Filipíny ako druhý domov

4.7/5 - (3 votes)

Pravidelne ich navštevuje, no zakaždým zažíva nové dobrodružstvo. Dominike ďakujeme, že nám prináša zaujímavé postrehy o tejto ázijskej krajine, veríme, že budú užitočné, ak sa tam zrovna chystáte.

Keď sa niekde spomínajú Filipíny, ľudia si väčšinou predstavia krásne biele pláže, teplo, oddych… Áno, to k tomu určite patrí, no Filipíny sú viac než to. Keďže som tam bola niekoľkokrát (a pravdepodobne tam ešte pôjdem), nastal čas sa podeliť o moje skúsenosti.

Ak by mi niekto pred 2 rokmi povedal, že pôjdem na Filipíny, asi by som sa zasmiala. Nikdy to pre mňa nebola nejaká vysnívaná destinácia, vôbec som nad tým neuvažovala. Pravdupovediac som o nich veľa nevedela, spájali sa mi s nimi tie pláže a to, že sú krajinou tretieho sveta. V septembri 2015 sa mi však naskytla príležitosť, a tak som ju po dlhšom zvažovaní využila. Jedná sa tam totiž o liečbu, ktorú nikde inde nerobia.
Išli sme tam, samozrejme, letecky, a to jednou z najlepších aeroliniek – Emirates. Poviem vám, aspoň raz za život si doprajte luxus v business triede. Ja ju využívam, pretože musím zo zdravotných dôvodov a je to super! Nechcem znieť chvastúnsky, keby môžem, využívam economy triedu, lebo tá cena za business je naozaj veľká.
Emirates lieta cez Dubaj, tamojšie letisko patrí k najvyťaženejším na svete. Povedala som si, že raz si tam spravím 1-2 dňové medzipristátie, určite si Dubaj chcem pozrieť aj inak ako z lietadla. Ale nie medzi júnom – septembrom, kedy je tam takmer nedýchateľný vzduch a teplota môže dosahovať až 50°C. Ak ste však nadšenci sauny, do toho 😀

Na Filipínach to je celkom podobné – teplota neklesne pod 20°C (v noci, cez deň je minimálne 24°C). To sme my však pri prvej návšteve nevedeli, a preto keď nám pred výletom do Tagaytay povedali, že je tam trochu chladnejšie, dali sme si dlhé gate, rukávy a pre istotu vzali aj svetre… Bolo tam 28°C. Doteraz cítim to teplo. Oni sú však zvyknutí inak, asi preto sa niektorí v mori kúpu oblečení v niečom ako neoprén a pri teplote 36°C majú teplé čiapky, zimné topánky a kožúšky…

Pre Filipíny je okrem tepla typických niekoľko iných vecí:

1. Ryža. Jedia ju viackrát denne, celý rok, kúpite ju asi všade.
2. Mango. Tomu filipínskemu patrí svetový rekord z roku 1995 za najsladšie ovocie na svete.
3. Nápoj Calamansi – podobný citrónovej šťave, najčastejšie sa podáva zohriatý.
4. Zápchy. Po tom, ako som zažila dopravu v Manile a okolí, je pre mňa tá slovenská celkom ok. Raz sme išli z výletu z Tagaytay (čo je asi 60km od Manily) 5 hodín. Avšak snažia sa tam dopravu zlepšiť – ku každej špz majú priradený deň, kedy nemôže jazdiť, napr. všetky špz s číslicou 3 nemôžu jazdiť v stredu. No stále ak chytíte špičku, pár hodín si posedíte. Niektorí to vzdávajú a v strede jazdy vystúpia a idú radšej pešo. Nečudujem sa, naozaj to je rýchlejšie. Bežne sa tam tiež ľudia prechádzajú medzi autami, krížom-krážom, povedľa nich…Občas ani nemajú na výber, lebo chodníky a prechody nie sú všade a taktiež si to môžu dovoliť, autá idú (ak vôbec idú) veľmi pomaly.
Ďalšia vec, čo sa mi spája s ich dopravou, sú až neuveriteľne malé rozostupy a vzdialenosti medzi autami. Síce majú 3 jazdné pruhy, no áut jazdí vedľa seba aj 5. Aj pri odbočovaní a obiehaní sú v tesnej blízkosti, ale zvládajú to dobre.
5. Jeepney. Okrem áut, autobusov a nadzemných vlakov (vyrobených v ČSSR) používajú Filipínci na prepravu takzvané jeepney. Je to ako mini bus, ale zadarmo a ľudia doň môžu kdekoľvek nastúpiť. Často sú v ňom natlačení ako sardinky.


6. Kresťanské nápisy. Drvivú väčšinu obyvateľov tvoria katolíci (preto keď tam v júli oslavovali ramadán, bola som veľmi prekvapená), spomínajú Boha často v rozhovoroch a pozdravoch (napr. God bless you), po meste majú rôzne sochy Ježiša a Panny Márie, mnoho škôl nesie kresťanský názov či myšlienku, no čo ma najviac prekvapilo, sú kresťanské nápisy (napr. God is with you, Jesus saves, rôzne biblické verše). Nájdete ich na autách, značkách, ale aj bilboardoch.


7. Ľudia sú dosť nízki. Paradoxom je, že medzi ich obľúbený šport patrí basketbal (aktívne aj pasívne). K ich vlastnostiam tiež patrí aj to, že vo vykonaní niečoho sú dosť pomalí, ale zato milí a ochotní.
8. Prírodné živly. Filipíny tvorí viac než 7 600 ostrovov a často sa tam vyskytujú zemetrasenia (niektoré ani necítite). Taktiež majú niekoľko aktívnych sopiek, najčastejšie vás však môže zastihnúť tajfún a to hlavne medzi júnom – novembrom, kedy tam je dažďové obdobie. Zväčša tam ale neprší celý deň, občas iba poobede, inokedy je počasie premenlivé.

Zaujímavé miesta:

Pláže. Medzi najznámejšie patrí Boracay, kde som zatiaľ ešte nebola, ale určite chcem. My sme boli v Batangas (asi 2-3 hoďky od Manily) a bolo to tiež veľmi pekné.


Jazero Taal. To je jazero, v ktorom je ostrovček, v ňom je menšie jazero a v ňom je sopka. Nachádza sa južne od Manily v mestečku Tagaytay.


Oceán park, rôzne historické miesta a parky, budovy.

 

Keďže trávim väčšinu času v Manile, nemám možnosť pochodiť  veľa miest, ale verím, že sa tam toho nájde veľa. 🙂 Mňa najviac lákajú rôzne pláže, ostrovy, more…To v Manile je totiž riadne špinavé a znečistené. Filipínci nie sú príliš eco-friendly. Čo sa týka cien v obchodoch, sú o niečo nižšie, nanajvýš rovnaké, ako u nás.

Filipíny sú v dnešnej dobe celkom ľahko dostupné, takže ak si chcete oddýchnuť niekde poriadne ďaleko, máte radi pomalé tempo a chcete ísť na ryžovú diétu, určite odporúčam.  🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.