lístky pri vchode nie je možné kúpiť, zaobstarať si ich treba vopred v niektorom z návštevníckych centier – Lodgepole alebo Foothils. Prehliadka trvá asi 45 minút.

Chceš vidieť aj iné svetové unikáty? USA ponúka okrem najväčšieho stromu na svete aj najväčší kaňon – Grand Canyon, najväčší oceán – Tichý oceán, jedno z najhorúcejších miest sveta – Death  Valley, najfotografovanejší most sveta v San Franciscu, najznámejšiu väznicu Alcatraz,  najslávnejšie mesto hazardu Las Vegas, mekku filmu a celebrít – Hollywood … krajina ako stvorená na spoznávanie a objavovanie. ♥

Inšpiruj sa v našom videjku, čo sme počas leta 2017 v USA zažili my 🙂

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *